Dinamo invinge Urziceniul in ultima secunda

Duminica, 20 Septembrie 2009, ora 21:50
3417 citiri

Derbiul rundei cu numarul 7 din Liga 1 a fost castigat in ultimul minut de Dinamo. Echipa lui Dario Bonetti a castigat in ultimul minut meciul cu Unirea Urziceni, scor 2-1.

Meciul revansei, asa cum a fost el numit de jucatorii lui Dinamo, a fost tratat cu prudenta de Dario Bonetti, care a aliniat o formula de start ce continea un singur atacant si trei mijlocasi la inchidere.

Tactica aleasa de Bonetti s-a resimtit si in jocul dinamovistilor. Urziceniul a controlat categoric prima repriza si a marcat la prima ocazie de poarta, in minutul 23, dupa ce Iulian Apostol a prins un sut de senzatie din afara careului.

Emilian Dolha a fost salvator la sutul lui Bilasco, iar finalul primei reprize a trezit orgoliul dinamovistilor care au avut doua sanse mari de gol prin Kone si Ousmane N'Doye.

La pauza, Bonetti a recunoscut ca a gresit tactica si l-a introdus pe Marius Alexe in locul lui Rus, iar peste doar patru minute de la reluare dinamovistii au egalat printr-un sut superb, in vinclu, trimis de Andrei Cristea de la 20 de metri.

Dinamo a fortat obtinerea celor trei puncte si a avut castig de cauza in prelungirile partidei, cand Gabriel Torje l-a lobat superb pe Arlauskis.

Dupa acest rezultat, Dinamo a egalat Unirea Urziceni in clasament, cu 13 puncte.

Dinamo - Unirea Urziceni 2-1

90+3 - Final de meci!

90+2 - GOL DINAMO! Minge in adancime pentru Torje, iar acesta inscrie cu un lob!

90 - Doua minute de prelungiri!

87 - Schimbare Urziceni: Maftei ii lasa locul lui Nicu

83 - Claudiu Niculescu are o lovitura buna dintr-o pozitie buna, dar executa lamentabil.

78 - Ocazie monumentala pentru Dinamo! Cristea suteaza din unghi, Arlauskis respinge in fata, iar Torje, cu toata poarta in fata, trimite peste din trei metri!

76 - Dolha iese si respinge o lovitura de colt periculoasa.

72 - Schimbare Urziceni: Iese Apostol si intra Brandan.

71 - Cartonas galben pentru Claudiu Niculescu

70 - Schimbare Dinamo: Iese Zicu, in fluieraturile suporterilor, si intra Niculescu. Zicu a plans din cauza suporterilor.

69 - Centrare periculoasa a lui Pulhac, Maftei il jeneaza pe Alexe si mingea ajunge in bratele lui Arlauskis.

65 - Sorin Frunza suteaza superb de la 25 de metri, milimetric pe langa vinclu.

63 - Dolha respinge un sut bun trimis de Tibi Balan dupa o neatentie a defensivei dinamoviste.

61 - Schimbare Urziceni: Semedo intra in locul lui Bilasco

59 - Paraschiv suteaza de la 20 de metri, Dolha respinge in corner.

57 - Un sut deviat ajunge la Bilasco, acesta reia spre poarta, dar mingea trece pe langa.

53 - In aceasta repriza desfasurarea meciului s-a schimbat: Dinamo e echipa care are o posesie mai buna.

49 - GOL DINAMO! Andrei Cristea egaleaza cu un sut superb in vinclu, de la 20 de metri

46 - A inceput partea a doua!

Dario Bonetti il inlocuieste pe Rus cu Alexe

45+3 - Final de repriza!

45 - N'Doye executa bine o lovitura libera, dar Arlauskis se intinde serios si scoate de sub bara.

44 - Kone reia cu capul, Arlauskis respinge in fata, mingea ii revine dar de aceasta data sutul ivorianului este scos de pe linie de Galamaz.

43 - Dolha salveaza un gol ca si facut la o reluare din interiorul careului a lui Bilasco.

41 - Joc extrem de fragmentat, cu multe faulturi dictate de arbitrul neamt.

37 - Dinamo nu-si revine dupa primirea golului. Posesia este in continuare de partea campioanei.

32 - Raul Rusescu primeste cartonasul galben pentru proteste

29 - GOL UNIREA URZICENI! Apostol deschide scorul printr-un sut superb de la 22 de metri!

26 - Arbitrul neamt opreste o actiune de atac a dinamovistilor pentru fault in atac facut de Rus.

22 - Frunza bate o lovitura libera de la 30 de metri, mingea se duce mult peste poarta.

20 - Dinamo practica un joc defensiv in startul meciului, Bonetti folosind trei inchizatori. Urziceni are mingea, dar nu prea stie ce sa faca cu ea.

15 - Cristea scapa pe contraatac, dar este blocat de Bordeanu si Paraschiv.

12 - Kone suteaza din marginea careului peste poarta lui Arlauskis.

8 - Gabriel Torje executa bine o lovitura libera din lateral, mingea trece putin pe langa vinclu.

4 - Moment hilar in Stefan cel Mare. Dinamovistii degajeaza in arbitru si mingea iese in aut. Pentru cateva momente nu s-a stiut cine sa repuna de la margine.

1 - Incepe partida!

Dinamo: Dolha - Scarlatache, Tamas, Grigore, Pulhac - Torje (capitan), N'Doye, Kone, Rus, Andrei Cristea, Zicu

Unirea Urziceni: Arlauskis - Galamaz, Bilasco, Paraschiv, Rusescu, Balan, Bruno Fernandes, Bordeanu, Maftei, Frunza, Apostol

EXCLUSIV. Anunț neașteptat despre antrenorul lui Dinamo. Fostul oficial îl apără pe Ovidiu Burcă
Fostul recrutor al lui Dinamo, Octavian Marin, a explicat ce impact au avut la echipă antrenorii din acest sezon, Ovidiu Burcă și Zeljko Kopic. Octavian Marin crede că criticile care s-au...
FC Botoșani - Dinamo, o nebunie de meci: autogol, gol anulat, penalty ratat, accidentare gravă. Lovitura de grație, în prelungiri
Formaţia Dinamo a fost învinsă, marţi, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa FC Botoşani, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. Pentru FC Botoşani au marcat Moura (13 -...