Dinamo obtine un egal eroic in Giulesti

Duminica, 02 Mai 2010, ora 22:31
5529 citiri

Dinamo a obtinut un punct eroic in derbiul cu Rapid, "ros-albii" aparand scorul de 2-2 in 10 oameni mai bine de o repriza.

Elevii lui Talnar au inceput excelent partida, masandu-i pe rapidisti in propria jumatate de teren. Primul gol a venit oarecum firesc, Adrian Cristea pasand foarte bine pentru Andrei Cristea iar acesta l-a lobat extraordinar pe Bornescu.

Rapidul a echilibrat jocul, insa gazdele au ratat ocazii incredibile. "Cainii" pareau ca au dat lovitura in minutul 24, atunci cand o centrare a lui Cristea a fost deviata la Marius Alexe iar tanarul mijlocas l-a executat pe Bornescu.

Andone a mutat apoi decisiv, scotandu-l pe Grigorie si introducandu-l pe Ovidiu Herea, acesta din urma avand o contributie insemnata la prima reusita a giulestenilor. Centrarea sa este respinsa aiurea de Curca iar Kone, presat de un adversar, inscrie in propria poarta.

Doar 4 minute mai tarziu Ionita profita de o noua gafa a apararii dinamoviste si egaleaza cu un sut din margineaza careului.

Meciul, pana in acest moment spectaculos si placut ochiului, s-a rupt in finalul primei reprize. Pulhac a primit doua cartonase galbene in 3 minute si si-a lasat echipa in inferioritate.

"Ros-albii" s-au strans apoi extrem de bine in aparare, toata repriza secunda Rapidul atacand in gol, iar atunci cand fundasii oaspetilor au fost depasiti, Ionita, Raduta sau Helder si-au batut joc de ocazii incredibile.

Scor final, Rapid - Dinamo 2-2 si giulestenii par iesiti din lupta pentru titlu. Partida disputata pe stadionul "Valentin Stanescu" a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

INFO: Si Bornescu primeste cartonasul galben.

Eliminare Rapid: Bozovici vede al doilea cartonas galben si merge la vestiare.

INFO: Spiritele se incing. Mai intai Bozovici il loveste cu capul in figura pe Margaritescu, apoi Sapunaru s-a ratoit la Bratu.

INFO: Bozovici primeste cartonasul galben pentru simulare.

INFO: Schimbare Dinamo - Bratu intra in locul lui Andrei Cristea.

INFO: S-au aratat 4 minute de prelungire.

Min.88 Scarlatache greseste incredibil, Raduta preia bine, insa este blocat de Curca.

INFO: Moti primeste un cartonas galben si va lipsi in partida cu FC Timisoara.

Min.80 Rapidul ataca in valuri, insa Dinamo se apara exact.

INFO: Schimbare Dinamo - Margaritescu intra in locul lui Kone.

Min.73 Raduta iroseste o noua ocazie foarte mare, lobul sau trecand prin fata portii goale.

Min.70 Curca respinge din nou in fata o centrare trimisa de Bozovici, dar Dinamo scapa fara gol.

INFO: Schimbare Rapid - Iese Ionita si intra Raduta.

Min.66 Ocazie fabuloasa pentru Rapid! Curca a respins in fata lovitura de cap a lui Sapunaru, Ionita reia in bara iar Iordache trimite pe langa poarta!

Min.61 Helder primeste o pasa excelenta, pe culoar, insa Curca il blocheaza bine pe rapidist.

Min.55 Andrei Cristea scapa spre poarta lui Bornescu, dar suteaza peste poarta.

Min.53 Bozovici centreaza bine iar Ionita reia putin pe langa vinclu.

INFO: Schimbare Rapid - Helder intra in locul accidentatului Cesinha.

Min.48 Curca boxeaza un balon trimis bine de Herea din lovitura libera.

Min.46 Rapidul incepe in forta si rateaza o noua ocazie mare.

A inceput repriza secunda.

INFO: Schimbare Dinamo - Dragos Grigore intra in locul lui Marius Niculae

Finalul primei reprize

Min.46 Lazar incearca un lob, insa Curca respinge!

INFO: Vor fi doua minute de prelungire.

