FCSB castiga la scor in Cehia si se califica in playoff-ul Ligii Campionilor

Miercuri, 02 August 2017, ora 23:04
30608 citiri

FCSB s-a calificat miercuri seara in playoff-ul Ligii Campionilor.

Dupa 2-2 in tur, la Bucuresti, vicecampioana Romaniei s-a impus categoric in Cehia, scor 4-1, in fata Viktoriei Plzen, in mansa secunda a turului trei preliminar.

Mihai Balasa, Filipe Teixeira, Florin Tanase si Denis Alibec au marcat golurile echipei noastre, in timp ce Michael Krmencik a punctat pentru gazde.

Pus la zid de Gigi Becali dupa meciul tur, Nicolae Dica s-a conformat si a inceput partida retur cu Ionut Larie pe banca si Gabi Enache la mijloc.

Viktoria Plzen a inceput partida extrem de agresiv si a trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului. Cum era de asteptat, Michael Krmencik a fost cel mai periculos jucator al lor, punandu-i constant in dificultate pe Balasa si Momcilovic.

FCSB a fost insa echipa care a marcat prima si singura in prima repriza. A punctat Mihai Balasa cu un sut senzational dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Era minutul 27 si mingea s-a dus direct in vinclu.

Dupa pauza, ritmul a scazut si numai o greseala a lui Momcilovici i-a readus in joc pe cehi. Krmencik a fost cel care a marcat, in minutul 64, iar la 1-1 echipa care mergea mai departe era Viktoria Plzen.

Peste numai 7 minute, "ros-albastrii" au trecut din nou in avantaj dupa o reusita a lui Teixeira, cu un sut din 10 metri.

A fost golul care parca le-a turnat plumb in ghete adversarilor, care au mai incasat inca doua goluri. Florin Tanase, in minutul 77, cu un sut din interiorul careului dupa o pasa a lui Alibec a facut 3-1, pentru ca, peste alte trei minute, capitanul FCSB sa transforme un penalti obtinut de Teixeira.

Pe final, nervosul Krmencik i-a aplicat un cot in figura lui Momcilovic si a fost trimis la cabine.

4-1 si FCSB merge in play-off cu scorul general de 6-3 si isi asigura 3 milioane de euro.

In play-off, pe FCSB o asteapta o misiune imposibila, urmand a intalni Liverpool, Napoli sau Sevilla. Chiar si asa, in cazul unei eliminari, vicecampioana Romaniei "va cadea" in grupele Europa League.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, confruntarea dintre Viktoria Plzen si FCSB, contand pentru mansa secunda a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI! FCSB MERGE IN PLAY-OFF!

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu 3 minute.

min.88 - Krmencik vede cartonasul rosu direct dupa un un cot in figura aplicat lui Momcilovic.

INFO: 10.802 spectatori au fost prezenti la acest meci. Dupa golul de 1-4, pe stadion au ramas cam jumatate.

min.84 - Alibec vede castonasul galben, dupa un fault in jumatatea adversa.

min.83 - Ultima schimbare facuta de Dica: iese Tanase, intra Gnohere.

min.82 - Bakos protesteaza vehement si vede cartonasul galben.

INFO: La acest scor, putem fi siguri ca FCSB a obtinut calificarea in runda urmatoare.

min.79 - GOOOOOL FCSB!!! Alibec inscrie de la punctul cu var cu un sut in forta sub bara!!!

min.79 - Bolek protesteaza si vede cartonasul galben.

min.78 - PENALTI FCSB! Teixeira e faultat in careu, iar arbitrul arata punctul cu var!

min.77 - Bolek scoate un sut al lui Tanase.

INFO: FCSB e la un pas de calificarea in play-off. Pentru a se califica, cehii ar trebui sa marcheze de trei ori in ultimul sfert de ora si sa nu mai primeasca niciun gol.

min.76 - GOOOOOL FCSB!!! Alibec ii da o pasa magnifica lui Tanase, iar acesta puncteaza pentru 3-1!!!

min.73 - Schimbare la FCSB: iese Ovidiu Popescu, intra Vlad Achim.

min.72 - Hrosovsky protesteaza si se alege cu un cartonas galben.

INFO: La acest scor, FCSB e echipa care avanseaza in playoff-ul Ligii Campionilor.

min.71 - GOOOOOL FCSB!!! Teixeira o aduce din nou in avantaj pe vicecampioana Romaniei,

cu un sut sub bara din 10 metri!!!

min.69 - Enache respinge gresit, iar Kolar suteaza putin pe langa poarta.

min.67 - Balasa intra tare la Krmencik si vede castonasul galben.

