Liga I: Victorie Petrolul la Cluj, pentru Europa League

Duminica, 26 Mai 2013, ora 19:12
1775 citiri

Petrolul Ploiesti a castigat in deplasarea cu Universitatea Cluj, scor 4-2, si este aproape de calificarea in Europa League, dupa jocul de azi din etapa cu numarul 33 a Ligii I.

Petrolistii nu au avut vreo emotie astazi, in legatura cu victoria, ei conducand din primele 24 de minute cu 2-0, goluri marcate de Grozav, sut frumos de la distanta in minutul 6 si apoi de Bokila, minutul 24.

Apoi, meciul s-a linistit, dar ultimele 20 de minute au fost fantastice. Sauvadet a marcat pentru 3-0, in minutul 72, iar Buleica a redus din diferenta in minutul 80. Pina la final s-au mai inscris doua goluri, foarte frumoase de altfel, Mojica pentru Petrolul, 4-1 si Borza cu un gol superb de la 30 de metri, care a inchis tabela la 2-4.

Petrolul joaca etapa urmatoare cu Gaz Metan si in cazul unei victorii se va califica in Europa League, indiferent de rezultatele celor de la Pandurii si Astra.

U Cluj: V. Niculescu - Ciupe, Ninu, Ratiu, Nicola - Bucsa, Ad. Popa II - Buleica, Hidisan, J. Szekely - Apostu.

Rezerve: D. Moldovan, Cr. Muresan, Tony, Mendy, Szilagyi, Borza, Dedu.

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, I. Neag, Guiherme - Boudjemaa, Mustivar - Gh. Grozav, Mojica, Hamza - Bokila.

Rezerve: Hamutovski, Renan, Hoban, Naziri, Achim, Romario, Sauvadet.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#cronica meci u cluj petrolul, #petrolul bate deplasare u cluj, #meci u cluj petrolul liga I , #etapa