Rezultatele 1 - 30 din 359 (0.229 secunde)

Azi incep depunerile de dosare pentru functia de director de scoala!

Miercuri, 15 Septembrie 2021, ora 11:31
Azi incep depunerile de dosare pentru functia de director de scoala!
* Conform Calendarului concursului pentru ocuparea functiilor de director si director adjunct din unitatile de invatamant preuniversitar de stat - Sesiunea 2021, in perioada 15-26 septembrie 2021 se depun dosarele de inscriere la proba scrisa pe platforma informatica dedicata *

In baza Ordinului Ministerului Educatiei nr. 4.597/6 august 2021, Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea anunta organizarea concursului pentru ocuparea urmatoarelor categorii de functii vacante de conducere:- director si

Clasa a V-a la Colegiul Edmond Nicolau!

Luni, 23 August 2021, ora 11:31
Clasa a V-a la Colegiul Edmond Nicolau!
* Elevii care termina ciclul primar se pot inscrie in clasa a V-a la Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani * Incadrarea excelenta, laboratoarele bine puse la punct si cercul de robotica sunt punctele forte ale fostului Liceu nr. 1 *

Colegiul Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani a primit autorizatie de la ARACIP pentru clasele de gimnaziu. Parintii care vor sa-si inscrie copiii la clasa a V-a a Colegiului Tehnic "Edmond Nicolau" din Focsani trebuie sa se prezinte la sediul colegiului, de

Table interactive pentru scolile din Vrancea!

Duminica, 22 August 2021, ora 11:31
Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea a primit astazi, 22 aprilie si urmeaza sa distribuie 71 de table interactive catre 16 unitati de invatamant liceal din judetul Vrancea, dupa cum urmeaza:

LICEUL TEORETIC "DUILIU ZAMFIRESCU" ODOBESTI - 2

COLEGIUL TEHNIC "GHEORGHE BALS" ADJUD - 3

LICEUL DE AGRICULTURA SI INDUSTRIE ALIMENTARA ODOBESTI - 2

COLEGIUL TEHNIC "EDMOND NICOLAU" FOCSANI - 3

COLEGIUL TEHNIC "ION MINCU" FOCSANI - 2

LICEUL TEHNOLOGIC "G.G.LONGINESCU" FOCSANI - 3

COLEGIUL NAEsIONAL

ISJ Vrancea a distribuit laptop-uri catre scolile din judet!

Marti, 10 August 2021, ora 11:31
ISJ Vrancea a distribuit laptop-uri catre scolile din judet!
* Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea a distribuit 874 de laptopuri catre 19 unitati de invatamant liceal din judetul Vrancea *

Potrivit comunicatului de presa emis de catre ISJ Vrancea, semnat de catre inspectorul scolar general - prof. Gabriela Daniela MARCHITAN, in data de 9 aprilie 2021, Inspectoratul Scolar Judetean Vrancea a distribuit 874 de laptopuri catre 19 unitati de invatamant liceal din judetul Vrancea, dupa cum urmeaza:

COLEGIUL TEHNIC "EDMOND NICOLAU" FOCSANI - 53

LICEUL

BAC 2021: Elev eliminat din examen in Vrancea!

Luni, 28 Iunie 2021, ora 14:30
BAC 2021: Elev eliminat din examen in Vrancea!
* 1915 de candidati atat din seria curenta cat si seriile anterioare s-au prezentat la prima proba scrisa a examenului de Bacalaureat 2021 ce a avut loc astazi in Vrancea * Marti pentru cei mai multi urmeaza proba de foc: Matematica! *

Un elev a fost eliminat astazi din proba de Limba si literatura romana a examenului de Bacalaureat, acesta avand interdictie de a mai participa la urmatoarele doua sesiuni ale examenului. La examenul ce s-a desfasurat in 16 centre au

Cod ROSU de vreme rea in Vrancea!!! Apele umflate de la ploi au facut ravagii!

Vineri, 18 Iunie 2021, ora 23:59
Cod ROSU de vreme rea in Vrancea!!! Apele umflate de la ploi au facut ravagii!
* Viitura de astazi de pe raul Zabala a produs pagube considerabile pe DJ 205 D, de la Podul Zabala spre Bradacesti * Cele doua variante ocolitoare de circulatie au fost distruse iar circulatia auto de la Podul Zabala pana la satul Bradacesti a fost intrerupta * 10 muncitori au fost blocati de ape pe raul Zabala *

10 muncitori au ramas blocati pe o bucata de pamant formata de viitura in apropiere de Nereju iar mai multe echipaje ale ISU Vrancea intervin la acest moment pentru a-i evacua. Este

Subprefectul Radu Esiganus la un pas sa fie demis!

