Euro 2020: Danemarca se apropie de o noua minune in fotbal. Ce s-a intamplat in sfertul de finala cu Cehia

Sambata, 03 Iulie 2021, ora 21:02
7115 citiri
Delaney a deschis scorul pentru Danemarca

Reprezentativa Danemarcei s-a calificat, sambata, in semifinalele Campionatului European de fotbal, trecand in sferturile de finala de selectionata Cehiei, scor 2-1, pe Stadionul Olimpic din Baku.

Au marcat: Schick '49 / Delaney '5, Dolberg '42

Danemarca se apropie astfel de un nou titlu european, dupa minunea reusita in 1992, atunci cand nordicii au castigat trofeul dupa ce au fost chemati in competitie pe ultima suta de metri, in locul Iugoslaviei.

Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka (Brabec '65), Kalas, Boril - Holes (Jankto '46), Soucek - Masopust (Krmencik '46), Barak, Sevcik (Darida '80) - Schick (Vydra '79). Selectioner: Jaroslav Silhavy.

Danemarca: Schmeichel - Christensen (Andersen '81), Kjaer, Vestergaard - Stryger (Wass '71), Hojbjerg, Delaney (Jensen '81), Maehle - Braithwaite, Dolberg (Poulsen '60), Damsgaard (Norgaard '60). Selectioner: Kasper Hjulmand.

Arbitri: Bjorn Kuipers - Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (toti trei Olanda) - Serghei Karasev (Rusia)

Arbitri VAR: Pol van Boekel, Kevin Blom (ambii Olanda), Filippo Meli, Massimiliano Irrati (ambii Italia)

In semifinale, Danemarca va juca in data de 7 iulie, de la ora 22.00, pe Stadionul Wembley, impotriva echipei care va castiga sfertul de finala Ucraina - Anglia.

Cealalta semifinala, programata in 6 iunie, la ora 22.00, tot pe Stadionul Wembley, le va avea protagoniste pe Italia si Spania.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Gol Cehia in minutul 49: golgheterul Patrik Schick inscrie cu un sut plasat.

*2-0 Danemarca in minutul 42, gol marcat de Dolberg.

*Gol Danemarca in minutul 5, prin Delaney, cu o lovitura de cap din mijlocul careului.

*A inceput partida.

*Echipele de start:

Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes, Soucek - Masopust, Barak, Sevcik - Schick

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger Larsen, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard

Emma Răducanu, ca-n vremurile bune. Calificare splendidă la WTA Stuttgart și amenințare pentru lidera mondială
Tenismena britanică de origine română Emma Răducanu s-a calificat spectaculos în sferturi la turneul WTA 500 de la Stuttgart. În turul secund, Emma Răducanu (303 WTA) a învins-o pe...
Gabriela Ruse, calificare spectaculoasă în sferturi. Urmează un super-meci pentru româncă
Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat joi în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Rouen. Gabriela Ruse (26 de ani, locul 162 WTA) a învins-o în trei seturi pe...