Rezultatele 1 - 30 din 384 (0.308 secunde)

Incepe turneul de tenis Vrancea Trophy!

Vineri, 15 Iulie 2022, ora 11:30
Incepe turneul de tenis Vrancea Trophy!
* Sambata, 16 iulie 2022, incepand cu orele 09:30 in Sala Mare a Consiliului Judetean Vrancea din Focsani va avea loc conferinta de presa inaugurala a Circuitului Vrancea Trophy 2022, ajuns la cea de-a XV-a editie *

Aceasta conferinta este premergatoare Campionatului European de Vara pe Echipe U12 - Zona D, care se va desfasura intre 21 si 24 iulie 2022, cu participanti din opt tari (Romania, Bulgaria, Georgia, Rep. Moldova, Serbia, Spania, Elvetia si Ucraina).
Cu acest prilej, Consiliul

Incepe BOOVIE!!! Pe 14 iulie!!!

Marti, 12 Iulie 2022, ora 17:30
Incepe BOOVIE!!! Pe 14 iulie!!!
* Festivitatea de deschidere editiei 7.0 al celui mai indragit festival -concurs de book-trailere este programata pe 14 iulie * 436 de echipe s-au inscris pentru acesta editie de BOOVIE *

In perioada festivalului vor fi prezenti la Focsani peste 800 de elevi din tara si Republica Moldova, 300 de elevi din judet si aproape 300 de voluntari. Programul foarte divers cuprinde 28 de micro-evenimente, in care se imbina cartea, lectura, filmul, muzica. Ateliere si intalniri cu personalitati precum

Colegiul National Al.I.Cuza, Focsani este singurul liceu cu promovabilitate 100% din judetul Vrancea!

Vineri, 01 Iulie 2022, ora 21:30
Colegiul National Al.I.Cuza, Focsani este singurul liceu cu promovabilitate 100% din judetul Vrancea!
* Toti cei 171 de absolventi care s-au inscris la examenul de bacalaureat au reusit sa promoveze * CUZA, UNIREA si SPIRU HARET (Pedagogic) este topul colegiilor vrancene iar KOGALNICEANU (Economic) vine tare din urma * Vrancea este pe locul 21 pe tara in ceea ce priveste rata de promovabilitate conform site-ului BACPLUS.RO *

"Este o mare realizare pentru elevii si profesorii CNAIC pentru ca a fost astfel rasplatita prin rezultate munca depusa in decursul celor 4 ani de liceu. Din pacate

Evaluarea Nationala 2022: au fost afisate rezultate finale!!!

Joi, 30 Iunie 2022, ora 14:30
Evaluarea Nationala 2022: au fost afisate rezultate finale!!!
* Joi au fost publicate rezultatele finale, dupa contestatii, obtinute de elevi la examenul din acest an al Evaluarii Nationale * http://evaluare.edu.ro/Evaluare/CandFromJudIAD.aspx?Jud=41&Poz=0&PageN=1 * In perioada 4 - 11 iulie elevii pot completa fisa cu optiuni pentru liceu * Pe 14 iulie va avea loc repartizarea computerizata iar absolvetii claselor a VIII-a vor afla la ce liceu vor merge *

2.038 de elevi vranceni care au terminat clasa a VIII-a si au participat la examenul de evaluare

S-au afisat rezultatele la BAC: 5 medii de 10 in Vrancea!!!

Luni, 27 Iunie 2022, ora 11:30
S-au afisat rezultatele la BAC: 5 medii de 10 in Vrancea!!!
* Cate 2 elevi de la Colegiile UNIREA si CUZA si unul de la Colegiul Economic M. KOGALNICEANU (ECONOMIC) au luat nota 10 * Procentul de promovare este de 68,2 la suta * Contestatiile se pot depune astazi incepand cu ora 12.00 pana la ora 18.00 la centrele de examen *

Inainte de contestatii au luat

Atletism: Claudia PRISECARU campioana nationala la 3.000 metri obstacole!

