Cum arată podiumul Formulei 1, după cursa din Singapore

Duminica, 02 Octombrie 2022, ora 19:27
4588 citiri
Sezonul de Formula 1 se apropie de final FOTO facebook

Pilotul mexican Sergio Perez (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al statului Singapore, desfăşurat duminică în nocturnă pe circuitul stradal de la Marina Bay, obţinând cu această ocazie a patra sa victorie în Campionatul Mondial de Formula 1.

Perez (31 ani) l-a devansat cu 7,5 secunde pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari), plecat din pole position, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat celălalt pilot al scuderiei Ferrari, spaniolul Carlos Sainz, la 15,3 secunde.

Victoria mexicanului urmează să fie confirmată de comisarii cursei din Singapore, care anchetează o posibilă infracţiune comisă de Perez în timp ce "safety car"-ul se afla pe circuit.

Campionul mondial en titre şi actualul lider al clasamentului general, olandezul Max Verstapen (Red Bull), a încheiat pe poziţia a şaptea cursa din Singapoare, al cărei start a fost amânat cu aproximativ o oră din cauza ploii.

Verstappen, care are un avans de 104 puncte faţă de Leclerc în clasamentul piloţilor din Marele Circ, a ratat o primă şansă de a-şi trece în palmares al doilea titlu mondial consecutiv.

Spaniolul Fernando Alonso (Alpine), dublu campion mondial (2005, 2006), a doborât recordul istoric de curse disputate în Formula 1, după ce a luat duminică startul în al 350-lea său Mare Premiu, chiar dacă nu a reuşit să încheie cursa din Singapore, abandonând în al 21-lea tur, din cauza unei probleme mecanice.

Următoarea etapă a Mondialului de Formula 1, va avea loc duminica viitoare (9 octombrie), pe circuitul de la Suzuka.

6. Alfa Romeo 52

Telefonul dezvoltat de Motorola în parteneriat cu Formula 1, așteptat să aducă o mulțime de funcții AI
În urmă cu două luni, Motorola a postat un teaser pentru Moto X50 Ultra, un smartphone dezvoltat în parteneriat cu Formula 1. Compania a abordat, în special, funcționalitățile AI ale noului...
Formula 1, în China. Premieră în cariera campionului Verstappen. Ce s-a întâmplat
Liderul campionatului mondial de Formula 1 şi campion en-titre, pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), a câştigat duminică Marele Premiu al Chinei, la Shanghai, a cincea etapă a...
#formula 1, #sezon, #final, #Singaopre, #podium, #Sergio Perez a castigat , #stiri Formula 1