Vineri, 18 Iunie 2021, ora 23:59
Subprefectul Radu Esiganus la un pas sa fie demis!
* USR-PLUS i-a retras astazi sprijinul politic subprefectului de Vrancea Radu Esiganus * Ca urmare a acestui fapt este foarte probabil ca acesta sa fie inlocuit din functia de subprefect al judetului *

Decizia a fost luata astazi in cadrul sedintei a Biroului National al USR-PLUS unde s-a decis, ridicarea sprijinului politic pentru subprefectul Radu Esiganus. Acesta a fost protagonistul unor acuzatii

Plata salariilor si bugetul Focsaniului deblocate!

Vineri, 18 Iunie 2021, ora 23:59
Plata salariilor si bugetul Focsaniului deblocate!
* Consilierii locali ai municipiului Focsani au votat astazi, in majoritate, alocarea sumei de 963.000 lei necesara pentru plata salariilor angajatilor primariei si pentru echilibrarea bugetului in aplicatia Ministerului Finantelor *

Rezultatul, cu 20 de voturi in favoarea deblocarii, a fost posibil ca urmare a medierii lansate de catre deputatul PSD - Nicusor Halici si presedintele Consiliului Judetean Vrancea - Catalin Toma, care au insistat pentru gasirea unei solutii pentru normalizarea

Sindicatul SINTAX acuza consilierii locali PNL si USR-PLUS ca nu le pasa de salariatii primariei Focsani!

Joi, 17 Iunie 2021, ora 11:31
Sindicatul SINTAX acuza consilierii locali PNL si USR-PLUS ca nu le pasa de salariatii primariei Focsani!
* Miercuri a avut loc sedinta Consiliului local Focsani la care trebuia deblocata situatia salariilor restante * Salariatii primariei Focsani au fost prezenti si ei in sala, in numar mare, o parte venind impreuna cu copiii * Viceprimarul PNL Ana Maria Dimitriu a solicitat primarului sa fie respectata conditia ca in sala sa fie maxim 50 de persoane * Pentru ca majoritatea PNL, USR-PLUS nu a acceptat nici una dintre solutiile propuse pentru deblocarea situatiei, primarul Cristi Misaila a parasit

Transport Public Focsani reia cursele catre Vanatori, Rastoaca,Campineanca, Gologanu si Milcovul!!!

Joi, 17 Iunie 2021, ora 08:31
Transport Public Focsani reia cursele catre Vanatori, Rastoaca,Campineanca, Gologanu si Milcovul!!!
* Instanta Curtii de Apel Galati a dat castig de cauza Asociatiei Metropolitan Trans, din care face parte si Transport Public SA Focsani, in cazul curselor efectuate catre Vanatori, Rastoaca, Campineanca, Gologanu si Milcovul *

Cursele vor fi reluate in cel mai scurt timp posibil dupa ce acestea fusesera suspendate la inceputul lunii ianuarie, la solicitarea

Alegeri cu scandal la USR!!!

Luni, 14 Iunie 2021, ora 11:30
Alegeri cu scandal la USR!!!
Subprefectul Radu Esiganus i-a acuzat de frauda electorala pe secretarii de stat Liviu Malureanu si Corina Atanasiu, despre care spune ca sunt oamenii lui Dan Barna * In timpul desfasurarii alegerilor pentru conducerea filialei Focsani a fost anuntata Politia, care a si venit la fata locului *

Alegerile de la organizatia municipala USR-PLUS Focsani au fost convocate initial pentru sambata, 12 iunie, dar pentru ca nu au fost prezenti la vot suficienti membri ai organizatiei urmau sa fie reluate

Ambasadorul Turciei vizita in Vrancea

Vineri, 11 Iunie 2021, ora 11:31
Ambasadorul Turciei vizita in Vrancea
* E.S. Ambasadorul Republicii Turcia, Fusun Aramaz, s-a intalnit ieri cu primarul Focsaniului, Cristi Misaila si cu presedintele Consiliului Judetean Vrancea, Catalin Toma * Investitiile turce in Vrancea au fost principala tema de discutie in cele doua intalniri*

La intalniri au mai participat Guven Gungor, presedintele Asociatiei Oamenilor de Afaceri Turci (TIAD), Naci Kanbay, vicepresedintele TIAD si de alti investitori turci iar la cea de la Consiliul Judetean pe lista invitatilor s-a mai

Atleta Claudia Prisecaru, aur si argint la Campionatul National!

