Azi a Marele Premiu al Ungariei în Formula 1! Unde poate fi văzută cursa de pe Hungaroring

Duminica, 31 Iulie 2022, ora 07:48
3310 citiri
Pentru Russell este primul pole position din carieră

George Russell (Mercedes) va pleca de pe prima poziţie a grilei în Marele Premiu al Ungariei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Pentru Russell este primul pole position din carieră.

Pe locul doi în calificările de sâmbătă s-a clasat Carlos Sainz (Ferrari), iar pe trei a terminat Charles Leclerc (Ferrari).

Top 10 este completat de Lando Norris (McLaren), Esteban Ocon (Alpine), Fernando Alonso (Alpine), Lewis Hamilton (Mercedes), Valtteri Bottas (Alfa Romeo), Daniel Ricciardo (McLaren) şi Max Verstappen (Red Bull Racing).

Campionul mondial și liderul la zi al clasamentului general, Max Verstappen, a avut probleme la motor și nu a putut face un tur rapid în ultima secvență a calificărilor.

Coechipierul său Sergio Perez pleacă de pe 11.

Cursa e azi de la ora 16.00, în direct pe DigiSport 1, OrangeSport 3 și PrimaSport.

Ce ”bombă” ar fi! Echipa de Formula 1 care îl vrea pe Max Verstappen: ”Avem un loc liber”
Olandezul Max Verstappen (Red Bull) ar fi în fruntea listei posibililor înlocuitori ai septuplului campion mondial de Formula 1 Lewis Hamilton, în 2025, dacă ar fi disponibil, conform...
Formula 1: cursa s-a terminat, clasamentul s-a schimbat. Ce pilot a fost aspru sancționat
Pilotul spaniol al echipei Ferrari, Carlos Sainz, a câştigat Marele Premiu al Australiei la Formula 1, disputat, duminică, la Melbourne, unde campionul mondial, olandezul Max Verstappen, a...
#formula 1, #marele premiu al ungariei, #george russell, #Mercedes, #sainz, #leclerc , #stiri Formula 1