Finala Conference League dintre Olympiacos Pireu și Fiorentina, decisă de un gol marcat în minutul 116!

Joi, 30 Mai 2024, ora 00:50
5542 citiri
Eroul lui Olympiacos a fost atacantul marocan Ayoub El Kaabi

Olympiakos Pireu și Fiorentina s-au întâlnit la Atena în finala Conference League. Meciul a fost decis de un gol marcat în minutul 116.

Olympiacos Pireu a câștigat finala Conference League, 1-0 cu Fiorentina. Singurul gol al partidei a fost marcat de atacantul marocan El Kaabi în minutul 116.

Acesta a punctat cu o lovitură de cap și a adus primul trofeu european pentru Olympiacos Pireu.

În schimb, Fiorentina a ratat șansa de a-și adjudeca un an doilea trofeu european, după Cupa Cupelor cucerită în urmă cu 63 de ani.

Cum s-a desfășurat meciul

Olympiakos a început cu un şut al lui Podence, în minutul 3, respins de Terraciano, iar Milenkovic a reuşit să înscrie în minutul 9, însă golul a fost anulat după verificarea VAR, pentru ofsaid.

În minutul 38 Bonaventura a centrat, Kouame a recentrat cu capul, dar Nico Gonzalez a ratat şutul. T La faza următoare Terraciano a respins din faţa lui EL Kaabi, doborându-l la pământ pe atacantul marocan, dar nu a fost fază de penalti şi la pauză s-a intrat fără gol marcat.

Kouame a şutat din careu în minutul 69, dar Tzolakis a respins şi tot fără gol s-a încheiat şi repriza secundă, una fără ocazii mari de gol pentru cele două părţi.

Prima ocazie din reprizele de prelungiri a venit de la şutul lui Jovetic, respins greu de Terraciano, în corner. Însă golul a venit în minutul 116, când Hezze a centrat excelent, iar El Kaabi, care nu reuşise nimic până atunci, a înscris cu capul. S-a cerut însă arbitraj VAR pentru o presupusă poziţie de ofsaid a marocanului, dar golul a fost validat şi El Kaabi a ajuns la 16 reuşite în această campanie europeană.

Ikone a fost blocat în ultimul moment, în faţa porţii grecilor, în minutul 120+1, şi meciul s-a încheiat cu victoria la limită a echipei Olympiakos, care aduce primul trofeu continental intercluburi pentru fotbalul din Grecia. Antrenorul echipei viola, Vincenzo Italiano, se află la a treia finală consecutivă pierdută cu AC Fiorentina.

OLYMPIAKOS: Tzolakis – Rodinei, Retsos, David Carmo, F. Ortega (Quini 91) - Hezze, Iborra – Podence (Masouras 105+1), Chiquinho (Andre Horta 78), Fortounis (S. Jovetic 73) – El Kaabi (El-Arabi 120+1). ANTRENOR: José Luis Mendilibar

FIORENTINA: Terracciano – Dodo, Milenkovic, Lucas Martinez, Biraghi (Luca Ranieri 91) – Mandragora, Arthur (A. Duncan 74) – Nicolas Gonzalez (Beltran 91), Bonaventura (Barak 82), Kouame (Ikone 82) – Belotti (Nzola 59). ANTRENOR: Vincezo Italiano

Variantele pentru organizarea alegerilor prezidențiale. Coaliția va lua decizia finală marți SURSE
Liderii Coaliției de guvernare nu au reușit încă să ajungă la un consens privind datele pentru organizarea alegerilor prezidențiale. Potrivit unor surse din conducerea Coaliției au rămas...
Războiul dintre Clotilde Armand și Toni Greblă, tranșat de Autoritatea Electorală Permanentă
Autoritatea Electorală Permanentă a transmis, joi, o reacţie la acuzaţiile aduse de primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, privind campania media derulată de instituţie, că proiectul a fost...