Meci dramatic între FCSB și Hermannstadt în Superliga

Duminica, 28 August 2022, ora 23:30
5346 citiri
FCSB. Foto: Facebook / FCSB

Echipa FCSB a terminat la egalitate pe teren propriu, duminică, cu formaţia FC Hermannstadt, scor 2-2, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii.

Meciul a început cu un protest al jucătorilor, fotbaliştii echipei FC Hermannstadt fiind neplătiţi de câteva luni.

Oaspeţii au deschis scorul pe Arena Naţională, prin Butean, în minutul 21. FCSB a egalat prin Dawa, şut spectaculos din careu, în minutul 34. Sibienii au preluat conducerea prin golul lui Paraschiv, care a înscris cu o lovitură de cap. Edjouma a egalat în minutul 90+1

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Boboc – Dulca (Oct. Popescu 46’), Oaidă (Edjouma 46’) - Raţă (Cordea 46’), Olaru, Muşi (Radaslavescu 66’) - B. Rusu (Miculescu 46’). Antrenor: Nicolae Dică

FC HERMANNSTADT: Muţiu - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - S. Mino (Răuţă 86’), Biceanu - P. Petrescu (Balaure 68’), Baba Alhassan (Năstăsie 68’), Oroian (C. Popescu 86’) - G. Paraschiv (Buhăcianu 72’). Antrenor: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: B. Rusu 42 / Opruţ 46

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Valentin Avram, Alexandru Cerei – Sebastian Colţescu

Arbitri VAR: Rareş Vidican - Adrian Popescu

Observator: Augustus Constantin

Până acum, în etapa a 7-a din Superligă s-au disputat meciurile:

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0, UTA Arad – FCU 1948 Craiova 2-1, Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0, Sepsi Sf Gheorghe – Rapid 1-2, FC Argeş - Chindia Târgovişte 2-1, CFR Cluj – Farul Constanţa 1-3.

Se va mai juca:

Luni, 29 august, ora 21:00: Universitatea Craiova – FC Botoşani

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...
Hermannstadt - FC Botoșani, meci decis în prelungiri de un gol marcat de echipa în inferioritate
Formaţia Hermannstadt a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Botoşani, în primul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii, în care a jucat peste 65 de minute în...