EURO 2020: Stim prima echipa calificata in sferturile de finala. Ce s-a intamplat in meciul Tara Galilor - Danemarca

Sambata, 26 Iunie 2021, ora 20:54
6636 citiri
Stadionul din Amsterdam! Foto: Facebook / UEFA Euro 2020

Danmerca a dat de pamant cu Tara Galilor in optimile EURO 2020, 4-0, si merge in sferturile de finala.

Dolberg a fost eroul danezilor dupa ce a dat doua goluri si a calificat echipa mai departe la Campionatul European de fotbal.

Maehle a marcat si el, in minutul 90, iar Braithwaite a inchis tabela in minutul 90+4 cu un gol validat de VAR.

Danezii merg in sferturile de finala, acolo unde vor intalni invingatoarea dintre Olanda si Cehia.

Desfasurarea meciului:

Minutul 1 - a inceput partida

Minutul 10 - Ocazie pentru Tara Galilor - Bale suteaza pe langa poarta dupa o faza frumoasa creata de el

Minutul 27 - Dolberg deschide scorul pentru Danemarca cu un sut de la distanta. 1-0 pentru danezi.

Minutul 45+ 2 - Pauza. Tara Galilor - Danemarca 0-1

Minutul 46 - a inceput repriza a doua

Minutul 48 - Dolberg reuseste "dubla" dupa o greseala a galezilor. Danemarca conduce cu 2-0.

Minutul 90 - Maehle face 3-0 pentru Danemarca

Minutul 90+3 - Braithwaite inscrie pentru 4-0, dupa ce VAR a validat golul

Minutul 90+5 - Finalul meciului

ECHIPELE DE START:

Tara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, Davies - James, Ramsey, Allen, Morrell, Bale - Moore

Selectioner: Robert Page

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Damsgaard - Dolberg

Selectioner: Kasper Hjulmand

Cristiano Ronaldo, atacat de starul Romelu Lukaku: "Portughezul si-ar dori forta mea! El este cel mai bun marcator, dar eu am castigat campionatul"

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...