Duminica, 26 Iunie 2022, ora 17:30
Atletism: Claudia PRISECARU campioana nationala la 3.000 metri obstacole!
* In urma cu o saptamana, tot la Craiova, Claudia Prisecaru a castigat medalia de argint la Campionatele Balcanice! *

Claudia Prisecaru, sportiva CSM Focsani 2007, antrenata de profesorul Cristian Orza a castigat ieri proba de 3000 metri obstacole a

Fotbal, Baraj Liga a III-a: Victoria Gugesti - Vointa Limpezis 1-0 (0-0)

Duminica, 26 Iunie 2022, ora 17:30
Fotbal, Baraj Liga a III-a: Victoria Gugesti - Vointa Limpezis 1-0 (0-0)
* Victoria a castigat prin golul marcat de George Duca, in minutul 48 * Oficialii echipei din Gugesti au facut contestatie acuzand ca mai multi jucatori oaspetilor nu au drept de joc *

Ca urmare a acestei contestatii castigatoarea barajului va fi decisa dupa de

Senatorul vrancean Angel Tilvar ales Presedintele Delegatiei Romaniei la Adunarea Parlamentara a NATO!!!

Vineri, 24 Iunie 2022, ora 08:32
Senatorul vrancean Angel Tilvar ales Presedintele Delegatiei Romaniei la Adunarea Parlamentara a NATO!!!
* Parlamentul Romaniei a decis prin vot ca senatorul PSD de Vrancea, ANGEL TILVAR, sa fie presedintele delegatiei Romaniei la Adunarea Parlamentara a NATO *

" Ma bucur si ma responsabilizeaza alegerea mea, in aceasta functie, de catre plenul reunit al Camerei Deputatilor si Senatului. In contextul de securitate din estul Europei, in conditiile in care, Rusia a invadat ilegal si neprovocat Ucraina, faptul ca Romania este membru in cea mai puternica alianta politico-militara, cu caracter profund

Incep probele scrise ale BAC-uli 2022!

Duminica, 19 Iunie 2022, ora 17:30
Incep probele scrise ale BAC-uli 2022!
*Prima proba scrisa va avea loc maine, 20 iunie, la Limba si literatura romana iar urmatoarele vor fi marti si miercuri * In Vrancea se vor prezenta in sali 2.110 candidati * Primele rezultatele vor fi afisate pe 27 iunie iar contestatiile se vor putea depune in aceiasi zi * Rezultatele finale vor fi afisate pe 1 iulie *

Luni va avea loc proba scrisa la Limba si literatura romana - proba E.a), pe 21 iunie - proba E.c), iar miercuri, 22 iunie, se va desfasura proba la alegere a profilului si a

Concert VAMA in seara asta in Piata Unirii din Focsani!!!

Sambata, 04 Iunie 2022, ora 21:31
Concert VAMA in seara asta in Piata Unirii din Focsani!!!
* Duminica pe scena din Piata Unirii va urca Trooper * Continua proiectul "Eu, tu, noi, liberi!" organizat de Primaria Municipiului Focsani, la initiativa si cu sprijinul membrilor Asociatiei "Gentlemen Bikers", alaturi de partenerii sa: CJ Vrancea, ISJ Vrancea, IPJ Vrancea si Universitatea "Al. I. Cuza", Iasi *

Dupa o seara de sambata incendiara cu Zdob si Zdub, astazi atractia zilei este reprezentata de trupa Vama. Baietii au ajuns deja la Focsani si au facut probe de sunet. Pana la ora 20.

Elevi din Ucraina in vizita la Primaria Municipiului Focsani!

Sambata, 04 Iunie 2022, ora 17:30
Elevi din Ucraina in vizita la Primaria Municipiului Focsani!
* Primarul Municipiului Focsani s-a intalnit sambata, 4 iunie 2022, cu elevi si profesori de la Liceul "Alexandru cel Bun" Cernauti, aflati intr-o vizita de doua zile la Focsani *

In cadrul discutiilor purtate, Primarul Misaila a subliniat importanta relatiilor bilaterale intre Focsani si Cernauti, in contextul in care ambele sunt considerate "Orase ale Unirii", dar si in contextul actualei crize din Ucraina.

"Pot spune ca vizita dumneavoastra la Focsani este si una simbolica. Astazi s-au

BOLT disponibil si in Focsani!

Joi, 12 Mai 2022, ora 21:30
BOLT disponibil si in Focsani!
* Bolt, aplicatia de mobilitate, lanseaza serviciile de transport la cerere si in Focsani * Bolt este competitor direct al firmelor de taxi, pretul curselor oferite in Focsani incepe de la 8 lei * Pasagerii beneficiaza de reduceri de pana la 70% pe perioada lansarii *

Bolt, super-aplicatia de mobilitate, lanseaza serviciile de transport la cerere in Focsani, continuand strategia companiei de a acoperi acum orasele de dimensiuni mai mici, unde exista deja cerere si utilizatori familiarizati cu

Sorina BUCURAS (fosta PLACINTA) s-a inscris in partidul lui ORBAN!