Duminica, 06 Iunie 2021, ora 11:30
Atleta Claudia Prisecaru, aur si argint la Campionatul National!
* Atleta Claudia Prisecaru, de la CSM Focsani 2007 a castigat medalii de aur si argint la Campionatul National! * In probele de stafete 4×100 metri si 4×400 metri, clubul focsanean a obtinut medalii de bronz la senioare si tineret *

Claudia Prisecaru, multipla campioana a Romaniei la atletism, a triumfat la Campionatele Nationale de atletism ale seniorilor si tineretului, care au avut loc la Cluj-Napoca in zilele de 4 si 5

Numai la noi se poate asa ceva! Bugetul Focsaniului invalidat de Finante!

Miercuri, 26 Mai 2021, ora 11:31
Numai la noi se poate asa ceva! Bugetul Focsaniului invalidat de Finante!
* Majoritatea PNL, USR-PLUS din Consiliul Local Focsani a taiat unele cheltuieli de functionare ale primariei si institutiilor din subordinea acesteia * Acest fapt a facut ca mai multe capitole bugetare sa ajunga pe minus, lucru neacceptat de Finante * primarul MISAILA acuza majoritatea PNL, USR-PLUS de subminarea economiei locale!!! * Bugetul Focsaniului a ajuns la mana prefectului de Vrancea care poate da sau nu aviz de legalitate pe hotararea privind bugetul *

"Iata ce pot face ura,

Firma care a conceput sistemul de management al traficului in Cluj-Napoca va implementa managementul traficului si la Focsani

Marti, 25 Mai 2021, ora 11:31
Firma care a conceput sistemul de management al traficului in Cluj-Napoca va implementa managementul traficului si la Focsani
* Asocierea SWARCO Traffic Romania SRL - SWARCO Traffic Systems GmbH - SWARCO MIZAR SRL - GLOBAL TECH XPERT SRL va proiecta si executa lucrarile din cadrul proiectului "Implementarea unui sistem de management al traficului si monitorizare in Municipiul Focsani", dupa ce Primarul Cristi Valentin Misaila a semnat un contract finantat din fonduri europene * Termenul de implementare a proiectului este de 15 luni, valoarea acestuia ridicandu-se la suma de 15.794.679,39 lei fara TVA *

La momentul

PNL si-a transformat lipitorii de afise in agenti secreti. Informatiile despre pilosii de partid angajati, tinute departe de ochii lumii

Luni, 24 Mai 2021, ora 11:31
PNL si-a transformat lipitorii de afise in agenti secreti. Informatiile despre pilosii de partid angajati, tinute departe de ochii lumii
Consiliul Judetean si Directia de Sanatate Publica tin sub cheie informatiile despre membrii PNL care au fost recompensati cu functii publice, pentru prestatiile din alegeri. Dupa izbucnirea scandalului de la Apele Romane, cu chelnerita angajata pe post de inginer, liberalii si-au schimbat strategia legata de lipitorii de afise. Nu au renuntat la angajarile pe criterii clientalare, dar le-au secretizat * Material preluat dupa Blogul lui NAZONE https://blogulnazone.blogspot.

Liviu MACOVEI, la un pas din a fi dat afara din PNL Vrancea!!!

Sambata, 22 Mai 2021, ora 14:30
Liviu MACOVEI, la un pas din a fi dat afara din PNL Vrancea!!!
* Dupa ce a fost in carti pentru o functie de viceprimar la Focsani, omul de afaceri Liviu MACOVEI a fost exclus din organizatia PNL municipala * Ultimul pas inaintea excluderii sale totale din PNL este validarea acestei excluderi de catre organizatia judeteana *

Excluderea din PNL a fost propusa vineri chiar de catre consilierul local Cristian ZIRNA, cel care dorea sa ocupe postul de presedinte al clubului CSM 2007 Focsani, care a revenit lui Liviu MACOVEI dupa un vot care a rasturnat

Universitatea Al. I. Cuza din Iasi - oferta educationala pentru Filiala de la Focsani

Joi, 20 Mai 2021, ora 11:30
Universitatea Al. I. Cuza din Iasi - oferta educationala pentru Filiala de la Focsani
In cursul zilei de astazi, administratia
judeteana a fost informata cu privire la oferta educationala propusa pentru Filiala
de la Focsani, pentru anul universitar 2021 - 2022, de catre institutia de
invatamant superior din Iasi.

