Stirea momentului in fotbalul european! UEFA a schimbat regulile! Ce anunt istoric a facut forul continental

Joi, 24 Iunie 2021, ora 17:04
10165 citiri
Stadion Wembley. Foto: Facebook / UEFA EURO 2020

Se schimba regulile in fotbalul european. Forul continental a luat o decizie istorica si a eliminat golul marcat in deplasare.

Aceasta masura va conta din sezonul 2021-2022, iar o partida va fi decisa, in caz de egalitate, de doua reprize de prelungiri de 15 minute si lovituri de departajare.

EURO 2020: Arbitrul Ovidiu Hategan, delegat de UEFA la primul meci din optimi

Regula golului marcat in deplasare exista in fotbalul european din sezonul 1965-1966 si acum a fost eliminata.

Pana acum, daca doua echipe terminau la egalitate o dubla mansa in competitiile continentale, echipa care marcase mai multe goluri in deplasare se califica.

Gol pentru un fotbalist român chemat de Edi Iordănescu la națională
Jucătorul Deian Sorescu a marcat golul echipei Gaziantep FK în meciul pierdut, scor 1-3, cu Rizespor, în etapa a 30-a a campionatului Turciei. Sorescu, care a fost titular, a marcat în...
Decizia BEC de a respinge protocolul Alianței Dreapta Unită, trasă la indigo cu cea dată pentru Alianța USR-PLUS în 2019. Excepția pentru PSD și precedentul Vadim Tudor
Alianța Dreapta Unită, formată din USR, PMP și partidul Forța Dreptei se găsește în imposibilitatea de a avea liste comune de candidați pentru alegerile din 9 iunie, după ce Biroul...