FCSB a terminat la egalitate cu Hapoel Beer Sheva si s-a calificat in primavara Europa League

Joi, 02 Noiembrie 2017, ora 23:57
22813 citiri

FCSB a obtinut joi seara calificarea matematica in 16-imile de finala ale Europa League.

Vicecampioana Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea disputata pe National Arena cu Hapoel Beer Sheva si nu mai poate rata prezenta in primavara europeana.

Florinel Coman a marcat golul "ros-albastrilor" in minutul 31, in timp ce Ben Sahar a adus egalarea oaspetilor, 6 minute mai tarziu.

Fara Benzar si Planic, accidentati, dar cu Alibec, impus in primul "11" de Gigi Becali in detrimentul lui Gnohere, care avea 7 goluri in ultimele 4 meciuri, gruparea "ros-albastra" iese dupa 5 ani din nou din grupe.

In fata a aproximativ 25.000 de spectatori, FCSB si Hapoel Beer Sheva au oferit un joc frumos, cu multe ocazii, dar la fel de multe intrari dure.

Oaspetii au inceput mai bine, dar FCSB a fost cea care a deschis scorul in minutul 31, prin Florinel Coman. Atacantul adus de la Viitorul lui Hagi a profitat de o mare eroare a fundasilor israelieni si a marcat primului lui gol in cupele europene.

Bucuria trupei lui Nicolae Dica a durat insa doar 6 minute, pentru ca Sahar a finalizat din doar cativa metri dupa o centrare din 'foarfeca' a portughezului Vitor.

Dupa pauza, Dica l-a aruncat in lupta pe veteranul Teixeira, in locul tanarului Man, iar FCSB trebuia sa deschida scorul in minutul 52.

Portughezul a avut o actiune superba in dreapta, a centrat pentru Budescu, iar sutul acestuia a fost respins cu mana de pe linia portii de un fundas! Arbitrul n-a acordat nimic desi se impunea penalti si cartonas rosu.

Ocaziile au continuat sa vina la ambele porti, insa n-am mai avut parte de niciun gol.Iar cum in celalalt meci al grupei, Viktoria Plzen a invins-o categoric pe Lugano, scor 4-1, FCSB nu mai are cum sa rateze calificarea in 16-imi.

Clasamentul in Grupa G, dupa 4 etape:

1. FCSB - 10 puncte

2. Viktoria Plzen - 6p

-----------------------

3. Hapoel Beer Sheva - 4p

4. Lugano - 3p

FCSB, in grupa G din Europa League: Rezultatele de joi, clasamentul si programul

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FCSB si Hapoel Beer Sheva, din etapa a 4-a a Grupei G din Europa League.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90+3 - Ce sansa pentru FCSB! Teixeira si Gnohere trec pe langa golul victoriei!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 3 minute.

min.90 - Balasa intra tare la mijlocul terenului si vede si el cartonaul galben.

min.83 - Pintilii isi tine un adversar si vede cartonasul galben.

min.82 - Ultima schimbare la Hapoel: intra Barda, iese Sahar.

min.78 - Goresh scoate in extremis la o minge trimisa cu capul de Larie.

min.76 - Inca o schimbare la israelieni: iese Cuenca, intra Melikson.

min.74 - Ghnohere reia cu capul pe langa poarta la o centrare a lui Budescu.

min.73 - Taha il faulteaza pe Gnohere si vede cartonasul galben.

INFO: Denis Alibec a plans putin pe banca, a salutat apoi publicul si s-a indreptat spre vestiare.

min.70 - Ultima schimbare la FCSB: iese Alibec, care izbucneste in plans, intra Gnohere.

min.70 - Schimbare la oaspeti: iese Vitor, intra Ohana.

min.65 - Goresh retine la un sut de la distanta trimis de Alibec.

min.65 - O noua schimbare facuta de Nicolae Dica: iese autorul primului gol, Florinel Coman, si intra Florin Tanase.

min.63 - Tony profita de o eroare a lui Enache, intra in careu si suteaza la coltul scurt, dar mingea se duce pe langa poarta.

INFO: 4-1 pentru Viktoria Plzen cu Lugano. Jocurile sunt facute in Cehia, iar FCSB are nevoie de un egal pentru a obtine calificarea matematica in 16-imile Europa League.

Rezultatele din Grupa G si clasamentul in timp real pot fi vizionate accesand acest link

min.60 - Elhamed trimite cu capul milimetric pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.60 - Cuenca suteaza de la distanta, mingea e deviata si trece de putin pe langa poarta aparata de Nita.

min.57 - Budescu si Teixeira fac spectacol in aceste momente, iar aparatorii israelieni fac fata cu greu. Golul parca pluteste in aer.

min.54 - Budescu e fault clar la marginea careului, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

min.52 - Ocazie uriasa pentru FCSB! Teixeira are o actiune superba in partea dreapta, centreaza pentru Budescu, acesta trece de portar, suteaza spre poarta, iar un fundas israelian respinge cu mana de pe linia portii! Arbitrul nu vede si lasa jocul sa continue!

min.50 - Nita intervine din nou foarte bine si-l blocheaza pe Tony.

min.46 - Prima schimbare la FCSB: iese Man, intra Teixeira.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------------

INFO: 1-1 la Bucuresti si 3-1 pentru Viktoria Plzen in Cehia, la pauza. Daca rezultatele se mentin, FCSB obtine calificarea in primavara europeana.

