Cursă nebună în Formula 1: ploaia a dat totul peste cap! Verstappen a reușit o revenire miraculoasă, cu 19 locuri recuperate

Duminica, 26 Septembrie 2021, ora 16:46
9060 citiri

Marele Premiu de la Soci a fost unul cu adevărat spectaculos.

Mai erau câteva tururi până la final și britanicul Lando Norris (McLaren) conducea în fața lui Hamilton. Ploaia însă a apărut pe pistă, iar Norris a luat o decizie eronată: să nu intre la boxe!

Norris n-a rezistat mult cu peneurile hard pe asfaltul ud și a fost depășit de Hamilton, care a reușit astfel victoria cu numărul 100 a carierei!

Niciun alt pilot n-a mai ajuns în istorie la această cifră incredibilă.

Plecat de pe ultimul loc în grilă, pentru că a schimbat motorul, Verstappen a făcut o cursp de recuperare incredibilă! Și el a fost ajutat de ploaie, pentru că a luat decizia corectă de a schimba pneurile și a terminat pe locul 2!

În clasament, Hamilton are acum două puncte în fața lui Verstappen (Red Bull Racing).

Pilotul olandez al echipei Red Bull, Max Verstappen, a câştigat, Marele Premiu al SUA, a XVII-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Verstappen a intrat mereu primul, iar Lewis...
Verstappen l-a făcut zob pe Lewis Hamilton: "Un idiot!" Duel roată la roată pentru titlu în această seară VIDEO
Marele Premiu al SUA are loc în această seară, de la ora 22.00. Tensiunea crește pe măsură ce ne apropriem de finalul sezonului din Formula 1. Max Verstappen (Red Bull Racing) și Lewis...