Care sunt semifinalele Campionatului European de tineret, competitie unde Romania a fost eliminata din grupe

Marti, 01 Iunie 2021, ora 08:50
3097 citiri
Bucurie olandezi. Foto: Facebook / UEFA Under-21 Championship

Echipele Portugaliei si Germaniei s-au calificat, luni seara, dupa prelungiri, respectiv lovituri de departajare, in semifinalele Campionatului European de tineret.

La finalul a 90 de minute de joc, Portugalia si Italia erau la egalitate, scor 3-3. In prelungiri, portughezii s-au impus, scor 5-3. Pentru portughezi au punctat Mota '6, '31, Ramos '58, Jota '109 si Conceicao '119, in timp ce pentru italieni au inscris Pobega '45+1, Scamacca '60 si Cutrone '89.

Unul dintre cei mai importanti fotbalisti din Liga 1 l-a refuzat pe Adrian Mutu si nu mai vine la Craiova. Jucatorul merge pe un salariu mai mic la o alta echipa

Dupa 90 de minute, Danemarca si Germania erau la 1-1. Dupa 120 de minute de joc, scorul era 2-2, astfel ca s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Pentru Danemarca au marcat Faghir, in minutul 69, si Nelsson '108 (penalti), in timp ce pentru nemti au punctat Nmecha '88 si Burkardt '100.

La loviturile de departajare s-a impus Germania, scor 6-5.

In semifinale, la 3 iunie, Portugalia va juca impotrva Spaniei, iar Germania va intalni Olanda.

Echipa batava este cea care a scos Romnia din cursa, dupa 1-1, in grupe, rezultat ce a calificat "portocala mecanica" in sferturi.

Echipa unui internațional român a pierdut 18 puncte și va retrograda. Legătura cu Roman Abramovic
Clubul de fotbal Vitesse Arnhem a fost depunctat vineri cu 18 puncte şi va retrograda din prima ligă olandeză, în contextul în care este anchetat pentru legăturile cu oligarhul rus Roman...
Premierul Olandei s-a oferit să cumpere sisteme Patriot de la aliați NATO ”mai ezitanți” și să le trimită în Ucraina. Mark Rutte: ”Avem banii disponibili”
Prim-ministrul olandez Mark Rutte - candidatul favorit la șefia NATO, fiind susținut de majoritatea statelor Alianței - s-a oferit să cumpere sisteme de apărare aeriană Patriot de la aliați...