Articol citit de 4081 ori
Să ne fie clar, ce face PDL și PNL, acum remorcand și PFC, nu este
nici pe departe Dreapta care putea fi făcută inainte de europarlamentare și imediat după, dacă Blaga și Antonescu nu "arestau" acest proces, care trebuia să inceapă, in urma MESEI ROTUNDE, la care ne așteptam să aibă loc și trebuia să participăm toți liderii partidelor de centru-dreapta, mari și mici, parlamentare și neparlamentare. Această "arestare" a fost făcută intr-o grabă suspectă tocmai de aceia care sunt autorii multor blaturi, pe sub masă, precum Antonescu, Johannis, Blaga, Ungureanu, Frunzăverde și de ce nu Tăriceanu, Stănișoară, ș.a.
Toate soluțiile și tezele politice privitor la Unitatea Dreptei, sunt rezultatul altor autori, preocupați sincer și competent de CONSTRUCȚIA DREPTEI ADEVĂRATE, INTR-UN PARTID NOU, CA MARE PARTID DE CENTRU-DREAPTA, de calibrul PSD și chiar mai mult de atat, ca singura ALTERNATIVĂ, posibilă și reală să dea Președintele, chiar din primul tur, urmand ca pană in primăvara lui 2015, să instaleze un guvern al dreptei unite, capabil să ducă la bună indeplinire un Proiect de Țară, prin noi inșine, pe CALEA DREAPTĂ.
Dar "vechi beligeranți",deprinși să "călărească" Romania și s-o trateze ca pe propria moșie, fără să le pese de INTERESUL NAȚIONAL, in jurul căruia trebuia și necondiționat să se facă intreaga construcție, sau adunat după cum le-a dictat interesele personale și de grup, după cum iși garantează unul altuia satisfacerea diverselor interese, in speranța că romanii, incă netreziți, mai pot fi păcăliți, cel puțin incă odată și ii vor mai alege, făcand astfel posibilă menținerea pe aceleași poziții politice, la orice nivel, a acelorași oameni care uniți și reuniți, in toată perioada postdecembristă și care azi intr-o mare sfidare, iși spun CLASĂ POLITICĂ și care au "meritul" de a ne aduce pe toți intr-o STARE LIMITĂ, stare din care putem ieși numai dacă oameni noi și vechi in politică, responsabili, capabili, care cred și iubesc pe romani și Romania, iși dau mana pentru a oferii țării CONDUCEREA BUNĂ DE CARE ATÂTA NEVOIE, ca rezultat al unui vot popular masiv, generat de apariția speranței in societate și a restabilirii increderii in noii reprezentanți.
TRAIAN BĂSESCU a ințeles bine cum trebuie făcută această construcție, intr-un partid nou. Dar nefiind la carmă și poate subestimand pe unii oameni, de cată acțiune neconstructivă, sunt in stare, dar mai ales pentru fapt că a constituit o echipă, din start de neurmat, de noi ceilalți, ca factori noi și cu adevărat de dreapta, fie și numai pentru faptul că aceștia s-au pus in frunte, arătand prin aceasta că BĂSISMUL ca mod de a conduce noul partid, deja s-a instalat.
Din toată această fiertură pe partea dreaptă, PMP rămane in continuare factorul, care dacă iși asumă organizarea MESEI ROTUNDE, ne poate aduce pe toți la un BUN INCEPUT.
Nu stiu ce vrea pmp, dar sunt sigur ca doar un candidat
comun a centrului-dreapta poate bate candidatul psd-pc, probbabil plagiatorul ponta!
PMP, vrea sa se bage in seama cu palavre si inhtr4igi.
Uite ca si Forta Civica spune ca PMP s-a indeepartat de obiectivul Unirii cu polul de dereapta.
Fiecare partid de Dreapta,spune acelas lucru
si tocmai de asta nu se inteleg.Fiecare vrea sa fie sef.Renuntarea la orgolii ar fi mai productiva.Dar suntem in Romania
pmp nu exista...
...e o chestie artificiala facuta de base! Citiva dezertori de la pdl au fost folositi ca material pentru a fi pusa sefa peste ei aceasta parashuta de udrea! cam asta este pmp. La ce foloseste nu stim...va disparea cum a aparut....nimeni nu da 2 bani pe pmp.
Mai exista si
Forta Po****ra
Nu Diliu,
e Forta Ciuvica !
Pana la alegerile....
din toamna ar trebui ca toate partidele de dreapta sa formeze o ALIANTA . Dupa aceea...n-au decat sa fie, fiecare, un" mare partid" !
Sper sa le dea Dumnezeu, minte liderilor acestor partide si partidulete ...
Mintea romanului cea de pe urma ! Doamne-ajuta !!!
Daca
o mai "scaldati" mult, vin prezidentialele, urla grupul Intact si Romania TV, se ajunge la turul 2 si dupa ... Integeti-va, uniti-va fratilor o data in a sustine un candidat cu sanse reale, ca asa place romanului, sa aleaga un om politic si nu unul neutru.
Cinstit, eu sunt pentru independent real, insa sunt si constient ca la nivelul alegatorului roman, acum, in acest moment, ar fi greu sa se impuna un astfel de candidat, dar nu imposibil.