S-a terminat Belgia - Italia, "finala" din sferturi la Euro 2020. Cu cine va juca Spania in semifinale

Sambata, 03 Iulie 2021, ora 00:10
7860 citiri
Belgianul De Bruyne si italianul Verratti

Sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal au inceput vineri, cu partidele Elvetia - Spania si Belgia - Italia.

Reprezentativa Italiei s-a calificat in semifinale la Euro 2020, dupa ce a invins la Munchen, cu scorul de 2-1 selectionata Belgiei.

Pentru Italia au marcat Barella, in minutul 31 si Insigne, in minutul 44. Golul belgienilor a fost inscris de Lukaku, in minutul 45+2, din penalty.

In minutul 13, Italia a marcat prin Bonucci, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid, dupa consultarea VAR.

Belgia: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (Chadli '69/Praet '74), Tielemans (Mertens '69), Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Lukaku, Doku. Selectioner: Roberto Martinez

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson '79) - Barella, Jorginho, Verratti (Cristante '74)- Chiesa (Toloi '90) Immobile (Belotti '74), Insigne (Berardi '79). Selectioner: Roberto Mancini

Arbitrul confruntarii a fost slovenul Slavko Vincic, ajutat de conationalii sai Tomaz Klancnik si Andraz Kovacic. Arbitru de rezerva a fost argentinianul Fernando Andres Rapallini.

In semifinale, Italia va juca in compania Spaniei, marti, la Londra.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci. Belgia a avut ocazii mari in repriza secunda, dar Italia se califica in semifinale, scor 2-1.

*Penalty pentru Belgia in prelungirile primei reprize, transformat de Lukaku, 2-1 pentru Italia la pauza.

*2-0 Italia in minutul 44, gol Insigne dupa o actiune individuala superba.

*Gol Italia, in minutul 31. Barella a inscris din careu, la coltul lung.

*Ocazie mare Belgia, prin de De Bruyne, care il remarca pe Donnarumma.

*Italia a marcat in minutul 14, prin Bonucci, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid.

*A inceput partida.

*Echipele de start:

Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard - De Bruyne, Doku - Lukaku

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Barella, Jorginho, Verratti - Chiesa, Immobile, Insigne

Arbitrul confruntarii va fi slovenul Slavko Vincic, ajutat de conationalii sai Tomaz Klancnik si Andraz Kovacic. Arbitru de rezerva va fi argentinianul Fernando Andres Rapallini.

Ultimele doua sferturi de finala, Cehia - Danemarca si Ucraina - Anglia se vor disputa sambata.

Oțelul - U Cluj a stabilit finala Cupei României, cu un autogol în ultimul minut. Cu cine va juca Corvinul
Echipa Oţelul Galaţi a învins joi, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Universitatea Cluj, în semifinalele Cupei României. Gălăţenii s-au calificat pentru a doua oară în istorie în...
Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...