Un sportiv român a dat lovitura pe insula Kish din Iran

Luni, 04 Martie 2024, ora 16:22
1219 citiri
Filip Jianu FOTO facebook

Tenismanul român Filip Cristian Jianu a câştigat turneul desfăşurat în Insula Kish (Iran), dotat cu premii totale de 15.000 de dolari, după ce l-a învins pe sârbul Branko Djuric, cu 7-5, 6-4, luni, în finală.

Jianu (22 ani, 340 ATP), principalul favorit al turneului, a obţinut victoria după două ore şi 30 de minute, în faţa unui adversar de 19 ani, aflat pe locul 920 în lume.

Românul a învins doi iranieni în primele tururi ale competiţiei, pe Ali Yazdani, cu 6-1, 6-2, şi pe Samyar Elyasi, cu 6-4, 7-5, în sferturi s-a impus în faţa rusului Maxim Jukov, cu 6-2, 6-3, iar în penultimul act a câştigat în faţa conaţionalului Dan Alexandru Tomescu, cu 6-3, 4-6, 6-3.

Acesta a fost al zecelea titlu ITF din cariera lui Jianu şi al doilea din acest an, după cel obţinut la Antalya, în ianuarie.

Armata americană doboară dronele trimise de Iran să atace Israelul. "Statele Unite TREBUIE SĂ STEA DEOPARTE!"
Forţele americane poziţionate în Orientul Mijlociu doboară drone iraniene care vizează Israelul, a declarat sâmbătă un oficial al Departamentului de Apărare al SUA, în timp ce Iranul a...
ONU se reunește de urgență după atacul Iranului asupra Israelului: "Sunt profund alarmat de pericolul real al unei escaladări devastatoare la scară regională"
Consiliul de Securitate al ONU se va reuni de urgenţă duminică, la cererea Israelului, la o zi după ce Iranul a lansat peste 200 de drone şi rachete împotriva statului evreu, ca răspuns la o...