Joi, 12 Mai 2022, ora 05:31
Sorina BUCURAS (fosta PLACINTA) s-a inscris in partidul lui ORBAN!
Fosta ministru al Tineretului si Sportului si senator, Sorina Placinta Bucuras, s-a inscris in Forta Dreptei - filiala Vrancea, partid infiintat de fostul lider PNL, Ludovic ORBAN *

Anuntul a fost facut chiar de Ludovic Orban - presedintele Forta Dreptei, care a afirmat ca Sorina BUCURAS face parte din Grupul de

Oferta educationala a Colegiului Tehnic Edmond NICOLAU Focsani

Miercuri, 11 Mai 2022, ora 05:30
Oferta educationala a Colegiului Tehnic Edmond NICOLAU Focsani
Liceu cursuri de zi

Etapa I - 15-20 iulie 2022 depunerea dosarelor

Etapa II - 1-3 august 2022 depunerea dosarelor

Liceu cursuri real

- 14-15 iulie depunerea dosarelor

- 18-20 iulie depunerea dosarelor

Invatamant profesional si invatamant dual

Etapa I

- 4-8 iulie 2022

Clasa a V-a la Colegiul Tehnic Edmond Nicolau!

Luni, 09 Mai 2022, ora 05:30
Clasa a V-a la Colegiul Tehnic Edmond Nicolau!
Elevii focsaneni si din localitatile limitrofe care termina clasa a IV-a pot urma cursuri in acest domeniu chiar din toamna. Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani va functiona din anul scolar 2021-2022 cu o clasa a V-a, in care elevii vor studia si robotica. "Colegiul nostru doreste sa pregateasca elevi de la varste fragede pentru specializari de viitor si consideram ca la clasa a V-a copiii se pot familiariza cu notiuni de

Focsanenii se intorc la lighean!!! ENET SA nu mai livreaza apa calda menajera catre abonati!

Duminica, 08 Mai 2022, ora 11:31
Focsanenii se intorc la lighean!!! ENET SA nu mai livreaza apa calda menajera catre abonati!
* ENET SA a anuntat ca nu mai poate furniza apa calda incepand cu data de 8 mai * Motivul: furnizorii au sistat aprovizionarea cu gaz *

Ca urmare a faptului ca furnizorii de gaz au sistat livrarea, ENET SA se afla in imposibilitatea de a mai furniza apa calda menajera catre abonati, incepand cu data de 8 mai 2022.
Sistarea livrarii de gaz se datoreaza exploziei pretului la gaze care a generat acumularea unei datorii de aproximativ 5,5 milioane lei a ENET SA catre furnizorul de gaze dar si a

In sfarsit! Nicusor HALICI noul prefect PSD al judetului Vrancea!!!

Miercuri, 02 Martie 2022, ora 14:31
In sfarsit! Nicusor HALICI noul prefect PSD al judetului Vrancea!!!
* Deputatul PSD Nicusor HALICI a fost numit astazi, de catre premierul Nicolae CIUCA, prefect al judetului Vrancea * Nicusor HALICI este la al doilea mandat de prefect, el ocupand aceasta functie si in perioada februarie 2014 - aprilie 2016 *

Nicusor HALICI care este si presedinte interimar al organizatiei PSD Vrancea, ii urmeaza in functie liberalului Gheorghita BERBECE care a fost demis de premierul

Discursuri si cam atat de Ziua Principatelor Romane. Inaugurarea sediului Liceului de Arte de catre primarul Focsaniului, Cristi MISAILA a salvat ziua!

Luni, 24 Ianuarie 2022, ora 11:31
Discursuri si cam atat de Ziua Principatelor Romane. Inaugurarea sediului Liceului de Arte de catre primarul Focsaniului, Cristi MISAILA a salvat ziua!
* La implinirea a 163 de ani de la Unirea Principatelor Romane, Consiliul Judetean Vrancea si Centrul Cultural Vrancea au organizat cele mai sarace manifestari vazute in ultimii ani la Focsani * Spre seara a ajuns la Focsani si presedintele AUR, George SIMION care a fost asteptat de cateva sute de sustinatori * Singurul moment remarcabil atasat acestei date a fost inaugurarea, de catre primarul Cristi MISAILA, a noului sediu al Liceului de Arte "Gheorghe Tattarescu" *

