Inca un pas spre necalificare

Sambata, 28 Martie 2009, ora 22:43
12601 citiri

Reprezentativa nationala de fotbal a Romaniei a pierdut sambata seara, scor 2-3, intalnirea cu reprezentativa similara a Serbiei, din Grupa a 7-a a preliminariilor europene pentru Campionatul Mondial din 2010.

O partida superba a avut loc la Constanta, care din nefericire s-a incheiat cu infrangerea Romaniei, poate nemeritata dupa modul in care sarbii au marcat golurile.

Lipsit de aportul lui Goian, Ghionea si Chivu, Victor Piturca l-a trimis in centrul defensivei noastre, alaturi de Tamas, pe Dorel Stoica. O alta mutare surprinzatoare a selectionerului a fost inlocuirea lui Florentin Petre, accidentat si neconvocat, cu Florin Costea.

Primele minute ale partidei de pe stadionul "Farul" au fost foarte echilibrate, cu nicio ocazie importanta. Apoi a venit minutul 18, care a adus si primul gol al meciului, marcat de elevul lui Loti Boloni de la Standard, Jovanovici. Atacantul sarb, folosit in acest meci pe pozitia de mijlocas stanga, a marcat cu noroc, dupa ce in prealabil Krasic a trimis in bara.

Imediat dupa marcarea golului, fanii sarbi au vrut sa arate de ce sunt considerati de multi drept cei mai periculosi suporteri din Europa si si-au dat in petec, aruncand cu torte spre teren si luandu-se la bataie cu jandarmii.

Primirea golului i-a facut pe tricolori sa se arunce in atac, insa fazele importante la poarta lui Stoikovici au lipsi, poate cu exceptia ocaziei ratate de Mutu, in minutul 32.

Din nou pe contraatac, Pantelici a spacat singur cu Lobont, dar interventia lui Contra l-a salvat pe goalkeeperul dinamovist de la primirea celui de-al doilea gol. Asta doar pentru cateva secunde, pentru ca la faza imediat urmatoare, Dorel Stoica si-a introdus mingea in propria poarta, dupa un corner executat de Krasic. La pauza, 0-2!

Sarbii au marcat din offside

Repriza a doua l-a adus pe teren pe Tanase, intrat in locul lui Codrea, si i-a mai adus pe tricolori in atac, care aveau sa marcheze repede, in minutul 50, prin Marica, la capatul unei faze superbe.

Peste 9 minute, sarbii aveau insa sa-si dubleze iar avantajul pe tabela de marcaj, de data acesta dintr-un offside. Ivanovic a fost autorul golului.

Si romanii au luat-o de la capat cu atacurile, avand dupa 15 minute trecute din repriza secunda acelasi handicap de remontat ca la inceputul ei.

Stoica a nimerit poarta corecta in cele din urma

Dupa doua ocazii ale lui Contra si introducerea in teren a lui Bucur, tricolorii au reusit sa se apropie din nou la un gol de sarbi. A marcat Stoica (min.74), cel care in prima repriza inscrise la aceeasi poarta. De data aceasta a nimerit-o pe cea care trebuie. Craioveanul a marcat cu capul dupa o centrare perfecta a lui Mutu.

Pana la finalul meciului ar mai fi de remarcat poate un penalti neacordat romanilor si gestul incredibil al lui Cosmin Contra, de departe cel mai bun jucator al Romaniei, care si-a scrantit mana, dar a continuat sa joace.

A fost cel de-al treilea meci jucat de Romania acasa in aceste preliminarii, tricolorii inregistrand doua infrangeri si un egal. Si 8 goluri primite!

Urmeaza meciul de miercuri cu Austria, disputa care ne-ar putea scoate definitv din lupta pentru calificare, asta daca nu suntem scosi deja.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Romaniei si Serbiei, din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010.

Desfasurarea meciului:

min.90+4 - FINALUL MECIULUI !!!

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute!

min.90 - Galben pentru Tamas.

min.87 - Incredibil: Cosmin Contra si-a bandajat mana si a reintrat in teren!

*Vom juca in inferioritate numerica acest sfarsit de meci.

min.84 - Cel mai bun jucator al Romaniei in acest meci, Cosmin Contra, si-a scrantit mana si nu mai poate continua!

min.83 - Marius Niculae cade in careu, insa arbitrul nu acorda nimic.

min.78 - Jankovici reia imprecis o centrare buna a lui Stankovici.

min.77 - Tamas respinge excelent centrarea lui Krasici.

min.76 - Ultima schimbare a Romaniei: iese Cocis, intra Marius Niculae.

min.75 - Rat centreaza, dar Marica lufteaza incredibil dintr-o pozitie ideala !!!

min.74 - GOOOOOOOOOOOOOOOOLLL ROMANIA !!! Dorel Stoica inscrie cu capul, dupa o centrare venita de la Mutu !!!

min.73 - Galben pentru Subotic.

min.71 - Marica, din 5 metri, jenat de un adversar, trimite pe langa poarta, dupa o pasa venita de la Gigel Bucur.

min.68 - Faza superba facuta de "Gurita", incheiata cu un sut de la 20 de metri retinut de Stojkovici, din pacate.

min.66 - A doua schimbare si la sarbi: intra Subotici, iese Pantelici.

min.63 - O noua schimbare facuta de Piturca: intra Bucur, iese Costea.

min.63 - De la marginea careului, Contra suteaza, dar un aparator sarb blocheaza sutul.

min.61 - Schimbare la sarbi: iese Jovanovici, intra Jankovici.

