Euro 2020: inca o lovitura pentru Danemarca, dupa cazul Eriksen. Cum s-a terminat meciul cu Finlanda

Sambata, 12 Iunie 2021, ora 22:44
5548 citiri
Finlanda a invins Danemarca

Reprezentativa Danemarcei a fost invinsa sambata, la Copenhaga, cu scorul de 1-0, de selectionata Finlandei, intr-un meci din grupa B a Campionatului European de fotbal. Finlandezii sunt deebutanti la Euro, conform news.ro.

Golul a fost marcat de Pohjanpalo, in minutul 59.

In minul 74, danezul Hojbjerg a ratat un penalty acordat pentru o interventie a lui Arajuuri la Poulsen.

Meciul a fost marcat de o intrerupere de aproape doua ore, cauzata de problema medicala suferita de danezul Christian Eriksen. Acesta s-a prabusit pe teren spre primei reprize si a avut nevoie de manevre de resuscitare mai multe minute, dupa care a fost transportat la spital. UEFA a anuntat ca jucatorul este in stare stabila.

Jocul s-a reluat cu ultimele patru minute ale primei reprize, iar pauza a fost de doar cinci minute. In momentul in care danezii au intrat pe teren pentru incalzire, inainte de reluarea jocului, fotbalistii finlandezi i-au aplaudat.

Danemarca: Schmeichel - Wass (Larsen '76), Kjaer (Vestergaard '63), Christensen, Mahle - Eriksen (Jensen '43), Hojbjerg, Delaney (Cornelius '76) - Poulsen, Wind (Olsen '63), Braithwaite. Selectioner: Kasper Hjulmand.

Finlanda: Hradecky - Toivio, Arajuuri, O'Shaughnessy - Raitala (Vaisanen '90), Lod, Sparv (Schuller '77), Kamara, Uronen - Pohjanpalo (Forss '84), Pukki (Kauko '77). Selectioner: Markku Kanerva.

Meciul a fost arbitrat de englezul Anthony Taylor.

In aceeasi grupa are loc, sambata, si partida Belgia - Rusia. Meciul a inceput la ora 22.00.

Rusia își concentreză atacurile hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi. Preşedinta Comisiei Europene: „A încercat să ne destabilizeze”
Ursula von der Leyen, preşedinta Comisiei Europene a declarat vineri, 19 aprilie, că Rusia îşi concentrează atacurile sale hibride asupra Finlandei, prin trimiterea de migranţi, pentru a...
Incendiu puternic în capitala Danemarcei. O clădire emblematică a fost cuprinsă de flăcări uriașe VIDEO
Un incendiu puternic a izbucnit marți, 16 aprilie, în centrul vechi din Copenhaga, capitala Danemarcei, relatează BBC. Incendiul a izbucnit în clădirea-muzeu a Bursei, una dintre cele mai...