Bulgaria vrea sa organizeze curse de F1 din 2011

Luni, 08 Decembrie 2008, ora 13:34
1210 citiri

Bulgaria si-a exprimat oficial interesul de a construi un circuit care sa gazduiasca curse de Formula 1 si MotoGP incepand din 2011.

Vecinii nostri de la sud de Dunare ar putea ajunge peste numai 3 ani in calendarul competitional al Formulei, daca guvernul bulgar isi va pune planul in aplicare.

In cadrul unei intalniri la Monaco cu inalti oficiali ai Formulei 1, reprezentatii guvernului bulgar au anuntat ca una dintre prioritatile Bulgariei este construirea unui circuit capabil sa gazduiasca curse de Formula 1 si MotoGP.

Noul circuit ar putea intra in calendarul oficial al F1 cel mai devreme in 2011, in cazul in care acesta va indeplini conditiile impuse de FIA.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...