Dezastru pentru Ferrari în cursa de Formula 1 de la Barcelona. Schimbare de lider în clasamentul general

Duminica, 22 Mai 2022, ora 18:25
6223 citiri
Charles Leclerc a abandonat la Barcelona

Olandezul Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Spaniei, a şasea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Verstappen este al patrulea succes din acest sezon, al treilea consecutiv.

Sergio Perez (Red Bull Racing) s-a clasat pe locul doi, iar George Russell (Mercedes) a terminat pe trei.

Poziţiile 4-10 au fost ocupate de Carlos Sainz (Ferrari), Lewis Hamilton (Mercedes), Valtteri Bottas (Alfa Romeo), Esteban Ocon (Alpine), Lando Norris (McLaren), Fernando Alonso (Alpine) şi Yuki Tsunoda (AlphaTauri).

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari), pornit din pole position, a abandonat în turul 27, când se afla în frunte.

În clasamentul general, Max Verstappen l-a depășit pe Leclerc. Olandezul are 110 puncte, față de cele 104 ale pilotului Ferrari.

Etapa a şaptea, Monaco Grand Prix, va avea loc la 29 mai.

Lovitură pentru Rafael Nadal, pe terenul care-i poartă numele, la turneul pe care l-a câștigat de 12 ori VIDEO
Jucătorul spaniol de tenis Rafael Nadal a fost învins miercuri în turul al doilea al turneului ATP 500 de la Barcelona, pe care l-a câștigat de 12 ori. Australianul Alex de Minaur (25 de...
PSG întoarce calificarea la Barcelona. Nimeni nu le dădea vreo șansă lui Mbappe&Co!
FC Barcelona a avut un meci de coșmar cu cei de la PSG în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, pierzând cu 1-4. După un rezultat în tur excelent în care au câștigat cu 3-2,...