Universitatea Craiova, meci dificil împotriva Chindiei Târgoviște. Cât s-a terminat partida

Vineri, 22 Octombrie 2021, ora 22:44
4188 citiri

Universitatea Craiova a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, în deplasare, la Ploieşti, într-un meci din etapa a 13-a a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Andrei Ivan (73), care a reluat în plasă mingea respinsă de portarul Cătălin Căbuz la un prim şut expediat de el.

Universitatea a avut şi un penalty, acordat destul de uşor la un duel între Daniel Celea şi Andrei Ivan, dar Dan Nistor a ratat, şutând peste poartă (17).

Fiecare echipă a avut câte o bară, gazdele prin Răzvan Matiş (83), iar oaspeţii prin Gustavo (85).

După acest succes, Universitatea a urcat provizoriu pe locul al doilea în clasament.

Universitatea a câştigat ultimele sale cinci partide, patru în campionat şi una în Cupa României, fără a primi gol.

Chindia a ajuns la patru etape fără victorie, două egaluri şi două eşecuri.

AFC Chindia Târgovişte - Universitatea Craiova 0-1 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti

A marcat: Andrei Ivan (73).

Dan Nistor (Universitatea) a ratat un penalty în min. 17 (şut peste poartă).

Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)

Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Constantin Stătescu (Bucureşti) - LPF

Echipa FCU 1948 Craiova a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-0, echipa CS Universitatea Craiova, într-un meci al etapei a 19-a din Superligă. În prima repriză, FCU Craiova 1948 a...
Deby-ul orașului Craiova întrerupt de suporteri. Ce decizie a luat arbitrul
Partida de la Craiova, dintre CS Universitatea şi FC Universitatea 1948, a fost întreruptă timp de zece minute pentru că pe teren au fost aruncate materiale pirotehnice. Ultraşii celor...