Frankfurt a câștigat Europa League după o finală dramatică cu Rangers. Cum s-a desfășurat partida

Miercuri, 18 Mai 2022, ora 19:38
5254 citiri
Trofeu Europa League. Foto: Facebook / UEFA Europa League

Eintracht Frankfurt a câștigat Europa League după ce a învins-o pe Rangers în finală la loviturile de departjare, 4-3.

După 120 de minute de joc, scorul a fost 1-1.

Ramsey a fost singurul jucător care a ratat de la punctul cu var.

Desfășurarea finalei:

Minutul 1 - A început partida

Minutul 11 - Ocazie pentru Frankfurt: Sow șutează spre poartă, dar McGregor reține.

Minutul 26 - ocazie pntru Rangers: mingea trimisă de Aribo trece puțin pe lângă poarta germanilor.

Minutul 45+6 - Pauză. Frankfurt și Rangers se află la egalitate, 0-0.

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 48 - ocazie mare pentru Frankfurt: Lindstrom șutează puternic, dar mingea trece puțin pe lângă poarta scoțienilor.

Minutul 56 - Aribo deschide scorul pentru Rangers după o greșeală a germanilor în apărare.

Rangers conduce cu 1-0 pe Frankfurt.

Minutul 69 - Borre egalează pentru germani.

Frankfurt-Rangers 1-1

Minutul 90+5- Finalul celor 90 de minute. Frankfurt - Rangers se termină 1-1 și vom avea două reprize de prelungiri.

Minutul 91 - începe prima repriză de prelungiri.

Minutul 105 - sfârșitul primei reprize de prelungiri. Scorul în continuare este egal, 1-1.

Minutul 120+1 - Finalul reprizei a doua de prelungiri.

Frankfurt - Rangers s-a terminat 1-1 și câștigătoarea se va decide la loviturile de departajare.

LOVITURI DE DEPARTAJARE

Tavernier Execută și marchează, 1-0 pentru Rangers.

Lenz execută și marchează, 1-1

Davis execută și marchează, 2-1 pentru Rangers

Hrustic execută și marchează, 2-2

Arfield execută și marchează, 3-2 pentru Rangers

Kamada executa și marhează, 3-3

Ramsey ratează pentru Rangers, portarul Trapp apără.

Kostic execută și marchează, 4-3 pentru Frankfurt

Roofe execută pentru Rangers și marchează, 4-4

Borre execută și marchează, 5-4 pentru Frankfurt.

Germanii câștigă Europa League

Eintracht Frankfurt: Trapp - Toure, Tuta, Ndicka - Knauff, Sow, Rode, Kostic - Lindstrom, Kamada - Borre

Antrenor: Oliver Glasner

Rangers: McGregor - Tavernier, Lundstram, Goldson, Bassey - Barisic, Wright, Jack - Kamara, Kent, Aribo

Antrenor: Giovanni van Bronckhorst

Optimismul lui Rareș Bogdan pentru europarlamentare: „Obţinem 20 de mandate. SOS-ul doamnei Şoşoacă nu va intra în PE”
Prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan a declarat vineri, 29 martie, că alianţa PSD-PNL poate lua la redistribuire 20 de mandate de europarlamentari. Europarlamentarul susține că AUR va...
Din ce destinații vin primele avioane în România imediat după intrarea în „Air Schengen”. Pasagerii nu vor mai face controalele la frontieră
Primele zboruri din spaţiul Schengen care vor ateriza duminică pe aeroportul Henri Coandă vor fi cele care vin de la Paris, Viena, Hamburg, Roma, Zurich, Munchen, Amsterdam şi Geneva,...
#finala Europa League, #rangers, #Eintracht Frankfurt, #rangers ianis hagi, #Gica Hagi , #Gica Hagi