Liga 1: FCSB, pas gresit pe National Arena

de Ionut Gaman
Miercuri, 09 August 2017, ora 23:44

FCSB a inregistrat doar un rezultat de egalitate, scor 1-1, in partida disputata miercuri seara cu CSM Poli Iasi, pe National Arena, in cadrul etapei a 5-a a Ligii 1.

Oaspetii au deschis scorul in prima repriza, prin Platini, iar jucatorii lui Nicolae Dica au egalat dupa pauza, printr-un penalti transformat de Gnohere.

In fata a doar 5 mii de spectatori veniti sa-si vada echipele favorite la o ora de Champions League, FCSB si CSM Poli Iasi au oferit o partida antrenanta, cu multe ocazii, in special in partea secunda.

Nicolae Dica l-a aruncat in teren inca din primul minut pe nou-venitul Golofca, insa iesenii au fost cei care au deschis scorul, dupa doar 9 minute, prin jucatorul cu nume legendar Platini. Acesta a profitat de o balbaiala a lui Balasa si l-a invins pe Nita cu un sut plasat.

Sub ochii lui Romario Benzar si Dragos Nedelcu, transferati chiar azi de la Viitorul, vicecampioana Romaniei s-a aruncat in atac, dar scorul la pauza a fost 0-1.

Dupa pauza, Dica i-a aruncat in teren pe Gnohere si Teixeira, iar atacantul francez a punctat dupa numai 11 minute, dintr-un penalti dictat ca urmare a unui hent in careu al lui Almeida.

"Ros-albastrii" au continuat sa preseze, in cautarea golului victorios, dar Alibec, Gnohere sau tanarul Daniel Benzar n-au reusit sa-l invinga pe Kelava, iar Iasi-ul lui Flavius Stoican produce surpriza. O surpriza care putea fi chiar de 3 puncte, daca pe final Spataru nu se pierdea cand a ramas singur cu Nita.

11 puncte are FCSB dupa 5 etape, in timp ce CSM Poli Iasi ajunge la 5 puncte.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FCSB si CSM Poli Iasi, din etapa a 5-a a Ligii 1.

Desfasurarea partidei:

min.90+5 - FINALUL MECIULUI

min.90+5 - Balasa executa lovitura libera, dar mingea e deviata de zid in corner.

min.90+4 - Spataru il faulteaza la marginea careului pe Daniel Benzar si FCSB are o ultima ocazie de a castiga meciul.

min.90 - Partida e prelungita cu 5 minute.

min.90 - Nita vede cartonasul galben pentru o reactie nervoasa avuta dupa ce Sin s-a aruncat pe gazon si a acuzat probleme medicale.

min.89 - Gnohere suteaza complet aiurea cu toata poarta goala in fata.

min.87 - Sin suteaza mult peste poarta gazdelor.

min.86 - Ce ocazie! La capatul unui contraatac, Spataru ramane singur cu Nita, insa suteaza direct in portarul FCSB!

min.83 - Man suteaza direct in bratele lui Kelava, din 10 metri.

min.83 - Ultima schimbare la oaspeti: iese Platini, intra Spataru.

INFO: Doar 5.038 de spectatori sunt prezenti pe National Arena in aceasta seara.

min.80 - Daniel Benzar suteaza de la marginea careului, mingea se duce bine langa bara, insa Kelava se intinge si respinge in extremis.

min.78 - Cioinac reia mult peste poarta din doar cativa metri! Mare ocazie irosita de oaspeti.

min.76 - Schimbare la Iasi: iese Qaka, intra Moisi.

min.74 - Kelava respinge un sut din 12 metri trimis de Alibec. Executie modesta a capitanului gazdelor.

min.69 - Ultima schimbare facuta de Nicolae Dica: iese Golofca, intra Daniel Benzar.

min.69 - Chelaru suteaza frumos de la distanta, dar pe langa poarta.

min.65 - Schimbare la oaspeti: iese Cristiea, intra Kizito.

min.60 - Golofca suteaza peste poarta de la aproximativ 20 de metri.

min.56 - GOOOL FCSB!!! Gnohere executa penaltiul si inscrie fara nicio problema!!!

min.55 - PENALTI FCSB! Almeida atinge mingea cu mana in careu la o centrare a lui Momcilovic, iar arbitrul arata punctul cu var!

min.51 - Momcilovic cade in careul advers dupa un duel cu un adversar, cere penalti, insa Iulian Calin lasa jocul sa continue.

min.50 - Frasinescu trimite cu capul pe langa poarta lui Nita.

min.47 - Qaka ii paseaza excelent pe culoar lui Sin, insa Enache alearga ca intr-o proba de 100 de metri si reuseste sa-l ajunga din urma.

min.46 - Dubla schimbare la FCSB: intra Gnohere si Teixeira, iese Tanase si Pintilii.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+2 - Alibec suteaza de la marginea careului, dar mult peste.

min.45 - Vom avea doua minute de prelungire pentru aceasta prima repriza.

min.37 - Golofca rateaza preluarea intr-o pozitie foarte buna.

min.35 - Tanase ia o actiune pe cont propriu, intra in careu si cade. Cere penalti, dar nu primeste nimic.

min.30 - Kelava respinge bine la o centrare periculoasa a lui Tanase.

min.25 - Golofca suteaza mult peste poarta dintr-o pozitie favorabila.

min.20 - Kelava are doua interventii bune in doar un minut, a doua la un sut in forta al lui Alibec.

min.19 - Ce ocazie! Pintilii trimite cu capul, din doar cativa metri, pe langa poarta.

min.18 - Qaka intra tare la Alibec si vede primul cartonas galben al partidei.

min.17 - Man primeste de la Alibec in careul advers, insa suteaza slab si goalkeeperul iesenilor retine fara probleme.

min.12 - Alibec trimite peste poarta cu un sut de la aproximativ 20 de metri.

min.11 - Tanase reia slab dintr-o pozitie buna, dupa o centrare a nou-venitului Golofca.

min.9 - GOOOL POLI IASI!!! Platini trece usor de Balasa si deschide surprinzator scorul pe National Arena cu un sut pe langa Nita!!!

ora 21:49 - A INCEPUT PARTIDA

ora 20:18 - Nicolae Dica va incepe meciul cu urmatorul "11": Nita - Enache, Larie, Balasa, Momcilovic - Morais, Pintilii - Man, Tanase, Golofca - Alibec.

Pentru Golofca, transferat saptamana aceasta de la Botosani, meciul cu Iasi inseamna debutul in tricoul "ros-albastrilor".

INFO: Inaintea acestei etape, FCSB se afla pe locul 3 in clasamentul Ligii 1, cu 10 puncte, in timp ce iesenii ocupa pozitia a 11-a, cu 4 puncte.

ECHIPELE:

FCSB: Nita - Enache, Larie, Balasa, Momcilovic - Morais, Pintilii - Man, Tanase, Golofca - Alibec.
Rezerve: Stancioiu, Gnohere, Achim, Popescu, Benzar, Grecu, Teixeira.
Antrenor: Nicolae Dica.

POLI IASI: Kelava - Almeida, Frasinescu, Cioinac, Sin - Qaka, Chelaru - Badic, Pedro Mendes, Platini - Cristea.
Rezerve: Koselev, Luwaga, Spataru, Danale, Vremea, Moisi, Pantiru.
Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitru: Iulian Calin.