AC Milan s-a calificat dramatic in primavara Europa League dupa ce a intors rezultatul impotriva lui Celtic. Grigore, eliminat la Ludogoret

Joi, 03 Decembrie 2020, ora 22:23
3264 citiri

Echipele Sporting Braga, OSC Lille, AC Milan, Villarreal, Antwerp, Tottenham, Dinamo Zagreb si Steaua Rosie Belgrad s-au calificat, joi, in 16-imile de finala ale Ligii Europa, in urma rezultatelor din etapa a cincea a grupelor.

AC Milan, cu Ciprian Tatarusanu rezerva, s-a impus cu 4-2 in meciul cu Celtic, revenind de la 0-2.

Ludogoret a pierdut cu Antwerp, scor 1-3, meci la care Dragos Grigore a fost eliminat.

Tot joi, LASK Linz a reusit o remiza cu Tottenham, scor 3-3, marcand in minutul 90+3.

Rezultate din grupele Ligii Europa:

Grupa G

AEK Atena - Sporting Braga 2-4

Au marcat: Oliveira '31, Vasilantonopoulos '89 / Tormena '7, Esgaio '9, Horta '45, Galeno '83

Ionut Nedelcearu a fost integralist la AEK Atena.

Zoria - Leicester City 1-0

A marcat: Sayyadmanesh '85

Grupa H

AC Milan - Celtic Glasgow 4-2

Au marcat: Calhanoglu '24, Castillejo '26, Hauge '50, Diaz '82 / Rogic '7, Edouard '14

Ciprian Tatarusanu a fost rezerva la gazde.

OSC Lille - Sparta Praga 2-1

Au marcat: Yilmaz '81, '84 / Krejci '71

In minutul 64, de la oaspeti a fost eliminat Celustka.

Florin Nita a fost in poarta la Sparta Praga.

Grupa I

Qarabag - Maccabi Tel Aviv 1-1

Au marcat: Romero '37 / Cohen '22 (penalti)

Sivasspor - Villarreal 0-1

A marcat: Chukwueze '75

Grupa J

LASK Linz - Tottenham Hotspur 3-3

Au marcat: Michorl '42, Eggestein '84, Karamoko '90+3 / Bale '45+2 (penalti), Son '56, Dele Alli '86 (penalti)

Antwerp - Ludogoret Razgrad 3-1

Au marcat: Hongla '20, De Laet '72, Benson '88 / Despodov '53

In minutul 90+1, de la Ludogoret a fost eliminat Dragos Grigore, el primind al doilea cartonas galben.

Cosmin Moti a fost rezerva la oaspeti, iar Claudiu Keseru a jucat pana in minutul 67.