FCSB, invinsa de Rapid Viena in Europa League

Joi, 23 August 2018, ora 23:22
21778 citiri

FCSB a fost invinsa de Rapid Viena in prima mansa a playoff-ului din Europa League.

Vicecampioana Romaniei a pierdut cu 3-1 intalnirea disputata joi seara in Austria.

Nicolae Dica a inceput meciul de pe Allianz Stadion cu nou-venitii Stan si Roman titulari, insa prima repriza a fost dominata copios de gazde.

De altfel, Rapid Viena a deschis scorul inca din minutul 4, prin Knasmuellner, la capatul unui contraatac excelent purtat de austrieci.

Dupa cateva ocazii irosite incredibil de atacantul Alar, gazdele s-au distantat pe tabela de marcaj in minutul 39, cand Sonnleitner a inscris cu capul dupa un corner.

La pauza, Dica i-a aruncat in lupta pe Man si Coman, iar FCSB a redus din handicap in minutul 47, prin Gnohere, care a finalizat o centrare buna din partea stanga a lui Stan.

Peste doua minute, insa, Schwab a restabilit diferenta de doua goluri, cu un sut de la marginea careului, la care Balgradean are partea sa de vina.

FCSB a dominat apoi partida, dar n-a mai reusit sa inscrie, chiar daca Rapid Viena a evoluat cu un jucator mai putin pe finalul meciului, dupa eliminarea lui Berisha.

Norocul a fost si el de partea austriecilor, Coman si Benzar lovind bara transversala in ultimele minute.

Mansa retur e programata joia viitoare, la Bucuresti.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Rapid Viena si FCSB, din prima mansa a playoff-ului din Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.90+1 - BARA FCSB! Benzar ia si el la tinta bara transversala a portii austriecilor!

min.90 - Vor fi 4 minute de prelungiri.

min.90 - BARA FCSB! Coman izbeste bara transversala cu sut bomba!

min.89 - Rusescu reia spectaculos la coltul scurt, dar Strebinger scoate cu o interventie mare.

min.83 - Berisha il opreste prin fault pe Teixeira si vede cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu!

min.79 - Pintilii protesteaza la o decizie a arbitrului si primeste cartonasul galben.

min.77 - FCSB s-a aruncat in atac si domina partida de minute bune.

min.73 - Ce ocazie! Gnohere, Man si Coman trec pe langa golul doi al "ros-albastrilor"!

min.68 - Schimbare la Rapid Viena: iese Alar si intra atacantul roman Andrei Ivan.

min.65 - Florinel Coman avanseaza in partea stanga, patrunde in careu, insa suteaza slab in plasa laterala.

min.58 - Ultima schimbare la FCSB: iese Roman, intra Rusescu.

min.57 - Teixeira ii paseaza in careu lui Gnohere, insa atacantul francez nu ajunge la minge.

min.49 - GOOOL RAPID VIENA!!! Schwab inscrie cu un sut de la marginea careului, la care Balgradean putea insa sa faca mai multe!!!

min.47 - GOOOOOL FCSB!!! Gnohere reduce din handicap cu o reluare din apropiere, dupa o centrare buna din partea stanga a lui Stan!!!

min.46 - Teixeira ii da o pasa excelenta lui Coman, al carui sut e scos cu piciorul de Strebinger. Ce ocazie irosita de septarul vicecampioanei Romaniei.

min.46 - Dubla schimbare la FSCB: ies Ovidiu Popescu si Morutan, intra Man si Coman.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Ovidiu Popescu se alege cu un cartonas galben dupa un gest nesportiv.

min.42 - Stan suteaza de la distanta, insa fara forta, iar goalkeeperul gazdelor prinde cu singura.

min.39 - GOOOL RAPID VIENA!!! Sonnleitner puncteaza cu capul in urma unui corner!!!

min.38 - Ce ocazie! Apararea lui FCSB e facuta sah-mat si doar Balgradean salveaza miraculos la un sut al aceluiasi Alar.

min.31 - Alar reia cu capul putin pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.28 - Planic are o interventie buna si repara o greseala a lui Morutan.

min.25 - Alar trece de cei doi fundasi centrali ai "ros-albastrilor" si doar interventia buna a lui Balgradean o salveaza pe FCSB de la primirea golului 2.

min.20 - Ce ocazie! Strebinger scoate cu un reflex de portar mare la o reluare spectaculoasa a lui Teixeira, dupa un corner executat de Morutan.

min.14 - Benzar trimite in zid dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri.

min.12 - Stan sta bine in aparare si indeparteaza o centrare periculoasa a lui Knasmuellner.

min.4 - GOOOL RAPID VIENA!!! Knasmuellner deschide scorul dupa un contraatac excelent al austriecilor!!!

21:30 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: Partida se joaca la Viena si e difuzata in direct la TV de postul Pro TV.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare pe National Arena din Bucuresti.

ECHIPELE:

RAPID VIENA:Strebinger - Potzmann, Sonnleitner, Barac, Mbombo - Ljubicic, Schwab - Murg, Knasmuellner, Berisha - Alar.

Antrenor: Goran Djuricin

FCSB: Balgradean - Benzar, Planic, Balasa, Stan - Pintilii, Popescu - Roman, Morutan, Teixeira - Gnohere.

Rezerve: Vlad, Nedelcu, Coman, Jakolis, Qaka, Rusescu, Man.

Antrenor: Nicolae Dica.

Arbitru: William Collum (Scotia) .

Mai mult de jumătate dintre români votează la europarlamentare cu candidatul preferat la primărie. Ce procente ar putea obține partidele SONDAJ
PSD este creditat cu 28,4% din intenţiile de vot la alegerile pentru consiliile locale, PNL cu 26,7%, AUR cu 14,4%, conform unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro, în luna aprilie,...
Respect, d-le Cîrstoiu: "un medic nu abandonează niciodată"! Câți antreprenori gândesc la fel?
Nu l-am cunoscut niciodata pe medicul Cirstoiu, nu am avut nicio legatura ce el. In schimb, ca si voi, am avut ocazia sa-l vad la lucru pe scena politica damboviteana. Dupa parerea mea, responsabil...
#FCSB invinsa Rapid Viena, #FCSB pierdut Rapid Viena, #LIVE Rapid Viena FCSB, #Rapid Viena FCSB direct, #FCSB playoff Europa League , #meciuri