FCSB a facut scor in meciul retur cu Rudar Velenje din Europa League

Joi, 02 August 2018, ora 23:23
16310 citiri

FCSB s-a calificat la pas, joi seara, in turul trei preliminar al Europa League.

Dupa 2-0 in tur, in Slovenia, vicecampioana Romaniei s-a impus si mai categoric in returul cu Rudar Velenje.

4-0 in favoarea "ros-albastrilor" a fost scorul intalnirii de pe National Arena, iar trupa lui Nicolae Dica va infrunta Hajduk Split in runda urmatoare.

Cu Olimpiu Morutan aflat in zi de gratie, FCSB a facut spectacol in partida cu modesta formatie slovena, care a reusit cu greu sa iasa din propria jumatate.

Scorul a fost deschis in minutul 22, cand Florin Tanase a transformat cu siguranta un penalti dictat dupa o tinere in careu asupra lui Mihai Balasa.

A fost singura reusita a primei reprize, insa fcsb-istii s-au dezlantuit in partea secunda. Imediat dupa iesirea de la cabine, Olimpiu Morutan a avut o actiune superba, dribland trei jucatori adversi si inscriind cu un sut la coltul lung.

Apoi, in minutul 68, Florinel Coman a marcat cu un sut sub bara din 10 metri dupa o centrare perfecta din partea dreapta a lui Jakolis.

Ultimul gol al partidei a venit in prelungiri, cand jucatorul adus de la FC Botosani l-a gasit excelent in careu pe Daniel Benzar, iar jucatorul intrat dupa pauza a inscris printre picioarele portarului sloven.

O calificare fara probleme pentru FCSB, care va avea insa o misiune mult mai dificila in faza urmatoare, contra lui Hajduk Split.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FCSB si Rudar Velenje, din mansa secunda a turului doi preliminar al Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI!

min.90+3 - GOOOOOL FCSB!!! Morutan ii paseaza superb lui Daniel Benzar, iar acesta inscrie printre picioarele portarului sloven!!!

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.82 - Balasa suteaza de la marginea careului, dar trimite... ca un fundas!

min.79 - Jakolis se descurca excelent si ii pune mingea pe tava nou-intratului Benzar, insa acesta incearca un dribling in plus si iroseste o mare oportunitate de a marca.

min.74 - Schimbare la FCSB: iese Coman, intra Daniel Benzar.

min.68 - GOOOOOL FCSB!!! Jakolis centreaza perfect in centrul careului, iar Coman finalizeaza excelent cu un sut sub bara!!!

min.54 - O noua ocazie uriasa pentru Gnohere! Atacantul francez reia cu capul din 5 metri peste poarta!

min.51 - Ce ocazie! Gnohere trimite in bara din 2-3 metri!

min.49 - GOOOOL FCSB!!! Morutan are o actiune superba, ameteste cu driblnguri trei jucatori adversi si inscrie cu un sut la coltul lung! Un gol magnific reusit de jucatorul adus de la FC Botosani!!!

min.47 - Balgradean retine fara emotii la un sut de la distanta.

min.46 - Schimbare la FCSB: iese Tanase, intra Gnohere.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

---------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Morutan greseste o pasa simpla la o actiune periculoasa de atac a "ros-albastrilor".

min.45 - Vom avea doua minute de prelungiri.

min.42 - Tanase suteaza dezamagitor dintr-o pozitie buna.

min.40 - FCSB se indreapta spre o calificare fara probleme, gruparea slovena neavand forta de a pune probleme in atac.

min.34 - Planic intervine bine si indeparteaza pericolul la o centrare a slovenilor.

min.22 - GOOOOOL FCSB!!! Tanase executa penaltiul si transforma cu siguranta!!!

min.21 - PENALTI FCSB! Balasa e tinut in careu si arbitrul arata punctul cu var!

min.10 - Ce ocazie! Pintilii paseaza excelent pentru Jakolis, insa mijlocasul croat trimite pe directia portarului dintr-o pozitie buna!

min.4 - Tanase suteaza din cativa metri, dar fara forta, iar goalkeeperul slovenilor retine fara probleme.

ora 21:30 - STARTUL PARTIDEI

Misiune dificila pentru FCSB: Cu cine ar putea juca in turul trei preliminar al Europa League

INFO: La TV, partida care se joaca pe National Arena poate fi vizionata in direct pe postul Pro TV.

INFO: In tur, in Slovenia, FCSB s-a impus cu 2-0.

ECHIPELE:

FCSB: Balgradean - Ovidiu Popescu, Planic, Balasa, Morais - Pintilii, Nedelcu - Jakolis, Florin Tanase, Morutan - Florinel Coman.

Rezerve: Vlad, Gnohere, Momcilovic, R. Benzar, D. Benzar, Qaka, Man.

Antrenor: Nicolae Dica.

RUDAR VELENJE: Malnar - Pusaver, Tomasevic, Vasiljevic, Kasnik, Pisek - Santek, Bolha, Muic, Solomun - Simunac.

Rezerve: Pridigar, Trifkovic, Parfitt-Williams, Vodeb, Kamara, Coralic, Tucic.

Antrenor: Marijan Pusnik.

Arbitru: Serghei Ivanov (Rusia) .

Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...
Cătălin Drulă acuză PSD că i-a ”momit” sau șantajat pe primarii USR: ”Ai zece milioane, dacă treci la noi”
Preşedintele USR, Cătălin Drulă, susţine că unii primari USR ar fi fost ”şantajaţi” sau ”momiţi” să treacă la PSD, în condiţiile în care de faţă era şi liderul social...
#FCSB victorie Europa League, #FCSB calificare Europa League, #LIVE FCSB Rudar Velenje, #FCSB Rudar Velenje direct, #FCSB meci Europa League, #FCSB preliminarii Europa League , #meciuri