Momentele care au adus

Presedintele PNL, Florin CIEsU la Focsani de 24 ianuarie

Luni, 24 Ianuarie 2022, ora 08:34
Presedintele PNL, Florin CIEsU la Focsani de 24 ianuarie
* Presedintele Partidului National Liberal si al Senatului Romaniei - Florin CIEsU si secretarul general al PNL si ministru al Fondurilor Europene - Dan Vilceanu au fost la Focsani cu ocazia sarbatoririi a 142 de ani de existenta a organizatiei vrancene * Ziua de 24 ianuarie reprezinta un motiv de dubla aniversare pentru liberalii vranceni * Ziua in care s-au pus bazele infaptuirii statului national unitar roman reprezinta si ziua de nastere a Partidului National Liberal pe meleagurile Vrancei

Prefectul BERBECE a fost demis astazi!!!

Miercuri, 22 Decembrie 2021, ora 21:30
* Chiar daca Gheorghita BERBECE a fost sustinut de catre colegii sai din organizatia judeteana a PNL, hotararea de Guvern prin care acesta a fost propus pentru demitere, a fost aprobata * BERBECE este cunoscut ca apropiat al fostului pnl-ist, deputatul Ion STEFAN * Zilele urmatoare este asteptata numirea in functie a propunerii PSD pentru functia de prefect, omul de afaceri Victor ROMAN *

Gheorghita BERBECE - prefectul PNL al judetului Vrancea a fost demis astazi, decizia fiind luata in cadrul

Primaria Golesti are, de astazi, un sediu nou!

Luni, 13 Decembrie 2021, ora 11:31
Primaria Golesti are, de astazi, un sediu nou!
* Noul sediu al Primariei Golesti a fost inaugurat astazi * La eveniment au participat deputatul PSD de Vrancea - Nicusor Halici, primarul Municipiului Focsani - Cristi Misaila, presedintele si vicepresedintele Consiliului Judetean Vrancea, Catalin Toma respectiv Ionel Cel Mare, presedintele ACoR Vrancea, primari ai localitatilor din judet *

"Ceea ce vedeti aici este rezultatul unei munci care a devenit realitate prin vointa unanima a tuturor celor care lucreaza in aceasta institutie. Ne aflam

A murit profesorul Poll!

Sambata, 11 Decembrie 2021, ora 11:30
A murit profesorul Poll!
Profesorul de matematica Marius Poll, 67 de ani, fost director al Colegiului Al. I. Cuza din Focsani, a trecut astazi la cele vesnice. Decesul a survenit in timp ce era internat la Spitalul Judetean pentru a trata boala care l-a macinat in ultimii ani. Profesorul

Copiii de la Centrul Scolar de Educatie Inclusiva Elena Doamna Focsani au primit cadouri de la elevii Colegiului Edmond Nicolau

Luni, 06 Decembrie 2021, ora 11:30
Copiii de la Centrul Scolar de Educatie Inclusiva Elena Doamna Focsani au primit cadouri de la elevii Colegiului Edmond Nicolau
Cu ocazia Zilei Internationale a persoanelor cu dizabilitati, 3 decembrie, elevii si profesorii voluntari ai Colegiului Tehnic Edmond Nicolau Focsani au realizat o prima activitate in cadrul planului de actiune SNAC, din anul scolar 2021-2022, la Centrul Scolar de Educatie Inclusiva Elena Doamna din municipiul resedinta a judetului Vrancea.

Activitatea a constat in donarea

SENZAEsIONAL: CSM Focsani s-a calificat in optimile EHF!!!

Sambata, 04 Decembrie 2021, ora 23:59
SENZAEsIONAL: CSM Focsani s-a calificat in optimile EHF!!!
Scorul final a meciului HAUKAR-CSM FOCSANI a fost 27-26 * Victoria la doua goluri obtinuta saptamana trecuta de CSM la Focsani a fost decisiva deoarece in Islanda baietii nostri au pierdut la un singur gol diferenta * Eroul meciului a fost portarul Stefan Marocico *

Rezultatul final al meciului din Islanda de sambata seara a fost HAUKAR - CSM FOCSANI, 27-26. In urma cu o saptamana scorul a fost 28-26 pentru baietii nostri. In urma acestor rezultate CSM Focsani a obtinut cel mai bun rezultat al

Ion STEFAN si-a anuntat demisia din grupul parlamentar PNL!

