FCSB, eliminata din Europa League dupa gafele portarului Vlad

de Marius Doroftei, Editor Ziare.com
Joi, 30 August 2018, ora 23:20

FCSB a parasit cupele europene inca din faza preliminariilor, vicecampioana ratand calificarea in grupele Europa League dupa o "dubla" tensionata cu Rapid Viena.

A fost 1-3 in turul din Austria si 2-1 in returul de la Bucuresti, gruparea ilfoveaza platind tribut titularizarii pustiului Vlad in poarta.

Avand de recuperat o diferenta de doua goluri, formatia din Berceni a inceput partida intr-o formula conservatoare, cu multi fotbalisti experimentati in primul "11" si cu revelatia Man pe banca, in timp ce "decarul" Morutan n-a prins nici macar lotul.

Debutul de meci a fost echilibrat, jucatorii celor doua formatii incercand sa se obisnuiasca sa joace pe gazonul execrabil de pe National Arena.

Gnohere a deschis scorul inca din minutul 11, francezul transformand cu un sut sub transversala un atac excelent al elevilor lui Dica. In prelungirile primei parti, cumva impotriva cursului jocului, scorul a devenit 2-0. Rusescu, intrat in teren de doua minute in locul accidentatului Tanase, a centrat pentru Roman, acesta a reluat cu capul, iar Potzmann a deviat in proprie poarta.

Repriza secunda a inceput cu o sansa uriasa ratata de Gnohere, pentru ca zece minute mai tarziu Ivan sa iroseasca o ocazie foarte mare.

Golul calificarii celor de la Rapid Viena a fost marcat in minutul 63. Vlad, care gafase si in prima repriza, a plonjat dupa un balon care iesea in afara terenului si l-a tinut in joc, austriecii au incercat de doua ori sa trimita pe poarta pentru ca, in final, Balasa sa devieze in plasa portii proprii.

Imediat a urmat o noua sansa mare pentru oaspeti, numai ca Alar n-a sutat din pozitie de unu la unu cu portarul.

Ivan a fost si el aproape de gol dupa o faza personala superba, balonul sutat de el fiind deviat de Vlad in transversala.

FCSB castiga returul cu Rapid Viena, insa pierde calificarea in faza grupelor Europa League dupa infrangerea din partida tur. Romania nu va avea astfel nicio echipa in grupele competitiilor continentale in acest sezon.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei! FCSB este eliminata din Europa League!

Min.90+1 ELIMINARE FCSB! Balasa vede al doilea galben si e trimis la vestiare.

Min.90 FCSB ataca disperat pe final de meci, iar austriecii trag de timp cu fiecare ocazie.

Min.87 Rusescu pivoteaza frumos, dar balonul sutat de el este deviat in corner!

Min.86 Schimbare FCSB: Man intra in locul lui Filip.

Min.83 Andrei Ivan reuseste o faza de exceptie, dar greseste finalizarea.

Min.78 FCSB se chinuie sa atace periculos de minute bune.

Min.74 Schimbare FCSB: Coman intra in locul lui Roman.

Min.65 Ce ocazie! Alar scapa singur cu Vlad, dar prefera sa centreze si portarul FCSB deviaza cat sa strice faza austriecilor!

Min.63 GOOOOL Rapid Viena! Vlad plonjeaza dupa un balon ce iesea in afara terenului, austriecii incearca de doua ori sa suteze pe spatiul portii, iar Balasa trimite in proprie poarta!

Min.56 Sansa mare pentru Rapid Viena, cu Andrei Ivan care reia slab de tot din sase metri.

Min.52 Strebinger retine un balon trimis cu capul de acelasi Gnohere.

Min.48 Sansa mare pentru FCSB, insa Gnohere trimite peste transversala din 10 metri!

Min.46 Incepe repriza secunda.
________________

Min.45+3 Finalul primei reprize!

Min.45+2 GOOOOOL FCSB! Potzmann deviaza nefericit in propria poarta dupa o lovitura de cap a lui Roman!

Min.45 Schimbare FCSB: Rusescu intra in locul lui Tanase.

Min.43 Florin Tanase cade pe gazon si primeste ingrijiri medicale.

Min.41 Ivan este busculat in careul FCSB si rateaza o reluare spectaculoasa!

Min.34 Gnohere a blocat excelent sutul din lovitura libera.

Min.33 Ce gafa! Vlad ia in mana o minge pasata de un coechipier si Rapid Viena are lovitura libera indirecta din careu.

Min.30 Centrare interesanta a lui Stan, balonul este respins cu emotii in corner.

Min.25 Se joaca in continuare mult in zona mediana, fara sanse de gol.

Min.21 Lipsesc ocaziile la cele doua porti in aceste minute.

Min.16 Sut de la mare distanta, Vlad retine cu emotii, in doi timpi.

Min.11 GOOOOL FCSB! Gnohere inscrie cu un sut sub transversala dupa un atac excelent al vicecampioanei!

Min.7 Sunt destul de periculosi austriecii in aceste prime minute. Jucatorii lui Dica "traiesc" doar din entuziasm.

Min.3 Debut echilibrat de meci, austriecii nu par veniti pentru a se apara.