Marinescu ingroapa Rapidul. CFR Cluj defileaza in Giulesti

Sambata, 17 Octombrie 2009, ora 20:00
3958 citiri

CFR Cluj s-a impus in Giulesti, scor 4-1, mult mai greu decat o arata scorul, si este noul lider al Ligii I.

Prima repriza a inceput excelent. Oaspetii au deschis scorul in minutul 10, brazilianul Nei profitand de o mare eroare a lui Marinescu.

Nici doua minute nu a durat pana la egalare, celalalt portar, Nuno Claro, gafand si el incredibil si permitandu-i lui Herea sa marcheze.

Dupa un debut de meci mai slab, rapidistii au luat conducerea jocului avand ocazii uriase de a marca. Ionita, de doua ori singur cu portarul, si Iencsi, care a trimis in bara, au fost aproape de a-i aduce pe giulesteni in avantaj.

Cum ocaziile se razbuna, cei de la CFR dau lovitura in ultimul minut al primei parti. Marinescu gafeaza inca o data si acelasi Nei reuseste dubla.

Gazdele incep puternic repriza secunda incercand sa egaleze cat mai repede. Si cat de aproape au fost rapidistii de acest lucru, Helder sutand superb in minutul 60, insa balonul a lovit din nou bara.

Dupa o ratare mare a lui Herea, ardelenii lovesc cand nimeni nu se astepta. Culio centreaza bine, din corner, iar Gabi Muresan il executa pe Marinescu cu o lovitura de cap. Pentru ca lucrurile sa fie si mai clare, Marinescu gafeaza inca o data la o lovitura libera trimisa de Muresan si ii Permite lui Peralta sa duca scorul la un incredibil 4-1.

Rapidul pierde poate nemeritat dupa cum a decurs jocul, elevii lui Hizo avand mult mai multe ocazii de poarta plus doua bare. Din pacate pentru ei, giulestenii au fost ingrupati practic de portarul Marinescu si pierd primul loc in clasament.

Partida de pe stadionul Valentin Stanescu a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei !!!

Min.91 Lovitura libera indirecta: Spadacio suteaza puternic, Panin respinge in corner.

Min.90 Raduta scapa spre poarta lui Stancioiu, dar este semnalizat aiurea in pozitie de off-side.

Schimbare Rapid: Raduta intra in locul lui Ionita.

Schimbare Rapid: Dobroiu intra in locul lui Herea.

Min.74 GOOOOOOOOL CFR Cluj! Muresan trimite bine din lovitura libera, Marinescu scapa balonul in fata iar Peralta indeplineste o simpla formalitate!

Schimbare CFR: Mara intra in locul lui Nei!

INFO: Culio ii arata arbitrului o bricheta aruncata din tribune.

Min.60 GOOOOOOOL CFR CLUJ! Culio centreaza bine iar Gabi Muresan inscrie cu o lovitura de cap plasata excelent!

Min.67 Actiune frumoasa a clujenilor. Traore centreaza pentru Nei, acesta prelungeste la Culio iar argentinianul suteaza in blocaj.

Min.65 Stancioiu respinge excelent lovitura de cap trimisa de Herea!

Schimbare CFR: Dubarbier intra in locul lui Deac.

Min.63 Stancioiu retine bine o lovitura libera trimisa de Spadacio.

Schimbare Rapid: Cesinha intra in locul lui Buga.

Min.60 BARA RAPID! Helder are o executie fenomenala, un sut de la 25 de metri lateral dreapta, care izbeste bata unui Stancioiu impietrit!

Min.53 Culio este avertizat cu cartonas galben pentru un fault la Bozovici.

Min.52 Herea vede si el cartonasul galben.

Min.48 Traore are o actiune buna, inas sutul sau se duce peste poarta.

A inceput repriza secunda !!!

Finalul primei reprize!

Min.46 Rapidistii cer penalti. Herea suteaza din interiorul careului in bratul lui Muresan, dar Tudor nu acorda lovitura de la 11 metri.

Min.45 GOOOOOL CFR CLUJ! Brazilianul Nei marcheaza dupa o noua gafa a portarului Marinescu!

Min.40 Spadacio rateaza incredibil din 12 metri! Brazilianul suteaza milimetric pe langa poarta din centru careului mare!

Schimbare CFR: Iese accidentatul Nuno Claro si intra Stancioiu

Min.37 BARA RAPID! Iencsi trimite excelent cu capul, Nuno Claro este batut, dar mingea loveste bara!

Min.35 Marinescu da din nou emotii Rapidului intervenind nesgur la o centrare trimisa de Edimar.

Min.31 Ionita este lansat excelent de Buga, dar tanarul atacant giulestean este blocat bine de Nuno Claro.

Min.27 Traore vede si el cartonasul galben.

Min.26 Culio isi incearca norocul cu un sut de la distanta.

Min.17 Traore primeste un cartonas galben.

Min.16 Ocazie uriasa pentru Rapid! Ionita scapa singur spre poarta insa este blocat in ultimul moment de Cabrera.

Min.12 GOOOOOOOL RAPID! Nuno Claro comite o gafa incredibila! Portarul boxeaza o centrare in spatele lui Herea iar balonul se duce in poarta!

Min.11 GOOOOOL CFR! Cabrera suteaza puternic din unghi, Marinescu scapa balonul iar Nei il impinge in plasa!

Min.10 Actiune buna a clujenilor in partea stanga, dar defensiva giulestenilor respinge centrarile lui Dani si Deac

Min.8 O prima actiune de poarta! Traore centreaza pentru Nei, dar Helder respinge in corner.

Min.1 A inceput meciul !!!

Rapid: 1. A. Marinescu, 19. Bozovici, 28. Ad. Iordache, 32. Ad. Iencsi, 2. Ferreira, 10. Herea, 6. Matici, 15. C. Lazar, 30. Spadacio, 29. Buga, 11. Al. Ionita

CFR Cluj: 1. Claro, 4. Panin, 3. Cabrera, 6. G. Muresan, 66. Edimar, 19. Culio, 31. Dani, 8. Peralta, 32. Nei, 9. L. Traore, 77. Deac

AUR și partidul lui Șoșoacă, în scădere, în intenția de vot la alegerile europarlamentare. Cum arată topul, cu mai puțin de două luni înainte de alegeri SONDAJ
Alianţa PSD-PNL este creditată că 46,6% din intenţiile de vot la alegerile europarlamentare, AUR cu 16,7%, iar Alianţa Dreapta Unită cu 13,8%, conform unui sondaj realizat de INSCOP în luna...
Efectul renunțării coaliției la medicului Cârstoiu: Gabriela Firea va candida la București din partea PSD. PNL va merge separat cu Sebastian Burduja la alegeri
PSD şi PNL au decis să candideze separat la Primăria Capitalei. Coaliția de guvernare a renunțat luni seara, 22 aprilie, la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu. Gabriela Firea şi Sebastian...