Miercuri, 27 Octombrie 2021, ora 17:31
Ion STEFAN si-a anuntat demisia din grupul parlamentar PNL!
* Deputatul vrancean a afirmat ca PNL a fost facut praf" din cauza ambitiilor nerealiste ale unor colegi, la indemnul presedintelui Iohannis *

Ion Stefan este al treilea parlamentar PNL care face acest gest, dupa senatorul PNL Ovidiu Florean si deputatul PNL Alexandru Kocsis urmand sa activeze ca deputat neafiliat.

"Nu mi-a fost nicicand mai greu sa fac un anunt ca cel pe care il fac acum. Astazi, 27 octombrie, am ales sa demisionez din Grupul parlamentar al Partidului National Liberal,

Azi incep depunerile de dosare pentru functia de director de scoala!

Miercuri, 15 Septembrie 2021, ora 11:31
Azi incep depunerile de dosare pentru functia de director de scoala!
* Conform Calendarului concursului pentru ocuparea functiilor de director si director adjunct din unitatile de invatamant preuniversitar de stat - Sesiunea 2021, in perioada 15-26 septembrie 2021 se depun dosarele de inscriere la proba scrisa pe platforma informatica dedicata *

In baza Ordinului Ministerului Educatiei nr. 4.597/6 august 2021, Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea anunta organizarea concursului pentru ocuparea urmatoarelor categorii de functii vacante de conducere:- director si

Clasa a V-a la Colegiul Edmond Nicolau!

Luni, 23 August 2021, ora 11:31
Clasa a V-a la Colegiul Edmond Nicolau!
* Elevii care termina ciclul primar se pot inscrie in clasa a V-a la Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani * Incadrarea excelenta, laboratoarele bine puse la punct si cercul de robotica sunt punctele forte ale fostului Liceu nr. 1 *

Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani a primit autorizatie de la ARACIP pentru clasele de gimnaziu. Parintii care vor sa-si inscrie copiii la clasa a V-a a Colegiului Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani trebuie sa se prezinte la sediul colegiului, de

Table interactive pentru scolile din Vrancea!

Duminica, 22 August 2021, ora 11:31
Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea a primit astazi, 22 aprilie si urmeaza sa distribuie 71 de table interactive catre 16 unitati de invatamant liceal din judetul Vrancea, dupa cum urmeaza:

LICEUL TEORETIC "DUILIU ZAMFIRESCU" ODOBESTI - 2

COLEGIUL TEHNIC "GHEORGHE BALS" ADJUD - 3

LICEUL DE AGRICULTURA SI INDUSTRIE ALIMENTARA ODOBESTI - 2

COLEGIUL TEHNIC "EDMOND NICOLAU" FOCSANI - 3

COLEGIUL TEHNIC "ION MINCU" FOCSANI - 2

LICEUL TEHNOLOGIC "G.G.LONGINESCU" FOCSANI - 3

COLEGIUL NAEsIONAL

ISJ Vrancea a distribuit laptop-uri catre scolile din judet!

Marti, 10 August 2021, ora 11:31
ISJ Vrancea a distribuit laptop-uri catre scolile din judet!
* Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea a distribuit 874 de laptopuri catre 19 unitati de invatamant liceal din judetul Vrancea *

Potrivit comunicatului de presa emis de catre ISJ Vrancea, semnat de catre inspectorul scolar general - prof. Gabriela Daniela MARCHITAN, in data de 9 aprilie 2021, Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea a distribuit 874 de laptopuri catre 19 unitati de invatamant liceal din judetul Vrancea, dupa cum urmeaza:

COLEGIUL TEHNIC "EDMOND NICOLAU" FOCSANI - 53

LICEUL

BAC 2021: Elev eliminat din examen in Vrancea!

Luni, 28 Iunie 2021, ora 14:30
BAC 2021: Elev eliminat din examen in Vrancea!
* 1915 de candidati atat din seria curenta cat si seriile anterioare s-au prezentat la prima proba scrisa a examenului de Bacalaureat 2021 ce a avut loc astazi in Vrancea * Marti pentru cei mai multi urmeaza proba de foc: Matematica! *

Un elev a fost eliminat astazi din proba de Limba si literatura romana a examenului de Bacalaureat, acesta avand interdictie de a mai participa la urmatoarele doua sesiuni ale examenului. La examenul ce s-a desfasurat in 16 centre au