Liga 1: FCSB castiga categoric la Botosani

Duminica, 10 Decembrie 2017, ora 21:57
10815 citiri

FCSB a obtinut o victorie importanta in etapa a 21-a a Ligii 1, in deplasarea jucata la FC Botosani.

"Ros-albastrii" s-au impus duminica seara cu 3-0 si raman la 5 puncte in spatele liderului Ligii 1, CFR Cluj.

Fara Denis Alibec si Constantin Budescu, accidentati, Nicolae Dica a surprins si i-a trimis in teren inca din primul minut pe Lucian Filip si Vlad Achim.

Meciul n-a inceput insa deloc bine pentru FCSB, care l-a pierdut inca din minutul 9 pe Mihai Balasa, accidentat la genunchi. Chiar si in aceste conditii, gazdele s-au apropiat rar periculos de poarta lui Florin Nita.

De partea cealalta, FCSB a construit greoi pe terenul inghetat de la Botosani, dar a gasit totusi calea spre gol in prelungirile primei reprize.

Golgheterul Harlem Gnohere a deschis scorul cu un sut de la 15 metri. Reusita ar fi trebuit insa anulata pe motiv de offside, dar tusierul n-a ridicat fanionul, iar pauza s-a intrat cu 0-1 pe tabela de marcaj.

Golul doi al vicecampioanei Romaniei a venit in minutul 58, cand Dennis Man a finalizat din cativa metri o centrare a nou-intratului Florinel Coman, prelungita de Gnohere.

Mihai Roman si pustiul minune Olimpiu Morutan au incercat sa-i readuca in meci pe moldoveni, dar fara succes. Cei care au marcat au fost tot oaspetii, in minutul 90+3, prin Florin Tanase, dupa o degajare de 60 de metri a lui Nita.

E cel de-al 10-lea succes pentru FCSB din 11 intalniri directe cu Botosani.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FC Botosani si FCSB, din cadrul etapei a 21-a a Ligii 1.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL MECIULUI

min.90+3 - GOOOL FCSB!!! Tanase inscrie dupa o degajare de 60 de metri a lui Nita!!!

min.90+2 - Pintilii pierde usor mingea, iar sutul deviat al lui Morutan trece putin pe langa poarta.

min.90+1 - Rodriguez suteaza frumos din afara careului, iar Nita e nevoit sa plonjeze pentru a prinde mingea.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.89 - Goalkeeperul lui FCSB trage de timp si vede cartonasul galben.

min.83 - Nita retine in doi timpi la un sut trimis de Ciaccheri.

min.79 - Ultima schimbare la gazde: iese Tincu, intra Rodriguez.

min.72 - Ce ocazie! Morutan intra in careu si trimite putin pe langa poarta "ros-albastrilor".

min.71 - Ultima schimbare facuta de Nicolae Dica: iese Gnohere, care acuza probleme medicale, intra Ovidiu Popescu.

min.70 - Roman suteaza slab de la distanta si Nita n-are nicio emotie.

min.69 - Inca o modificare la botoseneni: iese Bus, intra Chitosca.

min.66 - Gabi Enache opreste prin fault un contraatac si vede cartonasul galben.

min.60 - Roman suteaza frumos din unghi, dar Nita plonjeaza si retine.

min.59 - Schimbare la FC Botosani: iese Popa, intra Ciaccheri.

min.58 - GOOOL FCSB!!! Marcheaza Dennis Man din cativa metri, dupa o centrare a lui Coman, prelungita de Gnohere!!!

min.58 - Schimbare la FCSB: iese Achim, intra Florinel Coman.

min.52 - Filip sare cu cotul la cap si primeste cartonasul galben.

min.47 - Nita si Momcilovic resping cu dificultate la o centrare sutata a lui Morutan.

min.46 - Man trece pe sub minge la o centrare buna a lui Tanase.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

INFO: Atacantul francez ajunge la 12 goluri marcate in acest sezon al Ligii 1 si conduce in clasamentul golgheterilor.

min.45+1 - GOOOL FCSB!!! Gnohere deschide scorul cu un sut de la 15 metri!!!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.39 - Ocazie uriasa pentru FCSB! Enache centreaza perfect in fata portii, insa Cobrea intervine si salveaza cumva din fata lui Achim!

min.35 - Gnohere suteaza putin pe langa poarta, dupa o pasa primita de la Dennis Man.

min.30 - Popa trimite periculos cu capul, dar nu gaseste spatiul portii.

min.26 - Ocazie buna pentru FCSB, insa Momcilovici suteaza eronat dintr-o pozitie buna.

min.24 - Nedelcu preia gresit intr-o pozitie buna si iroseste o oportunitate mare de a deschide scorul.

min.23 - Tincu il calca pe Gnohere si primeste primul cartonas galben al partidei.

min.16 - Filip suteaza mult peste poarta moldovenilor.

min.13 - Schimbare la FCSB: iese Balasa, accidentat, intra Nedelcu.

min.12 - Nita prinde cu siguranta la un sut frumos al lui Morutan.

min.9 - Mihai Balasa a cazut pe genunchi si face semn sa fie schimbat. Lovitura grea pentru FCSB in acest start de meci.

min.7 - Gnohere suteaza slab dintr-o pozitie buna.

min.2 - O prima actiune periculoasa de atac a gazdelor, cu Mihai Roman trimitand pe langa poarta lui Nita.

ora 20:00 - A INCEPUT PARTIDA

ora 19:25 - Constantin Budescu a acuzat o accidentare si nu va fi nici macar pe banca de rezerve. De asemenea, Denis Alibec e nerefacut si n-a fost convocat.

ora 18:50 - Filip si Achim sunt jucatorii surpriza trimisi in teren inca din primul minut de Nicolae Dica.

INFO: Partida are loc la Botosani si e transmisa in direct la TV de posturile Digi Sport 1, Dolce Sport 1 si Look TV.

INFO: Inaintea acestui meci, FCSB se afla pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, cu 41 de puncte, iar FC Botosani se afla pe pozitia a 4-a, cu 35 de puncte.

ECHIPELE:

FC BOTOSANI: Cobrea - Ungurusan, Burca, Miron, Musat - Tincu, Bordeianu - Roman, Morutan, Bus - Popa.

Antrenor: Costel Enache.

FCSB: Nita - Enache, Larie, Balasa, Momcilovic - Pintilii, Filip - Man, Achim, Tanase - Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

Arbitru: Marius Avram.

Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
#LIVE meci Botosani FCSB, #Botosani FCSB in direct, #Botosani FCSB Liga 1 , #meciuri