"Important
de stiut este faptul ca vor fi locuri si la buget, nu doar cu taxa, iar
cursurile vor fi si la zi, cu frecventa, asadar, nu doar cu frecventa redusa
sau la distanta. Precizam aceste lucruri pentru ca au existat informatii false
cu privire la oferta

Focsanenii care au restante la bugetul local isi pot achita datoriile fara penalitati

Marti, 18 Mai 2021, ora 17:31
Focsanenii care au restante la bugetul local isi pot achita datoriile fara penalitati
Primaria Municipiului Focsani aduce la cunostinta persoanelor fizice si juridice ca, potrivit prevederilor Hotararii Consiliului Local Focsani nr. 148 din data de 25 iunie 2020, cu modificarile si completarile ulterioare, pot beneficia de anularea penalitatilor (majorarilor de intarziere) aferente obligatiilor restante la bugetul local la data de 31 martie 2020 inclusiv, daca sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii :
a) toate obligatiile bugetare principale restante la data de 31 martie

Scandal in PNL dupa ce Liviu MACOVEI a fost ales presedinte al clubului CSM Focsani 2007!

Luni, 17 Mai 2021, ora 17:30
Scandal in PNL dupa ce Liviu MACOVEI a fost ales presedinte al clubului CSM Focsani 2007!
* Liviu MACOVEI, membru PNL, este noul presedinte al Comitetului Director al Clubului Sportiv Municipal Focsani 2007 * Culmea este ca, pentru aceasta functie, l-a invins pe colegul lui de partid Cristian ZIRNA * Scorul la voturi a fost 3 - 2 in favoarea lui MACOVEI *

Pentru a obtine aceasta pozitie Liviu MACOVEI a primit voturile primarului Cristi MISAILA si directorului CSM 2007, prof. Viorel CIUBOTARU la care s-a adaugat votul sau. Cristian ZIRNA a avut doua voturi, al lui

Sindicat al salariatilor din primaria Focsani acuze grave la adresa viceprimarului Ana Maria Dimitriu!

Sambata, 15 Mai 2021, ora 17:31
Sindicat al salariatilor din primaria Focsani acuze grave la adresa viceprimarului Ana Maria Dimitriu!
* Acestia isi exprima public revolta si indignarea in legatura cu faptul ca viceprimarul PNL al Municipiului Focsani - Ana Maria DIMITRIU si un consilier local PNL au impiedicat, printr-un abuz, desfasurarea unei intalniri a Sindicatului "SINTAX 2010", Focsani format din functionarii publici si personalul contractual de la nivelul Municipiului Focsani *

Membrii sindicatului salariatilor din primaria Focsani - SINTAX 2010, urmau sa se intalneasca pentru a alege noua conducere si a stabili calea

Elevii vranceni se intorc luni in banci!

Sambata, 15 Mai 2021, ora 17:30
Elevii vranceni se intorc luni in banci!
Doar 68 unitati de invatamant din judetul Vrancea vor mai functiona, saptamana viitoare, in scenariul galben * Diferenta pana la 453 de unitati de invatamant, isi asteapta elevii la scoala *

In scenariul verde, cu prezenta fizica la ore, vor functiona toate unitatile de invatamant din Focsani, conform hotararii Comitetului Judetean pentru Situatii de Urgenta nr. 100/14.05.2021 prin care

Sedinta Adunarii Generale a Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara (ADI) la Primaria Focsani

Miercuri, 28 Aprilie 2021, ora 17:31
Sedinta Adunarii Generale a Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara (ADI) la Primaria Focsani
Miercuri, 28 aprilie 2021, a avut loc la Primaria Focsani sedinta Adunarii Generale a Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara (ADI) pentru Serviciul de Salubrizare a localitatilor Focsani si Golesti.
Pe ordinea de zi s-au aflat mai multe puncte privitoare la serviciile iluminat public si de salubrizare din cele 15 localitati membre ADI - Focsani, Golesti, Vanatori, Carligele, Bolotesti, Garoafa, Milcovul, Urechesti, Vulturu, Cotesti, Poiana Cristei, Popesti, Campineanca, Dumbraveni si Sihlea.

