FCSB obtine prima victorie in meciurile amicale din aceasta iarna, in fata lui Fabio Capello

de Dan Alexandru
Duminica, 28 Ianuarie 2018, ora 18:56

FCSB a castigat primul sau meci amical din aceasta iarna, dupa doua infrangeri consecutive, impunandu-se in stagiul amical din Spania in fata celor de la Jiangsu Suning, din China, scor 3-1.

Constantin Budescu a fost one-man-show in aceasta seara la FCSB, marcand un hattrick frumos, cu goluri marcate in minutele 18, 51 si 54.

Primul gol a venit dupa o reusita din plin careu, in urma unei pase excelente cu exteriorul de la Denis Man, de pe flancul drept. Golul doi a fost o bijuterie, reusita la coltul lung de la circa 20 de metri distanta.

In fine, acelasi Budescu a reluat sec din interiorul careului tot la coltul lung, trei minute mai tarziu, pentru 3-0.

Chinezii au redus din handicap in minutul 80, dupa o gafa uluitoare a lui Artur Jorge. Mingea s-a lovit practic de fundasul portughez, care de fapt a incercat sa trimita balonul spre propriul portar, Vlad a fost pacalit de traiectoria balonului, care a semanat cu un lob fin, iar un chinez a marcat a nestingherit cu poarta goala.

S-a terminat 3-1, iar aceasta e prima victorie din stagiile de pregatire ale lui FCSB, dupa 2 infrangeri la rand.

Urmeaza meciul de marti cu cei de la Osijek.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 3-1!

Min.80: Gol pentru Jiangsu! Fac 3-1 jucatorii chinezi, dupa ce profita de o gafa uluitoare a lui Artur Jorge. Mingea s-a lovit practic de fundasul portughez, care de fapt a incercat sa trimita balonul spre propriul portar, Vlad a fost pacalit de traiectoria balonului, care a semanat cu un lob fin, iar un chinez a marcat a nestingherit cu poarta goala.

Min.79: Artur Jorge si Enache le-au luat locul in teren lui Benzar si Gaman.

Min.74: Budescu e inlocuit de Florinel Coman, jucatorul cu numarul 11 pe spate a primit ovatii la scena deschisa.

Min.64: Cristi Tanase si Larie intra in locul lui Teixeira si Planici. A intrat pe teren si Bizonul Harlem Gnohere, ovationat de zecile de romani veniti la stadion. A iesit Florin Tanase.

Min.60: Sut bun de la distanta Teixeira, scoate de sub bara portarul chinez.

Min.57: Lucian Filip incepe un conflict cu jucatorii chinezi, se naste un meleu, dar pana la urma spiritele se linistesc.

18.18: A inceput sa ploua din ce in ce mai tare in Spania.

Inca un GOOOOOL marcat de stelisti, Budescu se distreaza cu apararea chinezilor si face un frumos hattrick!

GOOOOL splendid marcat de romani, o reluare de la circa 18 de metri, executia i-a apartinut lui Budescu!

Incepe partea secunda!

Pauza, 1-0 pentru FCSB, a ramas acel gol al lui Budescu unicul de azi.

17.40: Buna lovitura de cap a lui Gaman dupa un corner, mingea se duce alaturi.

17.33: FCSB cere un penalti dupa un contact in careu, Budescu e cel faultat, dar arbitrul nu acorda nimic.

17.27: Nita scoate cu bine o ocazie buna avuta de jucatorii de la Jiangsu.

17.25: Ocazie mare FCSB, care a avut o lovitura libera indirecta in careu, dupa ce portarul chinez a prins o minge pasata de fundasul sau. Budescu a reluat insa putin peste.

17.22: Sut de la distanta mult aiurea al chinezilor.

Min.18: GOOOOOOOOOOOOOOOOOL FCSB! Budescu marcheaza frumos din plin careu, dupa o pasa superba cu exteriorul a lui Denis Man, de pe flancul drept.

17.14: Oamenii lui Dica insista, dar pana acum nu a venit vreo ocazie concreta de gol.

17.10: Nita prinde cu multa siguranta o centrare in 5 metri a unui jucator chinez, de pe flancul stang.

Incepe partida!

16.59: Meciul se joaca, ploaia torentiala de acum o ora s-a mai domolit, a existat posibilitatea ca partida sa se amane pentru ca terenul parea impracticabil.

Echipa de start a lui FCSB: Nita- Benzar, Gaman, Planici, Momcilovici- Pintilii, Popescu-Man, Budescu, Teixeira- Fl.Tanase. Rezerve: Stancioiu, Vlad- Larie, Filip, Gnohere, Morais, Coman, Jorge, Stoica, Cr.Tanase, Enache.

Jiangsu Suning: Gu Chao - Zhou Yun, Tian Yinonh, Zhang Lingfeng, Xie Pengfei - Ji Xiang, Ramires - Gao Dalun, Liang Jinhu, Yang Xuaotian - Alex Teixeira.

Pentru FCSB este al treilea amical din aceasta iarna, in cele precedente venind doua infrangeri, 1-2 cu Olimpik Donetk din Ucraina si 2-3 cu Admira Wacker din Austria.

Fosta echipa a lui Dan Petrescu e antrenata acum de italianul Fabio Capello, antrenor cu un CV impresionant, care si-a trecut in cont echipe ca Real Madrid, AC Milan sau Juventus.

Ramires (ex-Chelsea) si Alex Teixeira sunt cei mai importanti jucatori din lotul chinezilor. In ultimul amical din Spania insa, Jiangsu s-a facut de ras, pierzand cu 8-0 in fata lui TSKA Sofia.

FCSB va incheia stagiul cu un ultim amical marti, cu cei de la NK Osijek, tot de la ora 17.

Primul meci oficial are loc pe 3 februarie, in deplasare la Gaz Metan Medias.

Jocul are loc pe Estadio Jose Burgos Quintana, din Coin si nu va fi televizat in Romania.