Presa internationala, despre marea eroare de arbitraj de la meciul FCSB-Hapoel Beer Sheva: Nu e posibil asa ceva

Vineri, 03 Noiembrie 2017, ora 17:07
32296 citiri

Intalnirea dintre FCSB si Hapoel Beer Sheva s-a terminat la egalitate si a consemnat, astfel, calificarea vicecampioanei Romaniei in primavara Europa League, insa partida a fost marcata de o faza controversata.

In startul reprizei secunde, Teixeira a avut o actiune superba in partea stanga, a centrat in centru pentru Budescu, acesta l-a depasit pe goalkeeperul israelian si a trimis spre poarta ramasa goala.

Numai ca Elo a intervenit si a respins evident cu mana de pe linia portii. Niciun dintre arbitrii n-a vazut gestul lui Elo, astfel ca jocul a fost lasa sa continue.

Presa internationala condamna aceasta greseala de arbitraj si nu poate sa-si explice cum niciunl dintre cei trei arbitri aflati pe faza n-au observat hentul.

"In fotbalul modern, intr-o competitie precum Europa League, nu e posibil sa se faca asemenea erori", scrie Tuttomercatoweb.com.

"A fost un hent evident si intentionat pe linia portii facut de Elo. Penaltiul n-a fost insa dat, chiar daca asistentul de poarta si tusierul erau pe directia mingii", continua sursa citata.

Dupa meci, Budescu a vorbit si el la randul lui de aceasta faza: "M-am enervat pe moment, pentru ca a fost un hent evident si arbitrii erau chiar acolo".

Vezi si:

• FCSB a obtinut joi seara calificarea matematica in 16-imile de finala ale Europa League.

Vicecampioana Romaniei a terminat la egalitate, scor 1-1, intalnirea disputata pe National Arena cu Hapoel Beer Sheva si nu mai poate rata prezenta in primavara europeana.

Vezi si:

• Florinel Coman a marcat golul "ros-albastrilor" in minutul 31, in timp ce Ben Sahar a adus egalarea oaspetilor, 6 minute mai tarziu.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
    În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...