Dinamo pierde cu Brasov si spune adio titlului

Duminica, 31 Mai 2009, ora 22:18
6420 citiri

Liga Campionilor tinde sa devina o utopie pentru Dinamo. Formatia lui Mircea Rednic nu mai are nici o sansa sa castige campionatul dupa ce a pierdut, scor 0-2, cu FC Brasov si poate incheia abia pe locul 3, daca Timisoara isi primeste punctele de la TAS.

Cu o ureche spre Timisoara, dinamovistii au intrat pe teren extrem de crispati, iar de acest lucru au profitat baietii lui Razvan Lucescu, care au abordat partida cu foarte mult curaj.

Primele emotii la poarta lui Dolha s-au produs in minutul 18, cand Robert Ilyes a ratat de putin golul, trimitand pe langa poarta de la marginea careului.

Peste doar noua minute, bomba s-a detonat in Stefan cel Mare. Brasovenii au plecat pe un contraatac, iar pasa lui Surdu l-a gasit liber in careu pe Maldarasanu, care a deschis scorul.

Dinamovistii au continuat jocul modest si singurele probleme la poarta lui Dani Coman din prima repriza au fost produse de Adrian Cristea in minutul 38, cu o lovitura libera care a trecut milimetric pe langa poarta.

Cristi Borcea a intrat ca un uragan in vestiar la pauza meciului, iar Mircea Rednic a reactionat rapid. Ianis Zicu si Papa Malick au fost scosi de pe teren, iar locul lor a fost luat de Torje si Miranda.

Prima ocazie importanta din partea secunda au avut-o dinamovistii, la o reluare pe langa poarta a lui Danciulescu, dar in minutul 60 FC Brasov a dat din nou lovitura, reusind sa majoreze avantajul dupa un gol al lui Roman pe contraatac.

Fotbalistii lui Mircea Rednic nu s-au regasit nici dupa primirea golului cu numarul doi si ocaziile la poarta lui Dani Coman au fost rarisime, in timp ce actionarii dinamovisti s-au grabit sa fuga din tribune.

Dupa acest rezultat, Dinamo nu mai are nici o sansa sa castige campionatul in acest sezon, iar in cazul in care FC Timisoara va primi punctele de la TAS formatia lui Rednic este in pericol sa piarda si locul doi.

Desfasurarea partidei

*Apasati butonul Refresh (F5) pentru actualizarea paginii

Clasamentul in acest moment: 1. Unirea Urziceni 69p, 2. Dinamo 65p, 3. FC Timisoara 61p

90+3 -Final de meci!!!

90 - Inca trei minute suplimentare!

87 - Haos in atacul lui Dinamo. Minge gresita de Miranda in suprafata de pedeapsa

85 - Surdu si Izvoranu vad cartonasul galben

82 - Cristea primeste cartonasul galben

81 - Schimbare Brasov: Munteanu ii lasa locul lui Cristescu

76 - Maldarasanu face o cursa excelenta, scapa singur cu Dolha, dar rateaza!

73 - Marius Niculae suteaza puternic, dar pe centru si retine Coman

69 - Ilyes rateaza sansa majorarii diferentei cu un sut din unghi

67 - Ocazie buna pentru Dinamo, dar sutul lui Niculae este blocat!

INFO: Unirea Urziceni conduce Timisoara cu 2-1 dupa golul lui Bilasco!

62 - Actionarii lui Dinamo au disparut cu toti din loja!

60 - GOOOOOOOOL BRASOV!!!! Roman mareste avantajul dupa un contraatac fulger!!!

58 - Brasovenii cer penalty dupa o interventie asupra lui Adriano, jocul continua

54 - Catalin Munteanu ii ofera un cadou lui Torje, insa centrarea acestuia e respinsa in corner

INFO: Unirea Urziceni a egalat din penalty la Timisoara prin Razvan Paduretu

50 - Danciulescu rateaza incredibil din doar sase metri cu jumatate de poarta goala!!!

48 - Minge la Torje pe partea dreapta, dar centrarea e gresita

46 - Fluier de start!

Schimbari la Dinamo: Ies Zicu si Malick, intra Miranda si Torje

45+1 - Pauza!

45 - Dolha scoate din vinclu lovitura libera trimisa de Maldarasanu!

42 - Mihai Roman vede cartonasul galben

38 - Cristea suteaza din lovitura libera putin pe langa poarta lui Coman

36 - Dolha scoate salvator o reluare din fata portii a lui Ilyes!

33 - Cristea trimite putin peste poarta lui Dani Coman

32 - Sutul lui Tamas de la marginea careului este blocat la sacrificiu!

30 - Surdu este la un pas sa introduca balonul in plasa, dar nu ajunge la pasa lui Rui Duarte

27 - BOMBA IN STEFAN CEL MARE!!! Brasov deschide scorul prin Maldarasanu, dupa o pasa excelenta a lui Surdu!!

INFO: Timisoara a deschis scorul cu Unirea prin Gigel Bucur

24 - Gabi Bostina executa lovitura libera in zid

21 - Dani Coman il faulteaza la 25 de metri pe Danciulescu si primeste cartonas galben.

18 - Sutul lui Ilyes de la marginea careului trece la o palma de poarta lui Dolha

15 - Gabi Bostina suteaza de la 25 de metri mult peste poarta

13 - Dinamovistii nu pot strapunge defensiva brasoveana si din tribune se aud primele semne de nemultumire

10 - Tamas se complica la 30 de metri de propria poarta, dar este faultat.

7 - Surdu suteaza de la marginea careului, Dolha retine fara probleme

3 - Inceput curajos al brasovenilor. Tamas blocheaza un contraatac

Fluier de start

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Goian, Tamas, Izvoranu - Zicu, Papa Malick, Bostina, Ad. Cristea - Danciulescu, Niculae

REZERVE: Matache, Pulhac, Homei, Predescu, Torje, Miranda, Vranjkovici

FC Brasov: Coman - Rui Duarte, Abrudan, Nae Constantin, Cr. Ionescu - Roman, Maldarasanu, Adriano, C. Munteanu, Ilyes - Surdu

REZERVE: Stelea, Ezequias, C. Dedu, M. Cristescu. B. Nicolae, Sburlea, Senin

A murit o legendă a sportului românesc, cu 7 titluri naționale. Anunțul clubului Dinamo
Clubul Sportiv Dinamo a anunţat, joi, decesul profesorului Horaţiu Giurgiu (85 de ani), o legendă a baschetului românesc şi a CS Dinamo. Antrenorul cunoscut de apropiați sub numele de...
Nota de plată a venit și e uriașă: ce sancțiuni s-au dictat după bătăile de la meciul Dinamo - UTA
Echipele Dinamo şi UTA Arad vor juca patru meciuri fără spectatori ca urmare a incidentelor petrecute la meciul direct, disputat la 8 martie, în etapa a 30-a din Superligă, a decis, miercuri,...