Remiza fabuloasa intre Urziceni si Dinamo

Duminica, 28 Martie 2010, ora 21:49
10118 citiri

Unirea Urziceni si Dinamo au oferit cel mai spectaculos meci din acest an, incheiat la egalitate, scor 4-4. Partida a avut o desfasurare halucinanta, dinamovistii ratand victoria in prelungiri.

Meciul de la Urziceni a adus totodata si cele mai frumoase zece minute din aceasta editie de campionat. Desfasurarea scorului a fost halucinanta si a uimit pe toata lumea.

Mai intai, dupa 70 de secunde de joc, ialomitenii au deschis scorul prin Onofras, dupa o gafa in lant a apararii dinamoviste.

Echipa din Stefan cel Mare a avut o revenire de senzatie. In minutul 6, Bruno Fernandes a pasat catre Tudor, iar mingea s-a dus in plasa, aducandu-ne aminte de autogolul lui Banel Nicolita de pe Santiago Bernabeu.

Scenariul halucinant de la Urziceni a continuat, iar in minutul 8 Dinamo a preluat conducerea, dupa un gol frumos al lui Andrei Cristea, urmat doua minute mai tarziu de o actiune personala a lui Semedo, care a facut 2-2.

Dupa cele zece minute fantastice, cele doua echipe au mai calmat jocul, iar pana la pauza doar Gabi Torje putea sa mai inscrie, insa sutul sau din minutul 17 a lovit transversala si a cazut in fata portii.

Ritmul formidabil al meciului a continuat si in partea a doua, cand cele doua echipe au continuat recitalul ofensiv, dar si al gafelor.

Mai intai, Gabi Torje a facut 3-2 pentru Dinamo in minutul 48, printr-un sut la coltul lung, iar apoi, dupa penaltyul transformat de Andrei Cristea in minutul 62 echipa din Stefan cel Mare parea sa se desprinda in castigatoare.

Totusi, o gafa a lui Ema Dolha din minutul 68 le-a redat sperantele ialomitenilor. Portarul lui Dinamo a scapat o minge in fata si l-a faultat pe Bilasco, iar acesta l-a invins ulterior pe cel care a intrat in locul lui Dolha, Curca.

Ialomitenii s-au aruncat in ofensiva pe final de meci si au ratat ocazie duap ocazie la poarta lui Curca, insa au avut de asteptat pana in minutul 94 pentru a izbavi golul egalizator, prin Bilasco, a carei lovitura de cap s-a dus langa bara.

Unirea Urziceni - Dinamo 4-4

* Apasati butonul Refresh (F5) pentru actualizarea paginii

Final de meci!

GOL UNIREA! Bilasco inscrie cu o lovitura de cap dupa o centrare a lui Fernandes

80 - Rusescu patrunde frontal, insa trage slab si Curca retine

76 - Semedo centreaza din dreapta, Curca scapa mingea, dar Rusescu nu poate inscrie!!!

75 - Schimbare Dinamo: Adrian Cristea intra in locul lui Alexe

73 - Rusescu bate bine o lovitura libera, Curca scapa mingea in fata, insa in cele din urma retine sutul lui Onofras

70 - GOL UNIREA! Bilasco transforma lovitura de pedeapsa!

69 - Schimbare Dinamo: Curca intra in locul lui Dolha

67 - Penalty pentru Urziceni! Dolha scapa mingea in fata si il faulteaza pe Bilasco!

66 - Schimbare Urziceni: Paduretu si Rusescu intra in locul lui Apostol si Onofras

64 - GOL DINAMO! Andrei Cristea transforma penaltiul

63 - Penalty pentru Dinamo dupao interventie a lui Tudor asupra lui Andrei Cristea!

61 - Zivny vede cartonasul galben

60 - Ricardo vede cartonasul galben

59 - Apostol incearca o verticalizare insa greseste pasa

56 - Galamaz vede cartonasul galben pentru proteste

52 - Moti respinge gresit, dar Dolha salveaza o lovitura de colt

48 - GOL DINAMO! Niculae deviaza catre Torje, iar acesta inscrie cu un sut la coltul lung!

46 - Reincepe meciul!

45 - Pauza!

43 - Frunza centreaza din banda stanga, respinge Zivny.

39 - Gazdele sunt din ce in ce mai iritate de maniera de arbitraj a lui Marius Avram

35 - Onofras trimite un sut centrare, prinde Dolha!

31 - Cosmin Moti vede cartonasul galben!

26 - Andrei Cristea suteaza defectuos de la 20 de metri

23 - Frunza patrunde frontal, insa sutul sau este blocat

20 - Marius Niculae reia din prima de la marginea careului, Tudor retine cu siguranta

17 - Torje face o cursa de senzatie si suteaza de la 19 metri, mingea loveste bara transversala si cade in fata portii!

14 - Andrei Cristea suteaza din 18 metri in bratele lui Tudor

10 GOL UNIREA! Incredibila desfasurare! Semedo egaleaza printr-un sut de la 18 metri

9 - Urziceni aproape de egalare! Lovitura de cap a lui Bilasco e scoasa cu greu din vinclu de Dolha!

8 - GOL DINAMO! Andrei Cristea inscrie cu un sut cu pamantul, din 16 metri

6 - GOL DINAMO! Incredibil autogol al lui Bruno Fernandes dupa o pasa spre portar care a intrat in plasa! Banel Nicolita a fost detronat, Bruno Fernandes e noul autor al unui tontogol de senzatie

2 - GOL UNIREA! Onofras speculeaza o eroare in defensiva adversa si inscrie dupa o centrare din banda stanga!

1 - Incepe meciul!

Echipele de start

Unirea Urziceni: D. Tudor - Maftei, Galamaz, B. Fernandes, Brandan - Ricardo - Semedo, Apostol, Onofras, Frunza - Bilasco

Rezerve: Grigore, Mehmedovic, Paduretu, Rusescu, E. Nicu, Bordeanu, Marinescu

Dinamo: Dolha - Molinero, Moti, Zivny, Pulhac - Torje, N'Doye, Bostina, Alexe - An. Cristea, Niculae

Rezerve: Curca, Rus, Zicu, Bratu, Daminuta, Ad. Cristea, Niculescu

Dinamo:

A murit o legendă a sportului românesc, cu 7 titluri naționale. Anunțul clubului Dinamo
Clubul Sportiv Dinamo a anunţat, joi, decesul profesorului Horaţiu Giurgiu (85 de ani), o legendă a baschetului românesc şi a CS Dinamo. Antrenorul cunoscut de apropiați sub numele de...
Nota de plată a venit și e uriașă: ce sancțiuni s-au dictat după bătăile de la meciul Dinamo - UTA
Echipele Dinamo şi UTA Arad vor juca patru meciuri fără spectatori ca urmare a incidentelor petrecute la meciul direct, disputat la 8 martie, în etapa a 30-a din Superligă, a decis, miercuri,...