Formula 1: Marele Premiu al Spaniei, dominat de Verstappen sub privirile vedetelor de la PSG. O nouă dezamăgire pentru fanii Ferrari

Duminica, 04 Iunie 2023, ora 17:33
2057 citiri
Kylian Mbappe FOTO Twitter F1

Max Verstappen (Red Bull) a câștigat Marele Premiu al Spaniei de la Barcelona și se apropie vertiginos de un nou titlu în Formula 1.

Olandezul a controlat cursa cap-coadă și a încheiat la mare distanță de urmăritori.

Plecat de pe locul doi, favoritul publicului local, Carlos Sainz (Ferrari) a terminat abia pe cinci, după încă o cursă dezamăgitoare pentru scuderia. Charles Leclerc a sosit pe 12.

Verstappen a fost urmat de Hamilton și Russell, semn că Mercedes dă semne de revenire.

Sergio Perez (Red Bull) a venit pe locul patru.

În clasamentul general, Max Verstappen a acumulat 170 de puncte, la mare distanță de coechipierul lui, Sergio Perez (117 puncte).

La cursa de la Barcelona au asistat și jucătorii lui PSG, Kylian Mbappe și Neymar, dar și alți fotbaliști.

Negocieri surprinzătoare în Formula 1. Pilotul cu care discută campionii de la Red Bull
Red Bull Racing, campioana mondială en titre din Formula 1, poartă negocieri cu pilotul spaniol Carlos Sainz Jr, care se va despărţi de Ferrari la finalul acestui sezon, a dezvăluit Helmut...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#formula 1, #marele premiu al spaniei, #Verstappen, #mbappe, #sainz, #leclerc, #Hamilton, #rusesell, #neymar , #stiri Formula 1