*La reluare se observa ca Ivanovici era in offside, iar inainte Vidici a intrat cu talpa ridicata!

min.59 - GOOLL SERBIA !!! Ivanovici inscrie in urma unui corner si a unei balbaieli a apararii noastre !!!

min.56 - Costea nu reuseste sa reia spre poarta recentrarea lui Contra.

min.54 - Radoi si Zigici vad cate un cartonas galben.

min.52 - Pantelici scapa iar singur cu Lobont, dar este in offside de data asta.

min.50 - GOOOOOOOOOOOOOOOOLLL ROMANIA !!! Marica il invinge pe Stojkovici cu un lob, dupa ce a primit o pasa geniala de la Mutu !!!

min.46 - De la vreo 25 de metri, Mutu suteaza putin pe langa vinclul portii aparate de Stojkovici.

min.46 - Victor Piturca face prima schimbare: iese Codrea, intra Tanase.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE !!!

----------------------------------------------

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.45 - Cu un minut va fi prelungita prima repriza!

*DEMISIA, DEMISIA se aude din tribune!

min.44 - GOOLL SERBIA !!! Krasici executa cornerul, iar Dorel Stoica isi introduce mingea in propria poarta !!!

min.44 - Pantelici scapa singur cu Lobont, insa din spate vine Contra care respinge in corner.

min.39 - Galben pentru Mutu.

min.38 - Faza periculoasa la poarta lui Lobont, incheiata in cele din urma cu bine pentru tricolori.

min.37 - Centrarea lui Rat pentru Marica este retinuta cu usurinta de goalkeeperul sarb.

min.33 - Din nou Mutu este aproape de egalare, insa retine acelasi Stojkovici.

min.32 - MARE OCAZIE A ROMANIEI !!! Mutu castiga duelul cu Zigici, ramane cu Stojkovici , insa este blocat de aparatorii sarbi chiar in momentul sutului.

min.31 - Lobont retine sutul lui Jovanovici, de la vreo 18 metri. Tot pe contraatac.

min.27 - Dintr-o pozitie grea, Marica reia imprecis, in urma unei pase venite de la Rat.

min.26 - Tamas respinge cu greu o centrare a lui Obradovici.

min.25 - De la 22 de metri, Cocis suteaza mult peste poarta lui Stojkovici.

min.22 - Un alt contraatac al sarbilor, de data aceasta cu Pantelici in prim plan, era sa se termine rau pentru tricolori.

INFO: Incidente in sectorul rezervat sarbilor. Acestia din urma au inceput sa se ia la bataie cu fortele de ordine si sa arunce cu torte si scaune in teren.

*Fanii Serbiei au aprins mai multe torte dupa marcarea golului, pe care le-au aruncat apoi in teren.

min.18 - GOOLL SERBIA !!! Jovanovici inscrie din 5 metri, in urma unui contraatac purtat de Krasici !!!

min.13 - Stojkovici retine lovitura de cap a lui Mutu, de la vreo 12 metri.

min.12 - Vidic respinge din fata porti o centrare a lui Costea, dupa o faza excelenta a tricolorilor.

min.9 - Marica centreaza pentru Mutu, insa decarul nostru nu mai ajunge la minge.

min.9 - Zigic il impinge pe Lobont dupa ce mingea a iesit in afara terenului de joc, insa arbitrul nu-i acorda niciun cartonas, desi merita cu prisosinta un galben.

min.7 - Pantelici inscrie, dupa o pasa cu capul a lui Zigici, insa dintr-o pozitie mare de offside. Golul este anulat!

min.6 - Centrare lui Mutu pentru Cocis este respinsa cu greu de Stojkovici.

min.4 - Pasa lui Mutu in adancime pentru Cocis este prea lunga si este prinsa de portarul oaspetilor.

min.4 - Lobont iese bine din poarta si retine din fata lui Pantelici.

min.3 - Lovitura de la colt a ramas fara rezultat pe tabela de marcaj.

min.2 - Radoi respinge in corner o centrare a lui Milijas.

*Romania a avut lovitura de start.

INCEPUTUL PARTIDEI !!!

INFO: Tribunele stadionului "Farul" din Constanta sunt pline!

INFO: Rezervele Romaniei in aceasta seara: Pantilimon, Sapunaru, Ovidiu Petre, Tanase, Nicolita, Bucur si Niculae.

INFO: Inainte cu doar doua ore inainte de startul intalnirii, Victor Piturca a decis sa-l inlocuiasca pe Banel Nicolita cu Florin Costea 11-le de start.

Echipele:

ROMANIA: Lobont - Contra, Tamas, Stoica, Rat - Radoi, Codrea - Cocis - Costea, Marica, Mutu.

Antrenor: Victor Piturca.

SERBIA: Stojkovici - Ivanovici, Vidici, Dragutinovici, Obradovici - Stankovici, Milijas, Krasici, Jovanovici - Pantelici, Zigici.

Antrenor: Radomir Antici.

Partida este arbitrata la centru de italianul Simone Trefoloni, ajutat la cele doua tuse de compatriotii sai A.Stagnoli si R.Faverani.

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
#nationala fotbal Romania, #nationala fotbal Serbia, #Campionat Mondial 2010 , #derbi