Dinamo, umilita din nou de Galatasaray

Joi, 05 Noiembrie 2009, ora 21:53
4209 citiri

Dinamo a pierdut, scor 0-3, intalnirea jucata joi seara, pe teren propriu, cu Galatasaray, in Grupa F a Europa League.

Nicio problema nu i-a pus Dinamo lui Galatasaray, care s-a impus la Bucuresti, la scor, fara nici macar sa forteze.

Pe un stadion gol si fara Andrei Cristea, rapus de o raceala, dinamovistii, care in urma cu doua saptamani au fost invinsi cu 4-1, au luat primul gol in minutul 22. Australianul Kewell a fost cel care a punctat, cu un sut frumos de la 15 metri.

Dupa numai doua minute, turcii si-au marit avantajul pe tabela de marcaj, prin reusita lui Nonda, cu capul, ajutat si de Dolha.

Al treilea gol al partidei a venit in repriza a doua, mai exact in minutul 56, si a fost o adevarata bijuterie: Topal a punctat cu un sut splendid de la 20 de metri.

Din minutul 68, "cainii" au evoluat in 10 oameni, dupa ce senegalezul N'Doye a primit cel de-al doilea cartonas galben si, bineinteles, pe cel rosu.

In celalalt meci al Grupei F, Panathinaikos Atena s-a impus la Sturm Graz, cu 1-0, prin golul marcat de Katsouranis, in minutul 70.

Dupa patru etape, clasamentul Grupei F arata in felul urmator: 1. Galatasaray - 10 puncte, 2. Panathinaikos - 9 puncte, 3. Dinamo - 3 puncte, 4. Sturm Graz - 1 punct. Urmatoarea etapa (3 decembrie): Dinamo - Sturm Graz si Galatasaray - Panathinaikos.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Dinamo Bucuresti si Galatasaray Istanbul, din Grupa F a Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII

min.90 - Vor fi 3 minute de prelungire.

min.88 - Dolha retine fara probleme sutul lui Keita, de la mare distanta.

min.86 - Ultima schimbare la turci: iese Zan, intra Gungor.

min.85 - Rus suteaza, dar fara probleme pentru Leo Franco.

min.81 - Torje trage mult peste poarta turcilor.

min.78 - O noua schimbare la "Galata": intra Elano, iese Sarp.

min.77 - Tamas trage pe langa poarta lui Leo Franco.

min.73 - Schimbare la Galatasaray: a intrat Keita, a iesit Nonda.

min.72 - Torje cade in careul turcilor, dar arbitrul nu acorda lovitura de la 11 metri.

min.68 - N'Doye este eliminat, dupa ce vede al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

min.66 - Dolha scoate un gol ca si facut, la un sut al lui Turan, din careul dinamovist.

min.65 - Schimbare la Dinamo: iese Cristea, intra Rus.

min.61 - Niculescu trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

min.60 - Din 10 metri, Nonda trimite peste poarta. Mare ocazie ratata de atacantul turcilor.

min.59 - Schimbare la Dinamo: iese Kone, intra Bostina.

*Dinamo, practic, nu conteaza in acest joc.

min.56 - GOOOL GALATASARAY !!! Topal inscrie un gol magnific, cu un sut de la 20 metri, perpendicular stanga !!!

min.53 - Galben si pentru Pulhac.

min.49 - Galben pentru N'Doye.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Dolha retine centrarea lui Kewell.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - Leo Franco retine sutul slab al lui Alexe.

min.39 - Putinii suporteri turci prezenti in tribune canta "Hagi, te iubesc".

min.36 - Niculescu trage pe langa poarta aparata de Leo Franco.

min.33 - Moti respinge excelent o centrare in fata portii, trimisa de Sabri de pe dreapta.

min.30 - Pana in acest minut, "cainii" nu au tras niciun sut pe spatiul portii adverse.

min.28 - Posesia mingii: Dinamo - 40% / Galatasaray - 60%.

min.24 - GOOOL GALATASARAY !!! Dolha scapa in poarta o lovitura de cap a lui Nonda !!!

*Sa speram ca meciul va avea mai mult ritm de acum incolo.

min.22 - GOOOL GALATASARAY !!! Kewell il invinge pe Dolha cu un sut de la 15 metri !!!

min.20 - Meci foarte slab, pana acum, pe stadionul din Soseaua Stefan cel Mare.

min.16 - Dolha retine cu dificultate o centrare de pe stanga.

min.7 - Dolha retine sutul lui Kewell.

min.6 - Ozbek trimite peste poarta lui Dolha, dintr-o pozitie buna.

min.5 - Pana acum, nicio faza de poarta.

INFO: Meciul se desfasoara fara spectatori in tribune.

INCEPUTUL PARTIDEI

Echipele:

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Tamas, Moti, Pulhac - Torje, N'Doye, Kone, Adrian Cristea - Alexe, Niculescu.

Rezerve: Curca, Rus, Zicu, Bostina, Molinero, Goian, Ze Kalanga.

Antrenor: Cornel Talnar.

Galatasaray: Leo Franco - Sabri, Servet Cetin, Gokhan Zan, Hakan Balta - Ozbek, Sarp, Topal - Arda Turan, Kewell - Nonda.

Rezerve: Aykut, Gungor, Ucar, Linderoth, Elano, Keita, Ayhan

Antrenor: Frank Rijkaard.

Arbitru: Michael Weiner (Germania)

Arbitri asistenti: C.Bornhorst si M.Anklam (Germania)

Arbitri aditionali: B.Rafati si P.Gagelmann (Germania)

Arbitru de rezerva: Marco Fritz (Germania)

Delegat UEFA: Andreas Akkelides (Cipru)

Observator UEFA: Livio Bazzoli (Italia)

Intalnirea are loc pe stadionul "Dinamo" din Bucuresti.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...