Liga I: Victorie spectaculoasa pentru Astra la Corona

Duminica, 04 August 2013, ora 21:03
1775 citiri

Astra Giurgiu a castigat jocul de la Corona Brasov cu 5-2, un joc care a facut parte din etapa cu numarul 3 a Ligii I, sezonul 2013/2014.

Prima repriza a fost una fara istoric am spune, incheiata cu un scor fara comentarii pentru oaspeti, 4-1. Primul gol a venit dupa 20 de minute, cand Fatai singur cu Marc a incercat un lob fin, mingea a fost deviata si a intrat cuminte in poarta, pentru 1-0. Nu mult a trecut si avantajul pe tabela s-a dublat, 2-0 dupa un penalti transformat de Budescu.

Acelasi Budescu a facut dubla in minutul 30, iar tot o dubla avea sa realizeze si Kehinde Fatai, in minutul 33, stablind scorul la un neverosimil 4-0. Nu avea sa se termine asa aceasta repriza, pentru ca Rafa Stanescu, fostul junior dinamovist, a redus din handicap in minutul 42, pentru 1-4.

Debutul partii secunde a fost unul in forta pentru gazde, care au inceput sa spere, dupa un gol norocos al lui Olariu, un sut din lovitura libera deviat in poarta de zidul giurgiuvean, pentru 2-4. Lipsa de experienta s-a vazut insa in incercarile Coronei de a se apropia pe tabela de Astra, pe parcursul jocului.

In plus, in minutul 65, Damian de la gazde a fost eliminat. Iar avantajul omului in plus s-a vazut usor, Astra mai marcand o data pana la final, prin de Amorim, in minutul 86. Un 5-2 datator de sperante pentru Astra in vederea returului cu Trencin, din turul III preliminar Europa League. In tur, a fost 3-1 pentru romani.

Corona ajunge la trei infrangeri din tot atatea jocuri in Liga I, la primul sau sezon din istorie.

Caseta tehnica:

Corona Brasov: Marc - Burlacu, Forika, Damian, Kanon - Neacsa, Olariu, Stanescu, Arce - Pastor, Ene.

Rezerve: Danalache, Fl. Ilie, Stere, Stanga, Chirciu, Vlad Munteanu, Dalbea.

Astra: Lung - Barboianu, Ben Yousef, Muresan, Morais - Laban, Cristescu, Enache, Budescu, Wiliam - Fatai.

Rezerve: Gavrilas, Tembo, Takayuki, Ivanovski, Giurgiu, Gaman, Matel.

Arbitru: Cristi Balaj.

Alegeri 2024. Începe depunerea candidaturilor pentru alegerile locale din 9 iunie
Partidele politice, alianţele, organizaţiile cetăţenilor aparţinând minorităţilor naţionale şi candidaţii independenţi vor putea, începând de marţi până pe 30 aprilie, ora 23.59,...
Cei mai influenți zece europarlamentari români. Cu cât sunt plătiți și care dintre ei candidează din nou FOTO
După alegerile europarlamentare din 9 iunie, România va avea în continuare treizeci și trei de reprezentanți în plenul Parlamentului European (PE), dar nu toți se remarcă prin activitatea...
#astra giurgiu bate corona liga I, #cronica liga I etapa 3 astra, #corona pierde astra etapa 3 , #etapa