Ce s-a intamplat azi noapte la Roma, dupa ce Italia a castigat Campionatul European de fotbal

Luni, 12 Iulie 2021, ora 07:42
5696 citiri
Fanii Italiei FOTO facebook

VIDEO Reprezentativa Italiei a castigat, duminica seara, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, invingand in finala Anglia, scor 4-3 in urma loviturilor de departajare.

Este pentru a doua oara in istorie cand Italia castiga Campionatul European, dupa editia din 1968.

Victoria echipei lui Roberto Mancini a declansat fiesat pe strazile din Roma dar si din alte orase ale Italiei.

Pentru englezi a marcat Luke Shaw, in minutul 2. Este cel mai rapid gol inscris vreodata intr-o finala de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, in minutul 67. Bonucci este cel mai in varsta jucator care a inscris intr-o finala de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci si Bernardeschi. Au ratat Belotti si Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane si Maguire. Au ratat Rashford, Sancho si Saka.

Internaționalul român din Italia, atacat de presa din peninsulă. Speranța este în noul antrenor
Presa din Italia a luat în discuție situația echipei de Serie B Bari care suferă extrem de mult la capitolul ofensivă. Atacanții au fost criticați de jurnaliști iar românul George...
O bătrână din Italia i-a lăsat casa moștenire româncei care o îngrijește de mai mulți ani. Nepoții italiencei au dat-o în judecată pe femeie
O româncă primește o casă prin testamentul unei bătrâne de 92 de ani din Italia, pe care a îngrijit-o. Decizia a fost contestată de cei șase nepoți ai femeii, care au susținut că...