CFR si Rapid au terminat la egalitate in 'derbiul zapezii'

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Vineri, 13 Martie 2009, ora 22:45
1526 citiri

Campioana CFR Cluj si Rapid Bucuresti au terminat la egalitate in derbiul etapei XX din Liga I, scor 0-0.

Prima repriza a fost dominata de gazde, insa ocazii cu adevarat mari de gol nu au fost la niciuna din porti. Singurul lucru notabil al primei parti a fost accidentarea capitanului ardelenilor, Ricardo Cadu.

A doua repriza a inceput sub auspiciul ninsorii. Lapovita din prima parte s-a transformat in ninsoare abundenta. Giulestenii au dominat aceasta repriza, fiind in elementul lor pe zapada.

In minutul 68, arbitrul Augustus Constantin a decis intreruperea meciului, din cauza zapezii abundente care a acoperit tusele. Cea mai mare ocazie a partidei a apartinut alb-visiniilor, cand Pitbul a lovit bara portii aparate de Nuno Claro. Scor final, CFR Cluj - Rapid 0-0.

Meciul a fost transmis in format LIVE Text pe Ziare.com. mai jos aveti comentariul transmisiunii:

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei!

Min.92 Y. Kone trimite cu capul putin peste poarta

INFO: Meciul va fi prelungit cu 9 minute

Min.85 Schimbare Rapid: intra Ivelja in locul lui Pitbul

Min.83 Mare ocazie pentru Rapid! Pitbul loveste bara portii lui Nuno Claro!

Min.79 mara suteaza de la distanta, pe langa poarta

Min.78 Schimbare CFR: intra Ruiz in locul lui Pereira

Min.74 Schimbare Rapid: iese Herea si intra Emil Dica

Min.73 Jocul este confuz, ingreunat de terenul plin de zapada

INFO: Augustus Constantin a decis ca meciul poate sa reinceapa, dupa o noua trasare a tuselor

INFO: Jucatorii celor 2 echipe incearca sa-l convinga pe arbitru ca pot juca

Min.68 Augustus Constantin decide intreruperea meciului!

INFO: Ninsoarea continua la Cluj, la fel de puternica

Min.64 Rapidistii domina meciul in aceste momente, fiind aproape in elementul lor pe terenul inzapezit

Min.57 Grigorie rateaza si el o ocazie uriasa, trimitand peste poarta dupa o greseala a lui Nuno Claro

Min.55 Djalovic rateaza o buna ocazie. La faza imediat urmatoare, giulestenii trimit din nou foarte aproape de poarta lui Nuno Claro

INFO: Meciul a reinceput dupa intrerupere. Tusele au fost retrasate iar mingea inlocuita cu una portocalie

INFO: Augustus Constantin a intrerupt din nou meciul. Arbitrul solicita o minge colorata si retrasarea tuselor

Min.49 Pereira rateaza o buna oportunitate de a deschide scorul

INFO: Ninsoarea este din ce in ca mai puternica, ingrijitorii arenei din Cluj fiind nevoiti sa traseze din nou tuselele.

A inceput repriza secunda, cu o mica intarziere

_____________________

Finalul primei reprize

Min.45+1 Rapidistii solicita penalty. Grigorie este bruscat de Nuno Claro in marginea careului insa arbitrul a lasat jocul sa continue

Min.44 Alvaro Pereira suteaza puternic, de la 30 de metri, insa Andrade retine in 2 timpi

Min.41 Terenul imbibat de apa impiedica actiunile elaborate, astfel ca ambele echipa prefera angajarile in adancime

Min.37 Y. Kone suteaza puternic, de la 20 de metri, dar Andrade e la post si respinge

Min.33 Kone este blocat in careul advers de Andrade

Min.27 Pereira trimite pe langa poarta din lovitura libera

INFO: La Cluj ninge abundent

Min.21 Culio ia o actiune pe cont propriu, dribleaza un adversar si suteaza slab, pe langa poarta

Min.17 Capitanul CFR-ului, Cadu, s-a accidentat dupa un duel cu un adversar si nu va mai putea continua partida

Min.16 CFR-ul domina partida, insa nu au fost ocazii importante de gol

Min.12 Kone recupereaza un balon in apropierea careului giulestean, dar sutul sau este respins usor

Min.12 Grigorie este lansat bine de Djalovici in careul advers insa nu mai ajunge la balon

Min.8 Pereira suteaza foarte bine, Andrade respingand greu in corner

Min.7 Pitbul suteaza bine din lovitura libera, putin peste poarta lui Nuno Claro

Min.2 Djalovic are prima ocazie insa sutul sau e retinut de Nuno Claro.