Formula 1: Charles Leclerc s-a impus la Monaco după o cursă marcată de un incident teribil în primul tur. Verstappen n-a prins Top 5

Duminica, 26 Mai 2024, ora 19:07
2643 citiri
Charles Leclerc

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari) a câştigat, duminică, Monaco Grand Prix, a opta etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pornit din pole position, Leclerc a obţinut acasă a şasea victorie a sa în F1.

"Este cursa care m-a făcut să visez să devin pilot de Formula 1 într-o zi. A fost o cursă dificilă din punct de vedere emoţional... Trebuie să spun că m-am gândit mult la tatăl meu... A dat totul pentru ca eu să fiu aici. A fost un vis al nostru ca eu să concurez aici şi să câştig, aşa că este incredibil", a declarat Leclerc.

Pe locul doi a terminat Oscar Piastri (McLaren), pe trei s-a clasat Carlos Sainz (Ferrari), pe patru Lando Norris (McLaren) şi pe cinci George Russell (Mercedes).

Max Verstappen (Red Bull Racing), liderul din clasamentul general, a terminat pe locul şase.

Cursa a fost marcată în primul tur de un accident între cele două maşini Haas şi Sergio Pérez (Red Bull), care a plecat al 16-lea pe grilă. Kevin Magnussen a lovit partea din spate a monopostului Red Bull, care s-a ciocnit cu cealaltă maşină americană, a lui Nico Hülkenberg.

Etapa următoare, Marele Premiu al Canadei, va avea loc în data de 9 iunie, la Montreal.

Cum s-a încheiat cursa de Formula 1 de la Barcelona. Campionul Max Verstappen: "S-a jucat în primele tururi"
Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull) a câştigat, duminică pe circuitul Montmelo din Barcelona, Marele Premiu al Spaniei la Formula 1, a zecea etapă a Campionatului Mondial, şi şi-a...
Celebrul Flavio Briatore revine în Formula 1, după ce a fost suspendat pe viaţă. Scandalul care l-a compromis
Flavio Briatore, în vârstă de 74 de ani, fostul şef al Renault în timpul câştigării celor două titluri mondiale din 2005 şi 2006, a devenit consilier executiv la Alpine. Sosirea sa,...
#formula 1, #Charles Leclerc, #ferrari, #red bull, #Verstappen , #stiri Formula 1