Cu fata la alegatori: Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală. Sociolog: Se vor faulta unul pe celălalt

Europa League: FCSB, victorie mare in Elvetia

Joi, 28 Septembrie 2017, ora 21:51
23512 citiri

FCSB a obtinut o victorie mare in grupele Europa League, vicecampioana impunandu-se in Elvetia, pe terenul celor de la FC Lugano.

Condusi cu 1-0, elevii lui Dica au revenit foarte bine in repriza secunda si s-au impus cu scorul de 2-1.

Partida disputata pe un stadion mai mult gol, Lugano fiind "exilata" de UEFA in Lucerna, a avut doua reprize diametral opuse.

In prima parte, ultima clasata din Elvetia a dominat pe alocuri autoritar si a reusit sa inscrie prin Bottani inca din minutul 14. "Decarul" lui Lugano a fost scapat din marcaj de Ovidiu Popescu si a punctat cu un sut in forta, sub transversala.

Cu cinci minute inainte de pauza gazdele puteau lovi din nou, insa sutul frumos al lui Mariani a lovit bara portii lui Nita.

Dica a schimbat la pauza introducandu-l pe Dennis Man, iar pustiul a fost decisiv.

Mai intai, a pasat cu mult noroc pentru Budescu, iar acesta a restabilit egalitatea cu un sut superb, din unghi, iar sperantele romanilor au renascut.

In minutul 64, acelasi Man a deviat excelent pentru Benzar, jucatorul adus de la Viitorul lui Hagi a centrat foarte bine pentru Morais, care a pus latul pentru 2-1 si, in final, trei puncte extrem de importante.

In urma acestei victorii, FCSB este lider detasat in Grupa G a Europa League, cu maxim de puncte dupa meciuri.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.90 Ne apropiem de final si FCSB este aproape de trei puncte extrem de importante.

Min.87 Balasa suteaza din lovitura libera, Da Costa retine usor.

Min.83 Sut centrare al lui Benzar pe care nu il urmareste nimeni si mingea iese in afara terenului.

Min.81 Schimbare FCSB: Filip intra in locul lui Budescu.

Min.76 Budescu centreaza bine de la mare distanta, insa Balasa nu poate trimite pe poarta.

Min.71 Este randul celor de la FCSB sa tina de minge in aceste momente.

Min.66 Schimbare FCSB: Coman intra in locul lui Gnohere.

Min.64 GOOOL FCSB! Man deviaza superb pentru Benzar, acesta centreaza excelent, iar Morais pune latul pentru 2-1!

Min.61 Ce ocazie! Nita scoate incredibil un balon sutat de Bottani!

Min.60 Pintilii incearca un sut fara preluare, insa trimite balonul in peluza.

Min.58 GOOOL FCSB! Budescu inscrie din pasa lui Man!

Min.56 Elvetienii au facut un pas inapoi in acesta repriza.

Min.51 Benzar centreaza bine, Gnohere reia puternic cu capul, iar Da Costa scoate peste transversala!

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare FCSB: Man intra in locul lui Popescu.

_____________________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.45+1 Planic reia inca o data slab cu capul.

Min.40 Ce ocazie! Mariani suteaza superb de la marginea careului, insa balonul loveste bara!

Min.38 Centreaza Benzar, Ledesma intervine si deviaza nefericit balonul in mana. Arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.36 Apare si prima sansa a romanilor, cu Popescu sutand destul de slab de la 11 metri.

Min.30 A trecut o jumatate de ora si jucatorii lui Dica nu au avut nici macar o ocazie mare.

Min.25 Budescu dribleaza frumos, dar suteaza slab din interiorul careului.

Min.24 Ce ocazie! O noua centrare in careul FCSB, insa Sabbatini suteaza aiurea desi nu era presat de nimeni.

Min.22 Centrare in fata portii lui Nita, dar Bottani nu reuseste sa puna latul pentru 2-0.

Min.17 Budescu suteaza de la mare distanta si trimite la mare distanta de poarta.

Min.14 GOL LUGANO! Bottani profita de o mare greseala a jucatorilor lui Dica si il "executa" pe Nita cu un sut sub transversala!

Min.11 Budescu executa bine o lovitura libera, dar Planic reia slab din centrul careului.

Min.9 Atmosfera este dezolanta in Elvetia, doar trei mii de spectatori asistand la partida.

Min.5 Ce ocazie! Daprela scapa de marcajul lui Morais, insa trimite cu capul pe langa poarta FCSB din pozitie foarte buna.

Min.4 Debut de meci echilibrat, cu un usor plus pentru gazde.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Lugano: Da Costa - Mihajlovici, Sulmoni, Golemici, Daprela - Sabbatini, Ledesma, Mariani - Crnigoj, Gerndt, Bottani

Rezerve: Kiassumbua, Bnou, Culina, Eloge, Milosavljevici, Padalino, Vecsei

Antrenor: Pierluigi Tami

FCSB Nita - Benzar, Planic, Balasa, Morais - Pintilii, Ov. Popescu - Teixeira, Budescu, Tanase- Gnohere

Rezerve: Vlad, Larie, Filip, Golofca, Coman, Man, Enache

Antrenor: Nicolae Dica

Arbitru: Serhiy Boiko (Ucraina)

Asistenti: Oleg Pluzhnyk si Volodymyr Volodin

INFO: In prima etapa a grupelor Ligii Europa, FCSB a trecut acasa de Plzen cu 3-0, in timp ce Lugano a pierdut la limita, scor 1-2, pe terenul celor de la Hapoel Beer Sheva.

Dragoș Pîslaru, co-președinte REPER, despre schimbarea lui Cîrstoiu cu Firea și Burduja: "Mafia patronată de comasaţi şi-a arătat faţa"
Copreşedintele partidului REPER, Dragoş Pîslaru, a declarat că, prin retragerea candidaturii medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei de către coaliţie, „mafia patronată de...
Ciucă: Sebastian Burduja va convinge "un segment de electoral nehotărât" în cursa pentru Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat, marţi, 23 aprilie, că Sebastian Burduja, candidatul liberal pentru Primăria Capitalei, este opţiunea care dă speranţe celor care nu s-au...
#Lugano FCSB Europa League, #Lugano FCSB LIVE, #FCSB meciuri rezultate Europa League , #stiri FCSB