FCSB debuteaza cu o victorie in Europa League

Joi, 26 Iulie 2018, ora 20:25
17942 citiri

FCSB a castigat cu 2-0 prima mansa a turului doi preliminar din Europa League disputata pe terenul slovenilor de la Rudar Velenje.

Formatia lui Nicolae Dica nu a impresionat, insa a luat un avantaj confortabil pentru mansa retur.

Ros-albastrii au avut nevoie de doar cinci minute pentru a deschide scorul, dupa ce Dennis Man a punctat cu capul la o centrare a lui Morais.

FCSB a avut posesia, dar jocul nu a stralucit. Abia dupa pauza, cand pe teren a intrat Florin Tanase, au inceput sa apara si ocaziile la poarta slovenilor.

Tanase a ratat trei sanse uriase, iar golul de 2-0 a venit din partea portughezului Filipe Teixeira, care a fructificat centrarea lui Benzar in minutul 74. Acesta a fost si scorul final al confruntarii din Slovenia.

Partida retur va avea loc joia viitoare, de la ora 21:30, pe National Arena.

Daca va ajunge in turul trei, FCSB se va duela cu invingatoarea dintre Hajduk Split si Slavia Sofia.

RUDAR - FCSB 0-2

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

87 - Tanase rateaza incredibil din nou din fata portii dupa o centrare ideala a lui Jakolis.

86 - Morais reia din foarfeca din marginea careului, insa mingea trece peste poarta.

84 - Momcilovici vede cartonasul galben.

81 - Schimbare FCSB: Filip intra in locul lui Teixeira.

80 - Romario Benzar vede cartonasul galben.

77 - Florin Tanase iroseste o sansa uriasa! Ramas singur, varful FCSB trage in portar!

74 - GOL FCSB! Teixeira inscrie cu o reluare din fata portii dupa o centrare din partea dreapta a lui Benzar!

71 - Inca o sansa de gol pentru FCSB, insa mingea loveste bara la o executie a lui Florin Tanase!

70 - Sansa de gol pentru FCSB, insa sutul lui Florin Tanase este respins!

68 - Schimbare FCSB: Jakolis intra in locul lui Morutan.

65 - Balgradean iese si retine dupa o centrare din partea dreapta.

60 - Gol anulat pentru FCSB! Teixeira inscrie, dar reusita e anulata corect dupa un ofsaid in prealabil al lui Tanase.

59 - Man suteaza din marginea careului, mingea e deviata in corner.

57 - Schimbare Rudar: Kamara intra in locul lui Williams.

54 - Ce ocazie!! Tanase patrunde periculos in careu, dar Pintilii nu reuseste sa bage mingea in poarta din patru metri.

50 - Actiune prelungita de atac a FCSB, insa Morutan greseste pasa spre Teixeira.

46 - Se reia jocul!

Schimbare FCSB: Florin Tanase intra in locul lui Gnohere.

Info: Vitesse egaleaza Viitorul, scorul este 2-2.

45+2 - Pauza!

45 - 2 minute suplimentare.

41 - Pintilii greseste o minge, gazdele pleaca pe contraatac, insa Planici intervine excelent.

Info: Viitorul conduce cu 2-1 formatia olandeza Vitesse Arnhem.

37 - Teixeira suteaza frumos din careu, dar mingea e deviata in corner.

34 - Rudar a prins curaj si in ultimele minute se joaca tot mai mult in jumatatea FCSB.

28 - Filipe Teixeira vede cartonasul galben.

26 - Slovenii au o actiune prelungita de atac, insa Balgradean iese bine si retine o centrare.

21 - FCSB are un corner din partea stanga, insa slovenii resping fara probleme.

20 - Slovenii s-au asezat pe doua linii, FCSB paseaza mult in lateral la centrul terenului.

14 - Actiune prelungita de atac a FCSB, insa pasa cu calcaiul a lui Gnohere este gresita.

Info: Viitorul a deschis scorul in meciul cu Vitesse Arnhem.

10 - FCSB pleaca pe contraatac, dar Benzar greseste pasa spre Morutan.

5 - GOL FCSB!!! Dennis Man deschide scorul cu o lovitura de cap din cinci metri dupa o centrare perfecta a lui Morais!

3 - Muic vede un cartonas galben pentru un cot in figura lui Morutan.

1 - A inceput meciul!

RUDAR: Pridigar - Pusaver, Vasiljevici, Tomasevici, Pisek - Pafitt-Williams, Trifkovici, Muic, Bolha, Tucici - Radici

Rezerve: Malnar, Kasnik, Vodeb, Kamara, Coralic, Santek, Simunac

FCSB: Balgradean - Benzar, Planici, Momcilovici, Morais - Pintilii, Qaka - Man, Morutan, Teixeira - Gnohere

Rezerve: Vlad, Balasa, Filip, Coman, Tanase, Jakolis, Ov. Popescu

Mansa retur este programata joia viitoare, de la ora 21:30, pe National Arena.

Ambele echipe au inceput cu stangul competitiile interne. FCSB a fost invinsa de Astra Giurgiu, in timp ce Rudar a pierdut cu 0-5 in fata lui Velenje.

Meciul este televizat de postul Prima TV.

Deputatul USR Daniel Blaga, candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria Târgovişte
Deputatul USR Daniel Blaga a fost desemnat candidatul Alianţei Dreapta Unită pentru Primăria municipiului Târgovişte. Daniel Blaga are 44 de ani, a absolvit Facultatea de Matematică în...
Presiuni de la șeful PNL Iași către Ciolacu să-l retragă pe Bogdan Cojocaru din funcția de prefect: ”Un scenariu aproape hilar”
Liderul PNL Iaşi Alexandru Muraru îi cere premierului Marcel Ciolacu să îl retragă pe Bogdan Cojocaru, lider PSD Iaşi, din funcţia de prefect al judeţului Iaşi, motivând că acesta...
#Rudar FCSB, #Rudar FCSB live, #Rudar FCSB direct, #televizare Rudar FCSB, #cine transmite Rudar FCSB , #stiri FCSB