Romania s-a calificat dramatic la EURO, dupa un egal scos cu Danemarca

Marti, 17 Noiembrie 2020, ora 22:20
20615 citiri

Echipa nationala de tineret a facut egal, 1-1, acasa, cu Danemarca si merge la Campionatul European de tineret, competitie ce va avea loc anul viitor, in Ungaria si Slovenia.

Romania a ratat ocazii mari in prima repriza, prin Matan si Costache.

Deja calificata, Danemarca a deschis scorul in repriza a doua, dintr-un penalty inventat de arbitrul georgian.

Costache a marcat golul calificarii in minutul 70, dupa o pasa venita de la Ianis Hagi.

Victoria Bosniei cu Belgia, 3-2, ne-a asigurat punctul necesar pentru a merge la Euro. In caz ca belgienii ar fi castigat, Romania trebuia sa invinga pe Danemarca.

Campionatul European de Tineret din 2021 va incepe in martie cu faza grupelor si va continua cu rundele eliminatorii in iunie.

Romania U21: Vlad - Harut, Pascanu, Ciobotariu, Boboc- Morutan, Marin, Olaru - Matan - Costache, Hagi

Rezerve: Aioani, Oprut, Itu, Simion, Carnat, Casap, Cimpanu, Petrila, Vladoiu

Antrenor: Adrian Mutu

Danemarca U21: Christensen - Sery, Nelsson, Bech, Klitten - Laursen, Andersen, Nartey - Isaksen, Jensen, Lindstrom

Rezerve: Hermansen, Daramy, Holse, Madsen, Dyhr, Frederiksen, Nielsen, Torp, Hausner

Antrenor: Albert Capellas Herms

Minutul 1 - A inceput meciul

Minutul 3- ocazie pentru Romania. Olaru suteaza spre poarta, dar retine portarul danez

Minutul 14 - Jucatorii lui Mutu cer penalty, dar arbitrul nu acorda nimic

Minutul 24 - Matan rateaza cu poarta in fata, portarul danez respinge incredibil

Minutul 45 - Finalul primei reprize

Minutul 46 - A inceput repriza a doua

Minutul 49 - Penalty pentru Danemarca, dupa o eroare incredibila a arbitrului, care muta un fault in suprafata de pedeapsa. Laursen deschide scorul