Ministrului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, Cseke Attila vine, joi, in Vrancea

Miercuri, 28 Aprilie 2021, ora 17:30
Ministrului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, Cseke Attila vine, joi, in Vrancea
Ministrul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, Cseke Attila-Zoltan, va efectua joi, incepand cu ora 9.00, o vizita de lucru la Consiliul Judetean Vrancea. Ministrul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei va avea o intalnire cu presedintele Consiliului Judetean Vrancea,

CJ Vrancea lanseaza concursul de fotografie "Identitatea judetului Vrancea in Uniunea Europeana"

Luni, 26 Aprilie 2021, ora 17:31
CJ Vrancea lanseaza concursul de fotografie "Identitatea judetului Vrancea in Uniunea Europeana"
* Cu ocazia Zilei Europei, Consiliul Judetean Vrancea organizeaza concursul de fotografie "Identitatea judetului Vrancea in Uniunea Europeana",Editia I - 9 mai 2021, adresat tuturor tinerilor din judet pasionati de fotografie si de istoria locala, cu varsta cuprinsa intre 14 si 20 de ani *

Tinerii sunt invitati sa realizeze fotografii ale
obiectivelor/ traditiilor/ produselor/ cladirilor/ monumentelor care sunt
simbolice pentru identitatea judetului, elementele pe care ei le considera ca
ne

Lansare pentru "Biblioteca minoritatilor"

Joi, 22 Aprilie 2021, ora 11:32
Lansare pentru "Biblioteca minoritatilor"
* In cadrul manifestarilor dedicate Saptamanii Nationale a Bibliotecilor Publice din Romania, joi, 22 aprilie 2021, incepand cu ora 12, la Sinagoga din Focsani, Biblioteca Judeteana "Duiliu Zamfirescu" Vrancea inaugureaza serviciul de biblioteca denumit "Biblioteca Minoritatilor", in cadrul proiectului "Carti si minoritati in spatiul cultural focsanean", derulat in parteneriat cu Comunitatea Evreilor din Vrancea *

Manifestarea
culturala se va derula in parteneriat cu membri ai Comunitatii

Catalin TOMA: bilant la 6 luni de mandat

Miercuri, 21 Aprilie 2021, ora 11:31
Catalin TOMA: bilant la 6 luni de mandat
* Presedintele Consiliului Judetean Vrancea, Catalin Toma, si-a prezentat miercuri bilantul dupa 6 luni de mandat * Noul Spital Judetean, proiect demarat in mandatul trecut al Consiliului Judetean este cea mai importanta investitie, cu conditia sa fie si finalizata *

Potrivit prezentarii facute de Catalin TOMA pentru noul Spital Judetean studiul de fezabilitate este aprobat si a fost depus la cancelaria Primului Ministru, la Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei si la

Serviciu nou la Biblioteca Judeteana - Inscriere online!

Marti, 20 Aprilie 2021, ora 14:36
Serviciu nou la Biblioteca Judeteana - Inscriere online!
* In Anul utilizatorului de biblioteca in judetul Vrancea, Biblioteca Judeteana "Duiliu Zamfirescu" vine in intampinarea potentialilor beneficiari cu un nou serviciu: inscriere gratuita online *

Inscrierea online se poate realiza de catre orice persoana, din municipiul Focsani sau din judetul Vrancea, care doreste sa devina utilizator al serviciilor oferite de biblioteca noastra. Practic va puteti inscrie gratuit la orice sectie a bibliotecii.

Devenind utilizator al bibliotecii, puteti

Bugetul CJ Vrancea pentru acest an a fost aprobat!

Vineri, 16 Aprilie 2021, ora 17:31
Bugetul CJ Vrancea pentru acest an a fost aprobat!
* Consiliul Judetean Vrancea a aprobat bugetul pentru anul 2021: peste 60% din cheltuieli sunt destinate investitiilor pentru dezvoltarea judetului *

Consiliul Judetean Vrancea s-a reunit astazi in cadrul sedintei ordinare a lunii aprilie, in sistem online, pentru a adopta o serie de proiecte de hotarari importante, printre care si aprobarea bugetelor proprii ale Judetului Vrancea pentru finantarea Unitatii Administrativ-Teritoriale Judetul Vrancea si a institutiilor publice de sub autoritatea

Primarul Cristi MISAILA s-a vaccinat astazi impotriva COVID-19!!!

Miercuri, 14 Aprilie 2021, ora 11:31
Primarul Cristi MISAILA s-a vaccinat astazi impotriva COVID-19!!!
* Cristi MISAILA s-a vaccinat miercuri impotriva COVID-19 la centrul de vaccinare de la Colegiul Pedagogic Focsani * Noul centru, amenajat de catre Primaria Focsani, a fost deschis in data de 13 aprilie aici fiind operationale doua fluxuri de vaccinare Pfizer *

"Doar asa avem certitudinea ca, pe viitor, vom fi mai putin expusi in fata acestui virus care face ravagii in lume.