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Denis Man intra tare prin alunecare si vede cartonasul galben.

min.43 - Alibec suteaza de la marginea careului, dar mingea e deviata.

min.41 - Nita retine la o incercare de lob. Ritm foarte alert de joc in aceste minute.

min.40 - Tony reia cu capul, dar mingea se scurge pe langa poarta, deviata de Enache, cu pretul unei accidentari.

min.37 - GOOOL HAPOEL BEER SHEVA!!! Vitor centreaza din 'foarfeca', iar Sahar finalizeaza din doar cativa metri, de langa Enache!!!

min.36 - Inca un galben pentru Hapoel Beer Sheva! Radi il faulteaza pe Budescu si devine cel de-al 4-lea jucator al oaspetilor avertizat.

min.36 - Enache patrunde bine in partea dreapta, centreaza bine in fata portii, dar Taha respinge in ultimul moment.

min.34 - Budescu trimite mult peste poarta cu un sut de la 25 de metri.

min.33 - Nita intervine excelent la un sut al lui Cuenca, din 10 metri.

min.31 - GOOOOOL FCSB!!! Florinel Coman profita de un moment de neintelegere al fundasilor israelieni, fura mingea, il depaseste pe goalkeeper si trimite in poarta goala!!!

min.30 - Mare ocazie pentru FCSB! Radi scoate de pe linia portii la un sut deviat al lui Coman, din doar cativa metri!

INFO: 2-1 pentru Viktoria Plzen cu Lugano, in celalalt meci al grupei.

min.25 - Inca un galben in tabara israelienilor. Il vede Tony dupa un duel cu Enache.

min.24 - Emotii pentru "ros-albastrilor" la o reluare cu capul al lui Tony dupa un corner. Mingea s-a dus in cele din urma peste poarta.

min.15 - Vitor intra tare prin alunecare la Alibec si vede cartonasul galben.

min.12 - Junior Morais ia o actiune pe cont propriu, suteaza de la 20 de metri, dar mingea se duce pe langa poarta oaspetilor.

INFO: In celalalt meci al grupei, Michael Krmencik a deschis scorul pentru Viktoria Plzen in meciul cu Lugano.

min.5 - Elo intra tare la Morais si primeste primul cartonas galben al partidei.

INFO: Cu o victorie in aceasta seara, vicecampioana Romaniei obtine calificarea in primavara europeana.

min.2 - Nita iese bine din poarta si retine din fata lui Sahar.

INFO: Atmosfera superba pe National Arena, in tribunele careia sunt in jur de 30.000 de spectatori, printre care si aproximativ 2.000 de sustinatori ai israelienilor.

ora 22:05 - A INCEPUT PARTIDA

Gigi Becali i-a cerut scuze unui jucator de la FCSB

INFO: Partida are loc pe National Arena si e transmisa in direct la TV de posturile Pro TV si Telekom Sport 1.

INFO: In urma cu doua saptamani, in Israel, vicecampioana Romaniei s-a impus cu 2-1, dupa doua goluri reusite de Gnohere.

INFO: Inaintea acestei etape, FCSB ocupa primul loc in clasamentul grupei, cu maxim de puncte - 9, in timp ce Hapoel Beer Sheva se afla pe locul 4, cu 3 puncte.

ECHIPELE:

FCSB: Nita - Enache, Larie, Balasa (capitan), Morais - Pintilii, Filip - Man, Budescu, Coman - Alibec.

Rezerve: Vlad, Nedelcu, Gnohere, Tanase, Momcilovic, Ov.Popescu, Teixeira.

Antrenor: Nicolae Dica.

HAPOEL BEER SHEVA: Goresh - Elo, Vitor, Taha, Korhut - Radi, Elhamed, Einbinder - Cuenca, Sahar, Tony.

Rezerve: Barda, M.Ohana, Y.Ohana, Melikson, Ogu, Navon, Pekhart.

Antrenor: Barak Bakhar.

Arbitru: Halis Ozkahya (Turcia).

Candidatul PSD - PNL la Capitală promite „liniște” în București. „Trebuie să ajungi să te simţi bine, să fie un oraş cochet”
Medicul Cătălin Cîrstoiu, candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, a declarat vineri, 29 martie, despre viziunea sa cu privire la Bucureşti, că trebuie să ajungi să te simţi...
Cîrstoiu îi răsucește cuțitul în rană Gabrielei Firea: „Poate și eu aș fi trăit mai visceral ceea ce a simțit domnia sa”
Candidatul alianţei PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a declarat vineri, într-o întâlnire cu organizaţia PSD Sector 6, că vrea să îi mulţumească personal Gabrielei...
#FCSB calificat primavara, #FCSB calificare Europa League, #LIVE FCSB Hapoel BeerSheva, #LIVE meci FCSB, #FCSB meci Europa League , #meciuri