Euro 2020, sferturi: Elvetia a ajuns la penalty-uri de departajare cu Spania. Cum s-a incheiat "loteria"

Vineri, 02 Iulie 2021, ora 21:50
7834 citiri
Spania s-a calificat in semifinale

Sferturile de finala ale Campionatului European de fotbal au inceput vineri cu confruntarea Elvetia - Spania, la Sankt Petersburg.

Reprezentativa Spaniei s-a calificat in semifinale dupa ce a invins Elvetia, scor 3-1, la loviturile de departajare. La finalul celor 90 de minute de joc si a prelungirlor, scorul a fost egal, 1-1.

Spania a deschis scorul prin autogolul lui Zakaria, din minutul 8, in timp ce pentru Elvetia a punctat Shaqiri '68.

Din minutul 78, Elvetia a evoluat cu un jucator mai putin, dupa eliminarea lui Freuler.

La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno si Oyarzabal si au ratat Busquets si Rodri.

Pentru Elvetia a transformat Gavranovic si au ratat Schaar, Akanji si Vargas.

Spania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara '112), Alba - Koke (Llorente '90), Busquets, Pedri (Rodri '119)- F. Torres (Oyarzabal '91), Morata (Moreno '55), Sarabia (Olmo '46). Selectioner: Luis Enrique

Elvetia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez, Freuler, Zakaria (Schaar '102) - Widmer (Mbabu '101), Shaqiri (Sow '82), Zuber (Fassnacht '90)- Embolo (Vargas '23), Seferovic (Gavranovic '82). Selectioner: Vladimir Petkovic

Confruntarea a fost arbitrata de englezul Michael Oliver, ajutat de conationalii sai Stuart Burt si Simon Bennett. Arbitru de rezerva a fost Ovidiu Hategan.

In semifinale, Spania va evolua, marti, in compania invingatoarei din meciul dintre Belgia si Italia, care se disputa de la ora 22.00.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Desi Spania a ratat prima lovitura, prin Busquets, ibericii s-au calificat in semifinale.

*S-a ajuns la penalty-uri, 1-1 dupa 120 de minute.

*1-1 dupa 90 de minute, meciul Elvetia - Spania se va decide dupa prelungiri.

*Elvetia a ramas in inferioritate numerica din minutul 78, a fost eliminat Freuler.

*Gol Elvetia, minutul 68: vedeta Shaqiri profita de o gafa defensiva a fundasilor centrali spanioli.

*Pauza, 1-0 pentru Spania prin autogolul lui Zakaria.

*Gol Spania in minutul 8. Jordi Alba a sutat, iar Zakaria a deviat in proprie poarta.

*A inceput partida de la Sankt Petersburg.

Elvetia: Sommer - Rodriguez, Akanji, Elvedi - Zuber, Zakaria, Freuler, Widmer - Shaqiri - Seferovic, Embolo.

Spania: Unai Simon - Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Jordi Alba - Busquets, Koke, Pedri - Ferran Torres, Sarabia, Morata.

Partida Belgia - Italia se va disputa la Munchen, de la ora 22.00.

Arbitrul confruntarii va fi slovenul Slavko Vincic, ajutat de conationalii sai Tomaz Klancnik si Andraz Kovacic. Arbitru de rezerva va fi argentinianul Fernando Andres Rapallini.

Ultimele doua sferturi de finala, Cehia - Danemarca si Ucraina - Anglia se vor disputa sambata.

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....