Universitatea Craiova se impune la Curtea de Arges

Vineri, 06 Noiembrie 2009, ora 22:22
1316 citiri

Universitatea Craiova a castigat partida jucata in deplasare cu International Curtea de Arges, scor 1-0, contand pentru etapa a 13-a a Ligii I.

Aflati pe loc retrogradabil, oaspetii sperau intr-o victorie care va pune punct pasei proaste din debutul noului sezon.

Cu Florin Costea si Wobay in mare forma, oltenii au avut un start de partida excelent si au amenintat poarta argesenilor in mai multe randuri, goalkeeper-ul Popa opunandu-se deschiderii scorului.

Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 41, cand Wobay a centrat perfect de pe flancul drept pentru Dina, care a indeplinit doar o formalitate pentru a deschide scorul.

Gazdele au ramas in 10 oameni in minutul 65, cand Frasineanu a fost avertizat pentru simulare, primind astfel cel de-al doilea cartonas galben.

Chiar daca au ramas in inferioritate numerica, argesenii au fortat in ofensiva pentru a trece in cateva randuri pe langa egalare. La randul lor, "juvetii" au ratat desprinderea pe tabela, iar scorul a ramas cel stablilit la finalul primei reprize.

Victoria aduce oltenilor un total de 14 puncte, reprezentand si iesirea din zona ce duce la retrogradarea in Liga a II-a.

Doliu la Universitatea Craiova. A murit portarul ”Campioanei Unei Mari Iubiri”
Fostul portar Florin Oprea, care a fost titular între buturile echipei de fotbal Universitatea Craiova în sezonul 1973-1974, în care alb-albaştrii au cucerit primul lor titlu din palmares, a...
Universitatea Craiova n-o lasă pe FCSB să se bucure de titlu. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi
Echipa Universitatea Craiova a învins duminică, în deplasare, scor 3-1, formaţia Sepsi OSK, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. La debutul lui Costel Gâlcă pe...
#International Curtea de Arges, #Universitatea Craiova, #rezultate Liga I , #derbi