Min.42 Pulhac vede al doilea cartonas galben si este eliminat!

INFO: Cartonas galben si pentru Pulhac.

Min.39 Inca o ocazie pentru Rapid! Herea centreaza bine, Sapunaru reia, insa Curca respinge!

Min.37 GOOL RAPID !!! Ionita profita de o respingere gresita a lui Scarlatache si il executa pe Curca de la 16 metri!

INFO: Sapunaru primeste cartonasul galben.

Min.33 GOOL RAPID !!! Herea executa puternic o lovitura libera, Curca intervine aiurea iar Kone inscrie in propria poarta!

INFO: Schimbare la Rapid - Grigorie iese de pe gazon in huiduielile suporterilor si intra Herea.

INFO: Torje primeste un cartonas galben si nu va putea evolua in etapa urmatoare.

Min.30 Grigorie rateaza o noua ocazie rarisima.

Min.26 Ocazie uriasa ratata de Grigorie. Curca iese aiurea din poarta, dar Grigorie nu nimereste poarta goala de la 25 de metri.

Min.24 GOOL DINAMO !!! Marius Alexe inscrie cu un sut plasat de la 18 metri!

Min.23 Tanarul Marius Alexe il blocheaza extraordinar pe Sapunaru, in pozitie de ultim aparator.

INFO: Si rapidistul Iordache este avertizat cu cartonas galben.

INFO: Alexe primeste un cartonas galben.

Min.20 O noua ocazie monumentala pentru Rapid. Acelasi Cesinha centreaza in fata portii, unde nu ajunge insa Ionita.

Min.19 Cesinha centreaza bine de pe partea stanga, balonul scurgandu-se prin fata portii dinamoviste.

Min.15 Faza frumoasa a giulestenilor, insa Moti il blocheaza bine pe Bozovici.

Min.11 GOOL DINAMO !!! Adrian Cristea a pasat excelent pentru Andrei Cristea iar acesta l-a lobat superb pe Bornescu!

Min.8 Adrian Cristea suteaza bine, de la distanta, insa balonul trece la un metru de bara portii rapidiste.

Min.5 Matici suteaza frumos, de la 20 de metri, dar Curca retine usor.

Min.3 Torje centreaza bine din alergare, insa Bornescu iese si retine din fata lui Andrei Cristea.

Min.2 Dinamo incepe in ofensiva, Rapidul nu a trecut inca de jumatatea terenului.

INFO: Suporterii Rapidului au afisat o coregrafie impresionanta.

Min.1 A inceput meciul !!!

Rapid: Bornescu - Sapunaru, Fernandes, Ad. Iordache, Bozovici - Grigorie, C. Lazar, Matici, Spadacio, Cesinha - Ionita.

Rezerve: Straton, Helder, Raduta, Herea, Ciz, I. Iordache, Iencsi.

Antrenor: Ioan Andone

Dinamo: Curca - Molinero, Moti, Scarlatache, Pulhac - Torje, Kone, Ad. Cristea, Alexe - A. Cristea, M. Niculae.

Rezerve: Cr. Munteanu, D. Grigore, L. Rus, Zicu, Bratu, Margaritescu, Cl. Niculescu.

Antrenor: Cornel Talnar

Nicușor Dan, la depunerea candidaturii pentru Capitală: Va fi o luptă între oameni care doresc o justiție corectă și clanuri care sug de la bugetul statului
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, a declarat joi, 25 aprilie, la depunerea candidaturii pentru Primăria Capitalei și a listei Drepte Unite pentru alegerile locale din Bucureşti că în această...
Prima reacție a lui Clotilde Armand după ce a fost trimisă în judecată: ”Ciolacu a schimbat 4 procurori până a găsit unul din provincie pe care l-a avansat să mă ancheteze”
Primărița Sectorului 1, Clotilde Armand, a reacționat joi, 25 aprilie, la câteva ore după ce a fost trimisă în judecată. Într-un mesaj postat pe Facebook, Clotilde Armand precizează...
#Rapid Dinamo Live, #Rapid Dinamo derbi, #rezultat Rapid Dinamo, #egal Rapid Dinamo , #derbi