Romania, de la egal la egal cu Olanda la Campionatul European de tineret. Omul lui Hagi de la Viitorul, Andrei Ciobanu, a inscris un gol fantastic

Miercuri, 24 Martie 2021, ora 23:54

Romania a inceput cu un meci egal Campionatul European de fotbal Under 21, din Ungaria si Slovenia.

Nationala lui Mutu a facut 1-1 cu Olanda, dupa o partida in care a ratat mari ocazii de gol.

Olandezii au deschis scorul repede in minutul 16, insa Andrei Ciobanu a egalat cu un sut fabulos dintr-o lovitura libera.

Tot el putea sa aduca victoria Romaniei in ultimul minut de joc, atunci cand sutul sau a fost respins in corner de portarul advers.

Pentru Romania urmeaza meciul cu Ungaria, unde este nevoie de o victorie pentru a mai putea spera la o calificare in faza urmatoare.

In celalalt meci al grupei, Germania a dat de pamant cu Ungaria, 3-0.

Desfasurarea meciului:

Minutul 1 - a inceput meciul

Minutul 4 - Ocazie pentru Romania - Morutan trimite un sut pe langa poarta.

Minutul 16 - Schuurs deschide scorul cu o lovitura de cap

Minutul 20 - Ciobanu marcheaza senzational din lovitura libera

Minutul 45 +1 - Pauza

Minutul 46 - a inceput repriza a doua

Minutul 64 - Andrei Vlad scoate miraculos de la vinclu un sut al olandezilor

Minutul 66 - Ocazie imensa pentru Romania: Pascanu trimite o lovitura de cap, dar portarul olandez respinge in corner

Minutul 90 +2 - Sutul lui Ciobanu este respins cu dificultate de portarul olandez