Euro 2020: inca o lovitura pentru Danemarca, dupa cazul Eriksen. Cum s-a terminat meciul cu Finlanda

Sambata, 12 Iunie 2021, ora 22:44

Reprezentativa Danemarcei a fost invinsa sambata, la Copenhaga, cu scorul de 1-0, de selectionata Finlandei, intr-un meci din grupa B a Campionatului European de fotbal. Finlandezii sunt deebutanti la Euro, conform news.ro.

Golul a fost marcat de Pohjanpalo, in minutul 59.

In minul 74, danezul Hojbjerg a ratat un penalty acordat pentru o interventie a lui Arajuuri la Poulsen.

Meciul a fost marcat de o intrerupere de aproape doua ore, cauzata de problema medicala suferita de danezul Christian Eriksen. Acesta s-a prabusit pe teren spre primei reprize si a avut nevoie de manevre de resuscitare mai multe minute, dupa care a fost transportat la spital. UEFA a anuntat ca jucatorul este in stare stabila.

Jocul s-a reluat cu ultimele patru minute ale primei reprize, iar pauza a fost de doar cinci minute. In momentul in care danezii au intrat pe teren pentru incalzire, inainte de reluarea jocului, fotbalistii finlandezi i-au aplaudat.

Danemarca: Schmeichel - Wass (Larsen '76), Kjaer (Vestergaard '63), Christensen, Mahle - Eriksen (Jensen '43), Hojbjerg, Delaney (Cornelius '76) - Poulsen, Wind (Olsen '63), Braithwaite. Selectioner: Kasper Hjulmand.

Finlanda: Hradecky - Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy - Raitala (Vaisanen '90), Lod, Sparv (Schuller '77), Kamara, Uronen - Pohjanpalo (Forss '84), Pukki (Kauko '77). Selectioner: Markku Kanerva.

Meciul a fost arbitrat de englezul Anthony Taylor.

In aceeasi grupa are loc, sambata, si partida Belgia - Rusia. Meciul a inceput la ora 22.00.
Urmareste Ziare.com pe Facebook   si  pe Instagram   Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.