Antrenorul echipei engleze de fotbal Aston Villa, Unai Emery, este dispus să renunțe la Jhon Duran, dar speră în schimb să-l păstreze pe Ollie Watkins, în contextul în care clubul din Birmingham a primit oferte foarte bune pentru amândoi, scrie DPA.
Ambii atacanți sunt vizați în acest mercato de iarnă, Watkins primind o ofertă de 60 de milioane de lire sterline de la Arsenal, care a fost respinsă, iar Duran este dorit de clubul saudit Al Nassr, dispus să plătească 77 de milioane de euro.
Watkins a marcat un gol, miercuri, în meciul cu Celtic Glasgow (4-2), care i-a deschis calea lui Aston Villa spre optimile Ligii Campionilor. Duran, care a rămas pe banca de rezerve, și-a luat adio de la fani la sfârșitul meciului.
Emery vrea să-l păstreze pe Watkins, dar poate ceda în cazul unei super-oferte: ''Nu vreau să plece. Este o știre bună că avem oferte de la alte cluburi. Vrem să ne păstrăm obiectivele noastre sportive cu ajutorul jucătorilor pe care îi avem în lot. Fiecare jucător poate fi pe piață dacă este bine pentru el și pentru club. Noi vom cere mult pe Watkins și încă este jucătorul nostru.''
Duran a avut o ofertă de 57 de milioane de lire sterline de la West Ham săptămâna trecută, dar acum pare că se va alătura lui Cristiano Ronaldo la Al Nassr, la doar două luni după ce își prelungise contractul cu Aston Villa.
Emery nu ar fi renunțat nici la columbian, dar are ofertă foarte bună și jucătorul vrea să plece. Duran, 22 ani, a disputat 29 de meciuri în acest sezon și a marcat 12 goluri în toate competițiile.
Watkins, 29 ani, a fost un jucător cheie în ascensiunea lui Villa din sezonul trecut, cu 28 de goluri în toate competițiile, contribuind de asemenea și la atingerea semifinalelor în Europa Conference League. El a semnat un contract nou pe cinci ani în 2023, așa că Villa nu este sub presiune pentru a-l vinde.