S-a jucat prima "finala" de la Euro 2020. Ultimele doua campioane mondiale, fata in fata. Un autogol a decis meciul

Miercuri, 16 Iunie 2021, ora 00:04
6966 citiri
Manuel Neuer, portarul Germaniei

Prima etapa a grupelor Euro 2020 s-a incheiat marti seara cu super-meciul dintre nationalele Frantei si Germaniei, nimeni altele decat ultimele doua campioane mondiale, in 2018, respectiv 2014.

Campioana mondiala en titre, Franta, a invins selectionata Germaniei, scor 1-0. Golul a fost marcat de germanul Hummels, in minutul 20, in propria poarta. Francezii au avut doua goluri anulate pentru ofsaid, in minutele 66 si 85.

Franta: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez - Rabiot (Dembele '90), Kante, Pogba - Benzema (Tolisso '88), Griezmann, Mbappe. Selectioner: Didier Deschamps.

Germania: Neuer - Ginter (Can '88), Hummels, Rudiger - Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens (Volland '88) - Havertz (Sane '74), Gnabry (Werner '74), Muller. Selectioner: Joachim Low.

Meciul a fost arbitrat de spaniolul Carlos del Cerro Grande.

Tot marti, in prima partida a grupei F, detinatoarea trofeului, Portugalia, a invins cu 3-0 Ungaria.

Etapa a doua a grupei programeaza, sambata, meciurile Ungaria - Franta (ora 16.00) si Portugalia - Germania (ora 19.00).

In prima partida din aceasta "grupa a mortii", Portugalia a invins Ungaria la ea acasa, 3-0.

Desfasurarea LIVE a meciului Franta - Germania:

*Scor final 1-0 pentru Franta, care a mai avut un gol, anulat de VAR pentru ofsaid.

*A inceput repriza secunda.

*1-0 la pauza pentru Franta.

*Franta deschide scorul in minutul 20, printr-un autogol semnat de fundasul Hummels.

*Minutul 15: Germania a dominat startul de meci, dar Franta a avut o buna ocazie de gol, prin lovitura de cap a lui Pogba.

*A inceput partida.

*Echipele de start:

Franta: Lloris - Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez - Pogba, Kante, Rabiot - Benzema, Griezmann, Mbappe

Germania: Neuer - Ginter, Hummels, Rudiger - Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens - Havertz, Gnabry, Muller

Germania, Franța și Polonia vor cumpăra arme de pe piața internațională pentru Ucraina. Acordul ”Triunghiului de la Weimar” împotriva lui Putin
Cancelarul german Olaf Scholz a anunţat vineri, 15 martie, că Franţa, Germania şi Polonia au convenit să cumpere de pe piaţa internaţională arme care să fie livrate Ucrainei şi să ajute...
Naționala care a câștigat Rugby Europe. România a pierdut finala mică
Echipa Georgiei îşi continuă dominaţia în Rugby Europe Championship, după ce a câştigat duminică al 16-lea său titlu, învingând XV-le Portugaliei cu 36-10 (12-3) în finala disputată...