Gaze lacrimogene la meciul Craiovei lui Mititelu: jocul cu Mioveni a fost întrerupt și s-a decis în minutul 90

Vineri, 24 Februarie 2023, ora 20:07
4387 citiri
FOTO Facebook FCU 1948

Formaţia FCU Craiova 1948 a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa CS Mioveni, într-un meci din etapa a 27-a a Superligii, în care ultimul gol a fost înscris pe final.

Jocul a fost marcat de o întrerupere cauzată de folosirea gazelor lacrimogene în arenă, unui suporter făcându-i-se rău.

Au înscris Chiţu ’13 şi Albu ‘90 pentru gazde şi Scarlatache ’66 pentru oaspeţi.

În minutul 77, meciul a fost întrerupt, fiind necesară intervenţia medicilor pentru un suporter căruia i s-a făcut rău deoarece în arenă s-au folosit gaze lacrimogene, potrivit Digi Sport. Ambulanţa a intrat pe teren pentru a-l prelua pe fan. Şi jucătorii au fost vizibil afectaţi de gazele lacrimogene. Întreruperea a durat aproximativ cinci minute.

Craiova are acum 36 de puncte, și s-a apropiat la două puncte de Sepsi (locul 6, ultimul de play-off), care joacă mâine cu Hermannstadt.

Craiova încă mai speră să întoarcă "rezultatul" de la masa verde, 3-0 pentru Sepsi, în urma scandărilor xenofobe de la Sf. Gheorghe.

FCU Craiova 1948: Gurău – Paramatti, Duarte, Henriques, Huyghebaert (Mascarenhas ’82) – Albu, Achim (Van Durmen ‘90+8) – Baeten, Ganea (Asamoah ’46), Bahassa – Chiţu (Blănuţă ’82). Antrenor: Nicolo Napoli

CS Mioveni: Greab – Mboumbouni, Scarlatache, Burnea (Diallo ‘90+2) – Rădescu (Balaur ’84), Pop, Lepistu, Toma (Antal ‘90+2), Pedroso – Buziuc (Rusu ’59), Krasniqi (Benchaib ’59). Antrenor: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Paramatti ’18 / Lepistu ’31, Mboumbouni ’37, Burnea ‘73

Arbitri: Iulian Dima - Radu Ghinguleac, Bucsi Imre-Laszlo - Lucian Rusandu

Camera VAR: Adrian Cojocaru, Marius Badea

Observatori: Adrian Vidan, Romulus Chihaia

Partida UTA Arad – Farul are loc tot vineri, de la ora 20.30.

FC Voluntari - FCU Craiova, meci crucial în lupta pentru supraviețuire. Echipa care a jucat cu om în plus aproape tot meciul
Echipa FC Voluntari a încheiat la egalitate cu FC U Craiova 1948, scor 0-0, marţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Echipa ilfoveană a rămas cu un jucător mai puţin din...
Antrenorul lui Dinamo, răspuns dur pentru fani și contestatari. Ce a răspuns acesta
Antrenorul croat al celor de la Dinamo, Zeljko Kopic, și-a lăudat jucătorii după ultimul meci, terminat la egalitate, scor 1-1, cu FCU Craiova. Kopic a spus că nu a a greșit strategia...
#FCU Craiova, #mioveni gaze lacrimogeni, #nicolae dica, #nicolo napoli, #scarlatache, #Chitu, #Albu , #stiri fotbal