INFO: La acest scor, Viktoria Plzen e echipa care merge in playoff.

min.64 - GOOOL VIKTORIA PLZEN!!! Momcilovic greseste in propriul careu, iar Krmencik din fata portii, in urma unei centrari a lui Kopic!!!

min.63 - Inca o modificare la cehi: intra Horava, iese Zivulic.

min.61 - Ovidiu Popescu suteaza din unghi, insa Bolek respinge.

min.60 - Nicio ocazie notabila in aceast inceput de parte secunda, in care Dica a mutat defensiv, cu Larie in locul lui Man, iar cehii au mari probleme in a se mai apropia de poarta lui Nita.

min.55 - Alibec suteaza putin pe langa poarta de la marginea careului. Mingea a fost insa deviata si va fi corner.

min.54 - Schimbare la Plzen: intra Zeman, iese Petrzela.

min.50 - Ovidiu Popescu faulteaza la mijlocul terenului si e primul jucator din tabara noastra care vede un cartonas galben.

min.48 - Havel il tine pe Alibec si primeste cartonasul galben.

min.46 - Schimbare la FCSB: iese Man, intra Larie.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA

---------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.39 - Ocazie monumentala ratata de FCSB! Alibec centreaza perfect din stanga, insa Man reia imprecis din doar 5 metri, cu toata poarta goala in fata!

min.38 - Zivulic il faulteaza pe Enache in banda dreapta si vede cel de-al 3-lea cartonas galben aratat de centralul spaniol in aceasta repriza.

min.33 - Balasa trimite de putin pe langa poarta lui Bolek!

min.32 - O noua lovitura libera obtinuta in preajma careului cehilor. Ovidiu Popescu a fost cel faultat, iar Balasa isi aseaza din nou mingea.

INFO: La acest scor, FCSB e calificata in play-off.

min.27 - GOOOOOL FCSB!!! Balasa marcheaza un gol superb in vinclu, dintr-o lovitura libera de la 30 de metri!!!

min.26 - Fault al lui Reznik la Tanase si arbitrul scoate din nou cartonasul galben din buzunar.

min.24 - Petrzela vede primul cartonas galben al partidei, dupa un fault asupra lui Teixeira.

min.20 - Krmencik face cam tot ce vrea cu aparatorii lui FCSB si numai o interventie a lui Ovidiu Popescu face ca tabela sa nu se modifice.

min.19 - Nita retine la un sut trimis din interiorul careului de fundasul stanga Havel.

min.18 - Ce ocazie! Krmencik scapa singur cu Nita, trimite pe langa goalkeeperul roman, insa mingea se scurge pe langa poarta.

min.13 - Alibec intra bine in careul advers, trimite in fata portii, dar Enache nu ajunge de putin la mingea pe care scria 0-1! Ocazie mare si in contul "ros-albastrilor" care azi sunt imbracati in alb.

min.12 - Morais isi incearca sutul de la distanta, dar mingea trece departe de poarta lui Bolek.

min.9 - Momcilovic intervine bine si respinge in ultimul moment din fata unui adversar. Inceput foarte bun de meci al gazdelor.

min.5 - O noua ocazie pentru cehi. Krmencik patrunde bine si suteaza de la marginea careului. Nita e insa la post si retine.

min.1 - Ocazie uriasa pentru gazde dupa numai 20 de secunde! Nita intervine fantastic si respinge din fata lui Kopic, ramas singur!

INFO: Pentru a se califica in play-off, FCSB are nevoie de o victorie sau de o remiza cu multe goluri.

ora 21:15 - STARTUL PARTIDEI

ora 20:02 - Iata si echipa de start a cehilor:

ora 19:50 - Nicolae Dica a hotarat sa inceapa meciul din Cehia cu urmatorul "11":

Nita - Ov.Popescu, Balasa, Momcilovici, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man, Tanase - Alibec.

INFO: Intalnirea are loc pe Doosan Arena din Plzen si poate fi vizionata in direct la TV pe postul TVR 1.

INFO: In tur, pe National Arena, cele doua formatii au terminat la egalitate, scor 2-2.

INFO: Pentru aceasta partida, Nicolae Dica nu-l are la dispozitie pe Constantin Budescu, accidentat in mansa tur.

ECHIPELE:

VIKTORIA PLZEN: Bolek - Reznik, Hejda, Hajek, Havel - Hrosovsky, Zivulic - Petrzela, Kolar, Kopic - Krmencik.

Rezerve: Hruska, Horava, Zeman, Bakos, Cermak, Ivanschitz, Reznicek.

Antrenor: Pavel Vrba.

FCSB: Nita - Popescu, Balasa, Momcilovici, Morais - Pintilii, Teixeira - Enache, Man, Tanase - Alibec.

Rezerve: Stancioiu, Larie, Pleasca, Achim, Grecu, De Amorim, Gnohere.

Antrenor: Nicolae Dica.

Arbitru: Alejandro Hernandez (Spania).

Ciolacu anunță că întrerupe orice comunicare cu Piedone: "Îi urez succes"
Marcel Ciolacu a tăiat orice cale de comunicare cu Cristian Popescu Piedone. Președintele PSD a declarat joi, 25 aprilie, că nu va mai exista niciun dialog și nicio ofertă pentru Piedone....
Președintele PSD Sector 1 o vede pe Clotilde Armand la pușcărie: ”Și-a dat bani necuveniţi tocmai din bugetul unui proiect anticorupţie”
Preşedintele PSD Sector 1, Petre Florin Manole, a transmis joi, 25 aprilie, că primărița Clotilde Armand are „un drum scurt și previzibil de când a fost prinsă cu mâna-n bugetul local”....
#FCSB victorie deplasare Plzen, #FCSB calificare playoff, #FCSB playoff Liga Campionilor, #LIVE Viktoria Plzen FCSB, #Plzen FCSB Liga Campionilor, #Viktoria Plzen FCSB preliminarii , #stiri FCSB